OSTATNIA MINUTA: Koronawirus (COVID-19) tutaj
Tu día a día

EUROPEJSKI OBSZAR

Wyspy Kanaryjskie jest archipelagiem 7 wysp położonym na Oceanie Atlantyckim o 1739 km na południowy-zachód od stolicy tego państwa. Stanowi część tropikalnego obszaru Makronezji i posiada łagodny klimat przez cały rok. Ukształtowanie jego powierzchni to wynik setek wybuchów wulkanicznych na przestrzeni lat, stąd ten archipelag posiada jeden z najbardziej osobliwych krajobrazów w Europie.

Jako hiszpańska Autonomiczna Wspólnota kieruje się przepisami Unii Europejskiej, które pozwalają na wolny przemieszczanie się jej obywateli i posiada euro jako obowiązującą walutę będącą w użytku. Jednocześnie europejscy mieszkańcy mogą korzysta na tych wyspach ze wszystkich praw i przywilejów jakie im przyznają postanowienia dot. europejskich obywateli wg Traktatu z Maastricht z 1992r.

MIEJSCOWA GODZINA

Odwiedzenie Wyspa Kanaryjskich z każdego europejskiego państwa nie oznacza większych zaburzeń godzinowych, gdyż z uwagi na ich położenie geograficzne współdzielą strefę czasową (UTC) z krajami takimi jak Wielka Brytania czy Irlandia oraz mają zaledwie jedną godz. mniej w stosunku do pozostałych państw Europy takich jak: Francja, Niemcy czy Polska (UTC +1).

SYSTEM OPIEKI ZDROWOTNEJ

Jako obszar należący do Unii Europejskiej posiada europejski system opieki zdrowotnej, dlatego wszyscy europejscy mieszkańcy mają prawo do bezpłatnej opieki zdrowotnej w ramach publicznego systemu Wysp Kanaryjskich.

Na wszystkich wyspach mieszczą się ośrodki zdrowia i publiczne szpitale z usługami ostrego dyżuru, który przyjmuje przez 24h na dobę, oprócz licznych całodobowych aptek lub dyżurnych dla obsłużenia w nagłych wypadkach.

CENY I NAPIWKI

Poziom życia na Wyspach Kanaryjskich jest bardzo zbliżony co pozostałych hiszpańskich wspólnot autonomicznych i średnie ceny zazwyczaj utrzymują się w dostępnym zakresie.

Przybliżone ceny:

  • Kolacja: pomiędzy 15 i 35 € na osobę
  • Śniadanie: pomiędzy 5 i 8 € na osobę
  • Piwo: pomiędzy 1,5 i 3 €
  • Drink: pomiędzy 6 i 12 €
  • Taksówka z lotniska: około 30 €
  • Wynajem samochodu: od 20 € na dzień
  • Bilet autobusu miejskiego: nie więcej niż 1,5 €

W większości punktów usługowych napiwek jest dobrowolny. Dlatego nie istnieje żaden procent lub określona kwota.

TECHNOLOGIA I ŁĄCZNOŚĆ

Większość budynków posiada instalację elektryczne z gniazdkami o 220v typu CEE 7/4. Dodatkowo wzdłuż wszystkich wysp możemy odnaleźć zasięg dla telefonów komórkowych i instalacje WI-FI, dlatego typowe jest, że wiele hoteli oferują tę usługę bez dodatkowej opłaty.

JĘZYK

Oficjalnym językiem jest jęz. kastylijski (hiszpański), niemniej jednak w głównych obszarach turystycznych jest bardzo łatwo odnaleźć osoby mówiące ponadto po angielsku, niemiecku i w innych językach.