Archipelag

Descripción Archipiélago

Europejski obszar

Wyspy Kanaryjskie jest archipelagiem 7 wysp położonym na Oceanie Atlantyckim o 1739 km na południowy-zachód od stolicy tego państwa. Stanowi część tropikalnego obszaru Makronezji i posiada łagodny klimat przez cały rok. Ukształtowanie jego powierzchni to wynik setek wybuchów wulkanicznych na przestrzeni lat, stąd ten archipelag posiada jeden z najbardziej osobliwych krajobrazów w Europie.

Jako hiszpańska Autonomiczna Wspólnota kieruje się przepisami Unii Europejskiej, które pozwalają na wolny przemieszczanie się jej obywateli i posiada euro jako obowiązującą walutę będącą w użytku. Jednocześnie europejscy mieszkańcy mogą korzysta na tych wyspach ze wszystkich praw i przywilejów jakie im przyznają postanowienia dot. europejskich obywateli wg Traktatu z Maastricht z 1992r.

Titular precios / propinas
Ceny i napiwki
Descripción precios / propinas

Poziom życia na Wyspach Kanaryjskich jest bardzo zbliżony co pozostałych hiszpańskich wspólnot autonomicznych i średnie ceny zazwyczaj utrzymują się w dostępnym zakresie.

W większości punktów usługowych napiwek jest dobrowolny. Dlatego nie istnieje żaden procent lub określona kwota.

Subtitular precios / propinas
Przybliżone ceny
Tarifas
Kolacja
Pomiędzy 15 i 35 € na osobę
Śniadanie
Pomiędzy 5 i 8 € na osobę
Piwo
Pomiędzy 1,5 i 3 €
Drink
Pomiędzy 6 i 12 €
Taksówka z lotniska
Około 30 €
Wynajem samochodu
Od 20 € na dzień
Bilet autobusu miejskiego
Nie więcej niż 1,5 €
Título Idioma
Język
Descripción Idioma

Oficjalnym językiem jest jęz. kastylijski (hiszpański), niemniej jednak w głównych obszarach turystycznych jest bardzo łatwo odnaleźć osoby mówiące ponadto po angielsku, niemiecku i w innych językach.

Título Hora Local
Miejscowa godzina
Descripción Hora Local

Odwiedzenie Wyspa Kanaryjskich z każdego europejskiego państwa nie oznacza większych zaburzeń godzinowych, gdyż z uwagi na ich położenie geograficzne współdzielą strefę czasową (UTC) z krajami takimi jak Wielka Brytania czy Irlandia oraz mają zaledwie jedną godz. mniej w stosunku do pozostałych państw Europy takich jak: Francja, Niemcy czy Polska (UTC +1).

Título Tecnología y Comunación
Technologia i łączność
Descripción Tecnología y Comunación

Większość budynków posiada instalację elektryczne z gniazdkami o 220v typu CEE 7/4. Dodatkowo wzdłuż wszystkich wysp możemy odnaleźć zasięg dla telefonów komórkowych i instalacje WI-FI, dlatego typowe jest, że wiele hoteli oferują tę usługę bez dodatkowej opłaty.

Título Sistema Sanitario
System opieki zdrowotnej
Descripción Sistema Sanitario

Jako obszar należący do Unii Europejskiej posiada europejski system opieki zdrowotnej, dlatego wszyscy europejscy mieszkańcy mają prawo do bezpłatnej opieki zdrowotnej w ramach publicznego systemu Wysp Kanaryjskich.

Na wszystkich wyspach mieszczą się ośrodki zdrowia i publiczne szpitale z usługami ostrego dyżuru, który przyjmuje przez 24h na dobę, oprócz licznych całodobowych aptek lub dyżurnych dla obsłużenia w nagłych wypadkach.