Tenerife

Pobudza emocje

Tenerife to wyspa tysiąca doświadczeń. Można tu spędzać czas na wiele różnych sposobów w dowolnej porze roku dzięki przyjemnemu klimatowi oraz bogatej ofercie rozrywek w wielu częściach wyspy.

Contenido

Odwiedzający mogą tu spędzić dzień na plaży, wybrać się na pieszą wycieczkę szlakiem w zielonych lasach, odwiedzić zapierające dech w piersiach wulkany, miejsca niczym z innego świata oraz ogromne jary i klify, podziwiać niebo pełne gwiazd lub zobaczyć wieloryby i delfiny w naturalnym środowisku... Coś cudownego!

Contenido

Na Tenerife znajdują się piękne starówki o wysokiej wartości artystycznej, w których odwiedzający mogą powoli się przechadzać, muzea i zachwycające miasteczka o bogatej tradycji, gdzie najlepiej wtopić się w lokalny koloryt i porozmawiać z mieszkańcami.

Contenido

Może masz ochotę na sport? Nie ma problemu. Tutaj można uprawiać praktycznie wszystkie sporty, a zwłaszcza te związane z morzem oraz golf, bo na wyspie znajduje się kilka pól golfowych. I jeśli szukasz intensywniejszych emocji, odwiedź nowoczesne parki rozrywki — raj dla dzieci, które z pewnością zapamiętają takie rodzinne wakacje na długo. Na Teneryfie nigdy nie wieje nudą, bo można codziennie robić coś innego. 


Contenido

Tenerife jest też idealnym miejscem, aby odpocząć i uciec od stresu. Jest to destynacja turystyczna z bogatą ofertą noclegową. Znajdziemy tu od prostych noclegów po najbardziej ekskluzywne, w których odwiedzający skorzystają z różnych wygód i usług.

00:00
Título
Tenerife
Vídeo
Póster
SC La Laguna
SC La Laguna
Tipo
Ancho completo
Contenido

Wspaniały dzień na plaży

Plaże z białym, drobnym piaskiem i spokojną wodą znajdują się w południowej części wyspy, w głównych kurortach turystycznych Teneryfy. Na wielu plażach, oddalonych od ośrodków miejskich i leżących w różnych miejscach, wybrzeża również znajdziemy biały piasek. Ale są tu też plaże z czarnego piasku wulkanicznego lub też naturalne baseny i zatoczki osłonięte od fal.

Wybierz jedną z nich, aby spędzić wspaniały dzień na plaży. Najlepiej jednak poznać je wszystkie.

Contenido

Obserwacja delfinów i wielorybów z pokładu statku

Podpatrywanie różnych gatunków waleni w naturalnym środowisku, przemieszczających się w wodach południowo-zachodniej Teneryfy, jednego z niewielu miejsc na świecie, gdzie można je zobaczyć tak blisko wybrzeża, to niezapomniane doświadczenie.

Oprócz grindwali i delfinów, których habitat przez cały rok to właśnie Tenerife, można tutaj również zaobserwować płetwale błękitne i orki. Jest to idealne miejsce dla tych ssaków, które odnajdują tutaj idealne warunki do odżywiania i rozmnażania.

Jest to idealne miejsce dla tych ssaków

Contenido

Kruchość tego cennego ekosystemu sprawia, że jesteśmy zobowiązani do dbałości o jego zachowanie. Dlatego też obserwacja waleni podlega specjalnym przepisom i tylko autoryzowane statki mogą żeglować po tych wodach przy jednoczesnym spełnianiu zasad, które zapewniają nienaruszanie habitatu tych wspaniałych zwierząt.

Imagen
Contenido

Wspinaczka na najwyższy szczyt Hiszpanii

Tenerife jest znana z wyjątkowych obszarów przyrodniczych. Jeden z nich wyróżnia się w sposób szczególny — Park Narodowy Teide — najczęściej odwiedzany park narodowy w Europie. Oprócz zapierającego dech w piersiach krateru wulkanu Teide, najwyższego szczytu w Hiszpanii i naturalnego dziedzictwa ludzkości, odwiedzający znajdą tutaj chyba najbardziej emocjonujący krajobraz jaki kiedykolwiek widzieli.

Jest to jeden z najbardziej spektakularnych wulkanów na świecie. Ciężko jest sobie wyobrazić imponujący widok ze szczytu, o wysokości 3715 m, rozpościerający się na kalderę, setki stożków, strumieni lawy, dajek, skał itd. Nie można również zapomnieć o licznych gatunkach fauny i flory, które opanowały te regiony, w tym o gatunkach endemicznych, występujących jedynie w parku.

Ci którzy są w formie i mają sześć godzin wolnego czasu mogą pieszo zdobyć szczyt, idąc specjalnie przygotowanym szlakiem, jednak można również skorzystać z kolejki linowej i wjechać na górę w zaledwie kilka minut.

Contenido

Wycieczka przez wspaniałe tereny przyrodnicze

Dla większości osób, które odwiedziły wyspę, Park Narodowy Teide jest największą atrakcją Teneryfy. Jednak nie jedyną. Ten stożek wulkaniczny otacza inny skarb, Parque Natural de Corona Forestal (pol. Obszar chronionego krajobrazu Korony Leśnej), gęsty las sosen kanaryjskich, które w pełnej okazałości rosną w jarach i dolinach. Jest to prawdziwy spektakl kolorów, od wyraziście zielonych sosen, niebieskiego nieba i morza i ciemnych odcieni skał wulkanicznych.

Contenido

To jeszcze nie wszystko. Odwiedzający mogą również podziwiać pasmo górskie Anaga, jednego z siedmiu rezerwatów biosfery na Wyspach Kanaryjskich i habitatu makaronezyjskich lasów wawrzynolistnych, wymarłego już ekosystemu w innych częściach naszej planety. Tutaj wartości naturalne i kulturalne współżyją w idealnej harmonii. Można również odwiedzić Parque Rural de Teno (pol. Park Krajobrazowy Teno), miejsce o trudnych warunkach orograficznych, zapierających dech w piersiach klifach, dolinach i lasach, które dzięki swojej niedostępności pozostały w praktycznie nienaruszonym stanie i stanowią schronienie dla wielu zagrożonych gatunków. Są to obszary przyrodnicze, w których mieszczą się również tradycyjne domy rolników i hodowców zwierząt.

Contenido

Spacer po zabytkowych starówkach

Na Teneryfie można również poznać historię, odwiedzając liczne zabytkowe miejscowości. Przykładem może być San Cristóbal de La Laguna, jedyne nieotoczone murem miasto kolonialne, które stanowiło inspirację dla wielu kolonialnych miast amerykańskich. To, wraz z faktem, że zachowano w nim praktycznie niezmienione rozmieszczenie budynków z XV wieku sprawiło, że miasto wpisano na listę światowego dziedzictwa kultury.

Contenido

W miejscowości Orotava znajduje się również ważny zespół zabytkowych budynków o walorze artystycznym, tak jak centrum Puerto de la Cruz, gdzie znajduje się ogród botaniczny.

Contenido

Warta wizyty jest również miejscowość Icod de los Vinos z uwagi na zabytkowe domy i budynki religijne oraz, oczywiście, olbrzymie drzewo endemiczne z makaronezyjskich lasów wawrzynolistnych, „Drago Milenario”. Warto również odwiedzić miasteczko nadmorskie Garachico, gdzie zachowały się ślady gwałtownego wybuchu wulkanu w 1706 r. Oczywiście nie należy zapominać o Santa Cruz de Tenerife, gdzie intensywne życie nowoczesnego miasta biegnie na zabytkowej starówce, wyznaczonej przez ulice układające się w trójkąt, oraz placach, gdzie mieszczą się emblematyczne budynki. Jedynym z nich jest dawny szpital cywilny, o architekturze neoklasycznej, mieszczący jedno z najbardziej interesujących muzeów na wyspie: MUNA (hiszp. Museo de Naturaleza y Arqueología), Muzeum Przyrody i Archeologii.

Contenido

Dobra zabawa każdego dnia

Dzięki nieograniczonej liczbie opcji na wyspie „100% vida” (pol. 100% życie) nigdy nie można się nudzić. Jest tu kilka parków rozrywki, a wśród nich wyróżniają się dwa kompleksy uznawane za najlepsze na świecie: park wodny Siam Park i zoo Loro Parque.

Forestal Park to idealne miejsce dla poszukiwaczy przygód na łonie przyrody, którzy będą mogli pobawić się tam między wysokimi drzewami. Ogrody botaniczne, parki etnograficzne, wesołe miasteczka, tory kartingowe, centra handlowe... Teneryfa zaspokoi nawet najbardziej wymagających w kwestiach rozrywki i spędzania wolnego czasu.

Tenerife zaspokoi nawet najbardziej wymagających w kwestiach rozrywki i spędzania wolnego czasu.

Imagen
Contenido

Obserwacje gwiazd

Szczyty Teneryfy to jeden z trzech rezerwatów Starlight na Wyspach Kanaryjskich, w których są doskonałe warunki do obserwacji gwiazd.

Contenido

Jednym z tych uprzywilejowanych miejsc jest Park Narodowy Teide, gdzie otoczeni zapierającym dech w piersiach krajobrazem wulkanicznym możemy podziwiać nieskończone niebo nocą z milionem błyszczącym gwiazd czy kratery księżyca. Z uwagi na doskonałe warunki do obserwacji gwiazd znajduje się tutaj jedno z obserwatoriów astronomicznych Wysp Kanaryjskich. To centrum naukowe można odwiedzić po wcześniejszym umówieniu się na wizytę.

Contenido

Gastronomia

To jedna z licznych przyjemności, które oferuje Tenerife. Na wyspie znajdziemy nieskończoną liczbę lokali: od sławnych „guachinches”, skromnych restauracji uczęszczanych przez miejscowych, gdzie serwowane są dania kuchni kanaryjskie po najbardziej luksusowe restauracje, w tym odznaczone gwiazdką Michelin.

Tradycja i awangarda, proste dania i potrawy będące dziełem sztuki, składniki lokalne i składniki importowane z zamorskich krajów. Każdy smakosz znajdzie tutaj coś dla siebie. Do tradycyjnych produktów należą mięsa, świeże ryby i czarne ziemniaki — wyśmienita odmiana uznawana przez renomowanych kucharzy. „Mojo canario” (specjalny sos kanaryjski), „gofio” (rodzaj kanaryjskiej mąki), sery, wina, owoce i długa lista deserów to niektóre z atrakcji gastronomicznych wyspy.

Tradycja i awangarda, proste dania i potrawy będące dziełem sztuki, składniki lokalne i składniki importowane z zamorskich krajów. Każdy smakosz znajdzie tutaj coś dla siebie.

Contenido

Idealny swing 

Wśród wielu sportów, które można uprawiać na świeżym powietrzu przez cały rok, wyróżnia się golf. Na Teneryfie znajduje się kilka pól golfowych zaprojektowanych przez profesjonalnych architektów. Są to pełne kompleksy, na których odnajdą się gracze na dowolnym poziomie.

Contenido

Jednak miłośników tego sportu przyciągają nie tylko kompleksy o wysokim poziomie, lecz również fakt, ze na Teneryfie można ćwiczyć swing z widokiem na majestatyczny wulkan Teide lub bezkresny błękit Oceanu Atlantyckiego.  

Contenido

Nie odjeżdżaj, nie spróbowawszy…

„Guachinche” to tradycyjny lokal serwujący tradycyjne potrawy kuchni Teneryfy, gdzie można spróbować lokalnych dań i win.

Imagen
Título

Aby uzyskać więcej informacji, odwiedź oficjalną stronę Turismo de Tenerife