Gastronomia kanaryjska

Kuchnia kanaryjska charakteryzuje się wpływami różnych kultur, mieszaniem różnych składników oraz wyraźnym kontrastem smaków. Po spędzeniu długiego dnia na plaży, odwiedzeniu naturalnych obszarów czy spacerze po zabytkowych miejscowościach, nie ma nic lepszego niż spróbowanie lokalnych przysmaków. Dla Kanaryjczyków jedzenie jest częścią tożsamości narodowej, bardzo ważnym składnikiem kultury i codziennego życia, dlatego też bardzo łatwo jest znaleźć dobre miejsca do jedzenia.

00:00
Título
And the food is great
Vídeo
Póster
Además se come bien
Además se come bien
Tipo
Ancho completo
Contenido

Smaki oznaczone nazwą pochodzenia 

Pochodzenie wulkaniczne wysp, łagodne temperatury i tradycyjne przetwarzanie nieprzemysłowe sprawiają, że wiele produktów Wysp Kanaryjskich zostało oznaczone chronioną nazwą pochodzenia. Wśród nich znajdziemy wina uprawiane na ziemiach wulkanicznych i sery, tak jak np. „majorero” z Fuerteventury, czy „palmero” lub „Flor de Guía”, wytwarzany na Gran Canarii. Wszystkie te produkty cechuje wspaniały smak, uznawany na całym świecie.

Warunki klimatyczne archipelagu Wysp Kanaryjskich są wręcz idealne do uprawiania owoców i warzyw, głównego składnika większości lokalnych potraw. Niektóre ze składników również zostały oznaczone nazwą pochodzenia. Przykładem są ziemniaki kanaryjskie, wśród których wyróżnia się czarny ziemniak. Ponadto panujący tutaj klimat pozwala na uprawianie owoców egzotycznych, takich jak papaja, mango, ananas, awokado i oczywiście banany. Jest to jedyny rodzaj banana w Europie, który uzyskał chronione oznaczenie geograficzne (PGI).
 

Imagen
Bienmesabe
Bienmesabe
Contenido

Lokalne przepisy

Różne kultury odcisnęły swoje piętno na Wyspach. W wyniku tego procesu powstały jednak ciekawe, kontrastujące smaki, które można poczuć w przypadku większości serwowanych tu potraw, jak np. ziemniaki w mundurkach z sosem „mojo picón”. Innym popularnym produktem na Wyspach Kanaryjskich, używanym w wielu potrawach jest mączka „gofio”. Jest wytwarzana z wypalanych zbóż, takich jak pszenica i kukurydza, i pochodzi jeszcze z czasów pierwszych osadników. 

W kuchni kanaryjskiej używa się głównie lokalnych warzyw, tak jak np. w przypadku zupy z rzeżuchy, koleb kukurydzy z ziemniakami i żeberkami czy nadziewanych cukinii. Kolejnym składnikiem przepisów wartym uwagi jest ryba, a zwłaszcza gatunki miejscowe, takie jak sparysoma kreteńska (hiszp. „vieja”) o delikatnym smaku, wrakoń (hiszp. „cherne”), granik (hiszp. „mero”) lub karanks nowozelandzki (hiszp. „jurel”). Na Kanarach jest duży wybór deserów i słodyczy, stanowiących nieodpartą pokusę dla łasuchów. Typowe desery do „bienmesabe” i „príncipe alberto”, „leche asada” z La Gomery, „quesillo”,  „frangollo” lub „quesadillas” z El Hierro.
 

Contenido

Restauracje i lokalne knajpki „guachinches”

Na Wyspach Kanaryjskich odwiedzający mogą wybierać pomiędzy licznymi lokalami, w których można skosztować lokalnej gastronomii. Od barów plażowych, gdzie można spróbować smakołyki z oceanu, po restauracje z gwiazdką Michelin, gdzie można odkryć nowe, wyszukane smaki.

Nie można również zapominać o lokalnych knajpkach, gdzie można spróbować miejscowej kuchni — „guachinches”, małych improwizowanych jadłodajniach w patio i w garażach, przede wszystkim na Teneryfie, gdzie je się domowe jedzenie, popijając lokalne wino w przyjemnej, rodzinnej atmosferze. Jest to miejsce, gdzie goście, usiadłszy przy stole, mogą poczuć się jak miejscowi, jedząc zupę kanaryjską, kozę z grilla, królika w sosie salmorejo lub potrawkę z ciecierzycy.

Título

Miejsca, w których poznasz smak Wysp Kanaryjskich

Imagen
Banner restaurantes en las Islas Canarias.
Banner restaurantes en las Islas Canarias.
Contenido

Winiarstwo i gastronomia

Wina czerwone, białe i różowe. Ciężkie, o posmaku owocowym lub z bogatym aromatem... Wino na Wyspach Kanaryjskich to synonim powiązania i miłości do ziemi... Produkcja winiarska na wyspach nie tylko jest różnorodna, lecz również wysokiej jakości, co ma swoje odzwierciedlenie w 10 nazwach pochodzenia (pięć z nich na Teneryfie) i w licznych nagrodach przyznawanych co roku.

Wyróżniają się wśród nich wina wulkaniczne. Proces ich wytwarzania jest skomplikowany i są coraz częściej doceniane przez ekspertów na całym świecie. Ich smak jest kwaśny i lekko owocowy. Wśród nich warto zwrócić uwagę na wina z La Geria, Lanzarote, wyjątkowej uprawy, gdzie winorośle rosną w specjalnych otworach w ziemi wulkanicznej, co nadaje im przyjemny smak, którego nie można pomylić z żadnym innym.

Imagen
La Geria
La Geria