Najlepsze miejsca kąpielowe na La Palmie

Przegląd plaż i naturalnych kąpielisk na „Pięknej Wyspie”.

Kąpiel na plaży, w potoku, pod wodospadem czy w naturalnym basenie to na La Palmie luksus dostępny dla każdego. Plaże i naturalne kąpieliska tej wyspy, uznanej przez UNESCO za rezerwat biosfery – zaciszne, rajskie, z czarnym piaskiem lub słodką wodą przefiltrowaną przez skały – są darem dla odwiedzających, którzy mogą cieszyć się tu niezapomnianymi kąpielami. Warto podkreślić jedną rzecz: tutaj pojęcie „tłumy” jest nieznane, nie trzeba się więc zrywać o świcie, aby zająć sobie miejsce na plaży.

Contenido

Wszyscy pragnący uciec przed tłumami znajdą na La Isla Bonita rozmaite zakątki, w których można się w spokoju oddać kąpieli. Plaża Nogales , otoczona klifami i otwarta na Atlantyk, to kwintesencja całej wyspy – góry, ścieżki, lawa, ocean i obfita zieleń. Ten naturalny obszar na terenie gminy Puntallana to wyjątkowe połączenie bujnej roślinności i 450 metrów drobnego, czarnego piasku. Jest to też jedna z ulubionych lokalizacji surferów. Warto jednak wcześniej zaopatrzyć się w jedzenie i wodę pitną, ponieważ jest stąd daleko do jakiegokolwiek sklepu. Trzeba też uważać na silne prądy morskie i duże fale – na tej plaży zdecydowanie należy zachować ostrożność.

Do plaży Echentive można dotrzeć drogą okalającą wulkany San Antonio i Teneguía. Tutejszy prawdziwie księżycowy krajobraz kończy się poszarpaną zatoczkami linią brzegową. Echentive znajduje się przy największej z tych zatok, a na prawym krańcu są tu trzy naturalne baseny.

W tej samej gminie, lecz w jej najbardziej na wschód wysuniętej części, znajduje się La Zamora – kolejna spokojna i zaciszna plaża, na której nie ma tłumów.

Na koniec warto też wspomnieć o plaży La Veta w gminie Tiijarafe, do której dojeżdża się wąską drogą, a następnie trzeba przejść jeszcze 20 minut. Ścieżka ta prowadzi do plaży z drobnym, czarnym piaskiem, otoczonej ciekawymi domami letniskowymi mieszkańców wyspy.

Contenido

Na „Pięknej Wyspie” można się wykąpać w oceanie, nie wyjeżdżając z miasta. Plaża w Santa Cruz de La Palma rozpościera się wzdłuż głównej alei tego miasta. Niczym molo zapewnia mieszkańcom i gościom stolicy La Palmy możliwość wdychania świeżej bryzy morskiej, a także kąpiele i rozrywkę przez cały rok. Ta największa w stolicy plaża ma także bogatą ofertę gastronomiczną i handlową dostępną po drugiej stronie alei. Jest również odpowiednio oznakowana dla kitesurferów, windsurferów i windfoilerów, którzy mogą tu stawać w szranki z wiatrem.

TakżeEl Charco Verdew gminie Los Llanos de Aridane znajduje się w pobliżu zabudowań miejskich. Niedaleko niej leży kolejna miejska plaża na La Isla Bonita – Puerto Naos Obecnie pozostaje ona jednak zamknięta z powodu emisji gazów po erupcji wulkanu we wrześniu 2021 r. Z kolei jedne z najpiękniejszych zachodów słońca można podziwiać na playa del puerto de Tazacorte. Natomiast na podziwianie wschodu słońca najlepiej udać się na plażę los Cancajos w gminie Breña Baja, na wschodzie wyspy. To kolejna plaża miejska z licznymi usługami turystycznymi, znajdująca się bardzo blisko stolicy i lotniska.

W Breña Alta natomiast można się udać na la playa de Bajamar. Plaża ta – jedna z najczęściej odwiedzanych przez miejscową ludność przez cały rok – ma czarny piasek i mierzy około 700 metrów. Można tu popływać lub udać się do jednej z pobliskich kawiarni i restauracji.

Po smacznym posiłku nie ma nic lepszego jak relaks w el Puerto de Tazacorte na najdłuższej na wyspie plaży z czarnym piaskiem (prawie 2 km). To także idealne miejsce dla rodzin ze względu na falochron, który spowalnia prądy morskie i łagodzi fale. Podobnie jak inne wspomniane plaże, została ona odznaczona Błękitną Flagą, a na miejscu dostępne są liczne udogodnienia, takie jak wypożyczalnia leżaków, promenada, przystanek autobusowy i parking,

Contenido

Przyroda bywa kapryśna, choć dla La Palmy była też szczodra i obdarowała ją licznymi naturalnymi basenami i porís, doskonałymi na odświeżającą kąpiel. To doskonałe rozwiązanie dla całej rodziny. Wspomniane wcześniej naturalne baseny w Echentive (gmina Fuencaliente), El Charco Azul (gmina San Andrés y Sauces) i La Fajana (gmina Barlovento) napełniane są regularnie słoną wodą przez oceaniczne fale. We wszystkich tych miejscach są spokojne obszary kąpieliskowe dla najmłodszych, a także strefy otwarte na Ocean Antlantycki, którego moc można tu odczuć w pełni, jednocześnie chroniąc się wśród przybrzeżnych skał. La Salemera, w niewielkim i malowniczym miasteczku rybackim na wybrzeżu Villa de Mazo, także ma duży naturalny basen idealny dla osób w każdym wieku. Nie mniej spektakularne wrażenia zapewnia Puerto Paja w gminie Puntallana, pośrodku wybrzeża i daleko od cywilizacji – doskonałe miejsce na wypoczynek. Podobnie Lomada Grande w gminie Garafía, gdzie można dotrzeć pojazdem z napędem 4x4, a ostatni fragment trzeba pokonać pieszo.

Inną kwestią są porís – niewielkie naturalne porty służące dawniej do cumowania łodzi, którymi dostarczano produkty spożywcze i inne niezbędne artykuły do najbardziej oddalonych zakątków wyspy. Te historyczne zakątki to dziś nie tylko kąpieliska, ale też malownicze lokalizacje pełne tradycji. El Porís de Puntagorda i el Porís de Candelaria to dwa dobre przykłady takich właśnie miejsc. Do pierwszego jest łatwy dostęp ścieżką z miasteczka albo drogą. Do drugiego dostęp jest w zasadzie taki sam, warto jednak zaznaczyć, że droga jest tu bardzo stroma, wąska i biegnie obok przepaści, zatem lepszą opcją jest zejście i wejście pieszo lub dojazd zamówioną wcześniej taksówką.

Należy pamiętać, że choć te naturalne kąpieliska są niewielkie i osłonięte, trzeba mieć na względzie stan oceanu, z którego fale tu jednak docierają. Przy wzburzonej wodzie kąpiele są zatem odradzane.

Imagen
Barranco de las Angustias, Caldera de Taburiente
Barranco de las Angustias, Caldera de Taburiente
Contenido

Potoki i wodospady ze źródlaną wodą

Do potoku w la Caldera de Taburiente można dotrzeć ścieżką wijącą się pośród sosnowych lasów typowych dla tego parku narodowego o wulkanicznym pochodzeniu. Innymi słowy, do serca la Caldera de Taburiente biegnie szlak z el Mirador de los Brecitos (PR LP 13), zapewniający wyjątkowe wrażenia ze zbliżania się do wnętrza krateru, schodząc po ścieżce i podziwiając okalające go imponujące groble i szczyty. Wewnątrz tego pomnika przyrody znajduje się także la Cascada de Colores – „wielobarwny wodospad”, który dużej zawartości żelaza w wodzie zawdzięcza całą paletę wyjątkowych czerwonych i pomarańczowych odcieni.

Woda na La Palmie – źródlana czy oceaniczna – zapewnia ożywiające kąpiele dla całej rodziny, czy to z dala od zgiełku ludzkiego, czy też z niezapomnianymi widokami na zachód słońca.