Lanzarote

Wyjątkowa wyspa

Lanzarote to synonim wulkanów, języków lawy, skał w niezwykłych kształtach, czarnych i czerwonych ziem, kontrastujących z białymi domami, niebieskim morzem i niebem. Krajobraz tej Wyspy Kararyjskiej, leżącej najbardziej na wschód archipelagu, wypełniają łyse góry o słabo ukształtowanej rzeźbie terenu, piękne plaże z białym i złotym paskiem, gęste lasy palmowe oraz cisza, która stanowi jeden z charakterystycznych elementów enigmatycznego krajobrazu Lanzarote.

Contenido

Na tej wyspie, stanowiącej rezerwat biosfery, mieszczą się tętniące życiem ośrodki turystyczne i małe, spokojne miejscowości. Wielkie hotele i bungalowy w ośrodkach nadmorskich współistnieją z domami wiejskimi, willami i hotelami butique w czarujących miasteczkach w wewnętrznej części wyspy. Odwiedzający znajdą tutaj ofertę pierwszej klasy, co zapewni wspaniałe wakacje o dowolnej porze roku w przyjemnym klimacie. Te doskonałe warunki wraz z wysokiej jakości infrastrukturą i usługami sprawiły, że na wyspie trenuje wielu sportowców wyczynowych i amatorskich z różnych dyscyplin.

Contenido

Rozwój urbanistyczny Lanzarote przebiegał w sposób zrównoważony w zgodzie ze środowiskiem naturalnym, w szczególności dzięki nieustannym trudom Cesara Manrique, artysty, które oprócz kształtowania krajobrazu wiedział jak przekazać rodakom miłość i szacunek do ich ziemi. Ziemi, w której turystyka, sztuka i przyroda idą w parze.

 

00:00
Título
Lanzarote
Vídeo
Póster
Charco de Los Clicos, Lanzarote.
Charco de Los Clicos, Lanzarote.
Tipo
Ancho completo
Contenido

Lanzarote fascynuje zapierającym dech w piersiach krajobrazem przypominającym powierzchnię Marsa, jak również żyznością ziemi wulkanicznej. Mimo że wydaje się to niemożliwe, na Lanzarote produkowane są sławne wina, oznaczone nazwą pochodzenia. Tak więc, czy rzeczywiście jest to odmienna wyspa?

 

 

Contenido

Na Lanzarote, oprócz przemierzania krajobrazów wulkanicznych, możemy odpocząć na wspaniałych plażach, opalać się na białych lub złotych plażach i odświeżyć się w turkusowych wodach. Na wielu z nich można spędzić czas z rodziną. Są one osłonięte od fal i prądów morskich, tak jak naturalne zatoczki, które utworzyły się z języków lawy, które dopłynęły aż do oceanu po erupcji.

Odwiedzający mogą również cieszyć się kąpielami z zafalowanych akwenach lub spacerować po plaży. Znajdzie się tutaj miejsce dla miłośników samotności jak również dla osób uwielbiających tętniące życiem plaże, instalacje sportowe, restauracje i punkty usługowe.

Na wielu z nich można spędzić czas z rodziną. Są one osłonięte od fal i prądów morskich.

Imagen
Contenido

Krajobrazy wulkaniczne Lanzarote wzbudzają wyjątkowe emocje. Są inspirujące, enigmatyczne, tajemnicze... Budzą intymne relacje ciężkie do wytłumaczenia i wypełniają nas energią. Dlaczego? Ponieważ ukazują nam siłę natury? Ponieważ pozwalają na powrót do korzeni?

Są to pytania, na które instynktownie możemy znaleźć odpowiedź podczas wizyty w Parku Narodowym Timanfaya, reprezentacyjnym parku wulkanicznym archipelagu Wysp Kanaryjskich i Lanzarote. Jest to ostry, surowy, dziki krajobraz, gdzie panuje grobowa cisza. „Montañas del Fuego” można odwiedzić w ramach wycieczki autobusem z przewodnikiem. Odwiedzających zadziwia pejzaż pełen stożków wulkanicznych, języków lawy, skał o kapryśnych formach. Przyroda wybrała dla tego krajobrazu specjalną paletę kolorów, gdzie mieszają się odcienie czerwieni i pomarańczy, beże, fiolety i czernie.
 

 

 

Contenido

Niedaleko wejścia do Parku Narodowego znajduje się miejsce, gdzie można wsiąść na wielbłąda i odbyć przejażdżkę po wulkanie, czując przyjemny powiew bryzy i pękanie fragmentów lawy oraz podziwiając zapierający dech w piersiach krajobraz.

Nie jest to jednak wszystko. Wulkany są wszechobecne we wszystkich miejscach Lanzarote: na wybrzeżu, na polach uprawnych, w miasteczkach w wewnętrznej części wyspy. Niemniej jednak, mimo ekstremalnych warunków środowiskowych kolejne generacje mieszkańców wyspy potrafiły maksymalnie wykorzystać ziemię wyglądającą na mało żyzną. Tutejsza ziemia, mimo że wygląda na jałową, kryje jednak wiele niespodzianek pod pokrywą wulkaniczną.
 

Contenido

Na Lanzarote można również zobaczyć podziemne twory erupcji wulkanicznych. Chętni mogą odwiedzić jaskinie i tunele, ponieważ zostały one do tego odpowiednio przygotowane, co odbyło się z najwyższym szacunkiem i w sposób zrównoważony. Takie obszary jak Jameos del Agua, gdzie rękę przylożył genialny artysta César Manrique, lub jaskinia Cueva de los Verdes to przykłady miejsc, które pozwalają nam poznać sekrety wnętrza ziemi.

Contenido

La Geria to jedna z największych niespodzianek, które szykuje dla nas Lanzarote. Wielki obszar pokryty małymi fragmentami czarnej skały wulkanicznej, wyrzuconymi podczas wybuchów w Timanfaya został wykorzystany przez rolników z Lanzarote do uprawy winorośli. Rośliny są w stanie zatrzymać wilgoć osiadającą w nocy, co jest bardzo ważne na wyspie, na której opady są skąpe. Tradycyjna metoda obejmuje również charakterystyczne kamienne mury, które chronią winorośl przed wiatrem i nadają temu obszarowi unikatowy wygląd.

Produkowane wina, oznaczone nazwą pochodzenia, są wyjątkowe i znane na całym świecie. Najlepsze jest to, że można je degustować w winnicach, z których rozpościera się piękny widok.

 

 

La Geria to jedna z największych niespodzianek, które szykuje dla nas Lanzarote.

Contenido

Lanzarote może poszczycić się genialnym artystą o wielu twarzach, Césarem Manrique, który tak jak nikt potrafił połączyć sztukę i przyrodę. Obrońca naturalnych przestrzeni, szalenie zakochany w wyspie, na której się urodził, jedynie ingerował w przyrodę, aby wprowadzić niewielkie poprawki, tworząc miejsca podziwiane przez wieki.

W Lanzarote pozostawił większość swojego dziedzictwa artystycznego. Być może jego największym dziełem są Jameos del Agua, jeden z najczęściej odwiedzanych ośrodków artystycznych, w którym Manrique pokazał cały swój geniusz. Ten tunel wulkaniczny, wraz ze sławnym, spektakularnym audytorium, zawiera szczególny twór geologiczny, tj. jezioro powstałe w wyniku filtracji wody morskiej. W jeziorze żyje endemiczny gatunek białego i ślepego skorupiaka, niespotykany nigdzie indziej na świecie.

 

 

Contenido

Mirador del Río to kolejne z dzieł tego artysty. Z tego naturalnego punktu widokowego, idealnie wpisującego się otoczenie, mieszczącego się na zapierających dech w piersiach klifach Famara, rozpościerają się spektakularne widoki na archipelag Chinijo, który tworzą wyspa La Graciosa i cztery wysepki. W wyjątkowy krajobraz Timanfaya doskonale wpisuje się restauracja El Diablo — okrągły, przeszklony lokal, w którym odwiedzającym może wydawać się, że są częścią krajobrazu wulkanicznego.

 

Contenido

Do listy dzieł artysty należy dodać również ogród Jardín de Cactus, zamek Castillo de San José i Muzeum Museo del Campesino, jego były dom w Taro de Tahiche, a dzisiaj siedziba fundacji, zbudowana na języku lawy. Należy również obowiązkowo odwiedzić dom-muzeum César Manrique w miejscowości Haría. Jest to starodawny dom wiejski, mieszczący się wewnątrz plantacji palm, który artysta odnowił, aby móc w nim żyć i pracować, aż do jego śmierci w 1992 r. w wypadku samochodowym.

 

Contenido

Na wyspie trenują elitarni sportowcy europejscy, zwłaszcza zimą, kiedy klimat na kontynencie europejskim uniemożliwia uprawianie sportów na świeżym powietrzu.

Biegi, jazda na rowerze, golf, wszelkiego rodzaju sporty wodne... Nie ma chyba takiej dyscypliny, której nie można uprawiać na Lanzarote dzięki przyjemnemu klimatowi przez cały rok kalendarzowy, sprzyjającym warunkom środowiskowym, bogatej ofercie noclegowej i usługowej oraz instalacjom najwyższej jakości, które zadowolą nawet najbardziej wymagających. Dowodem na to może być fakt, że na wyspie przeprowadzane są ważne zawody sportowe, takie jak Ironman, jedne z najcięższych zawodów triatlonowych na świecie.

Połączenie wakacji z uprawianiem sportu to doskonały plan. W przypadku wyboru Lanzarote sukces jest gwarantowany.

 

 

 

Contenido

Wyspa jest odmienna, więc można spodziewać się, że mieszczące się tu miasteczka też takie będą. Kolejne erupcje wulkanów, które zdeterminowały wygląd krajobrazu, wpłynęły również na osady, gdzie życie upływa wśród wulkanów i lawy. Osadnictwo tutaj nie było łatwe, jednak wynik tych procesów nie mógłby być lepszy, zarówno dla miejscowych, jak i odwiedzających.

De facto na rozległym obszarze chronionego krajobrazu parku wulkanicznego leży jedynie jedna miejscowość — El Golfo. Jest to malownicze miasteczko nadmorskie, które koniecznie trzeba odwiedzić, aby spróbować wybornej, świeżej ryby. Yaiza, pierwsza enklawa europejska na wyspach kanaryjskich  znajduje się na granicy obszaru pogrzebanego przez wybuchy wulkanów w Timanfaya. To czarujące miasteczko wyróżnia się przede wszystkim zadbaną tradycyjną architekturą.

 

 

Yaiza, pierwsza enklawa europejska na wyspach kanaryjskich znajduje się na granicy obszaru pogrzebanego przez wybuchy wulkanów w Timanfaya.

Contenido

Inne miasteczko, które koniecznie należy odwiedzić to Teguise. Mieszkała tutaj szlachta i dwór, a dzisiejsza miejscowość zachowała atmosferę splendoru np. w brukowanych uliczkach starówki. Odbywa się tutaj sławny targ, który w niedzielę przyciąga tysiące miejscowych i przyjezdnych odwiedzających. Haría to najbardziej zielony region wyspy, znany również pod nazwą Doliny Tysiąca Palem (hiszp. Valle de las Mil Palmeras), które rosną pomiędzy tradycyjnymi białymi domami.

 

Contenido

Win unikatowego szczepu Malvasía Volcánica, docenianego ze względu na zrównoważony smak i zapach.

Imagen
Título

Aby uzyskać więcej informacji, odwiedź stronę Turismo Lanzarote.