Gran Canaria

#ogromprzeżyć

Gran Canaria, znana również jako „miniaturowy kontynent”, wyróżnia się głębokimi kontrastami. Tego samo dnia można tutaj spędzić dzień na plaży otoczonej piaszczystymi wydmami i wspiąć się na szczyty okraszone sosnami kanaryjskimi, których zieleń kontrastuje z czarną ziemią wulkaniczną.

Contenido

Po drodze na szczyt napotkamy ogromne jary, doliny, imponujące skały i kaldery wulkaniczne — niewiarygodne miejsca poprzecinane licznymi szlakami, gdzie można kontemplować krajobrazy rozpościerające się przed naszymi oczami. Na szczyt można udać się również samochodem czy autobusem, bo Gran Canaria może poszczyć się gęstą i dobre przygotowaną siecią dróg.

00:00
Título
Gran Canaria
Vídeo
Póster
Maspalomas
Maspalomas
Tipo
Ancho completo
Contenido

Tak jak w przypadku pozostałych Wysp Kanaryjskich tutejszy klimat jest bardzo przyjemny. Trwa tu wieczna wiosna, pozwalająca podziwiać przyrodę i różnorodność krajobrazów, czarujących miasteczek nadmorskich i w wewnętrznej części wyspy, tradycje, kulturę i historię. Odwiedzających może zaskoczyć nowoczesność ośrodków turystycznych i miejskich, jak np. Las Palmas de Gran Canaria. Kosmopolityczna, tętniąca życiem stolica kryje w sobie jeden z najcenniejszych klejnotów wyspy. Chciałbyś go zobaczyć?

 

Ofertę Gran Canaria uzupełniają liczne wydarzenia kulturalne, sportowe czy rozrywkowe oraz szeroki wybór miejsc noclegowych, restauracji, punkt handlowych czy ośrodków welness.

 

 

Trwa tu wieczna wiosna, pozwalająca podziwiać przyrodę i różnorodność krajobrazów, czarujących miasteczek nadmorskich i w wewnętrznej części wyspy, tradycje, kulturę i historię.

Contenido

Na którą plażę dziś idziemy?

bez cienia wątpliwości plaże są na samej górze listy atrakcji Gran Canarii. Plaże na tej wyspie zadowolą wszystkie gusta i guściki: szerokie i rozległe, małe zatoczki, tętniące życiem, puste, ze złotym piaseczkiem...

Na południu odwiedzający znajdą rozległe plaże, o spokojnych wodach i w większości z białego piasku. Jako że leżą przy głównych ośrodkach turystycznych, jest tu dobra oferta usług i łatwy dostęp.

Plaże na północy są zdecydowanie różne — są to małe zatoczki o ciemnym piasku lub ze skały wulkanicznej, z większymi falami i trudnym dostępem. Istnieje również możliwość odświeżenia się w naturalnych basenach. Są to zdecydowanie piękne i dzikie plaże, sprzyjające połączeniu się z naturą w najczystszym stanie.
 

Imagen
Cuenca de Tejeda
Cuenca de Tejeda
Contenido

W naturalnym sercu wyspy

Gran Canaria to dużo więcej niż tylko słońce i plaża. Odwiedzający mogą podziwiać tutaj piękną przyrodę i dzikie krajobrazy, tak jak ten w samym sercu wyspy, gdzie króluje Roque Nublo, imponujący monolit wulkanicznym, do którego można dotrzeć szlakiem dostępnym praktycznie dla wszystkich. Z tego naturalnego punktu widokowego rozpościerają się spektakularne pejzaże.

Na północnym-wschodzie wyspy znajduje się obszar chronionego krajobrazu Parque Natural Tamadaba, znany również pod nazwą „smoczy ogon”, pierwotnego lasu, gdzie rosną najlepiej zachowane sosny kanaryjskie na Wyspach oraz Inagua, schronienie dla zięby modrej, malutkiego ptaka występującego jedynie na tej wyspie.
 

 

Contenido

Te i inne atrakcje o dużym walorze naturalnym wchodzą w skład Rezerwatu Biosfery, rozległego terytorium zajmującego dużą część wyspy. Przyroda, tradycyjne rzemiosło tego obszaru, miejsca noclegowe i atrakcje agroturystyczne istnieją dzięki zastosowaniu strategii zrównoważonego rozwoju i szacunkowi do przyrody w celu ochrony tego miejsca. 

Naturalne i wiejskie obszary przecinają liczne ścieżki do pieszych wędrówek, biegnące po endemicznych lasach sosnowych i jarach, wzdłuż zbiorników wody słodkiej czy języków lawy. W tym obszarze znajdziemy również tradycyjne domy wiejskie oraz czarujące miasteczka, w których można zatrzymać się, aby odpocząć od wędrówki i skosztować tradycyjnej gastronomii lub po prostu porozmawiać z przyjaznymi miejscowymi.

 

 

Contenido

Przytulne miasteczka i tradycyjne domy wiejskie 

Z dala od tętniących życiem ośrodków miejskich i turystycznych leżących na wybrzeżu, w środkowej części Gran Canarii mieszczą się spokojne miasteczka z tradycyjnymi domami wiejskimi, w których czas płynie powoli. Są to przystanie spokoju, gdzie idea czasu przyjmuje inny wymiar i w których można wieść proste życie zgodnie z głęboko zakorzenionymi tradycjami. 

Jednym z takich miejsc jest Tejeda, wioseczka wchodząca w skład najpiękniejszych miejscowości w Hiszpanii.  I są ku temu wyraźne powody.  Znajduje się tutaj Parador Nacional de la Cruz de Tejeda, nowoczesny hotel idealnie wpasowany w otoczenie, z którego rozpościera się jeden z najpiękniejszych widoków na wyspie. Obok Tejedy leży Artenara, najwyżej położone miasteczko w Gran Canarii, na progu gęstego lasu sosnowego Tamadaba.
 

Contenido

Innym miejscem wartym odwiedzenia są urocze starówki Santa Lucía de Tirajana i Agüimes; lub Fataga, gdzie zachowały się tradycyjne domy wiejskie w otoczeniu gęstego lasu palmowego. Na północy znajduje się miejscowość Teror z ciekawą bazyliką i typowymi balkonami domów otaczających plac. W tej części wyspy leży Arucas, miasto, którego centrum zostało uznane za dziedzictwo historyczno-artystyczne i gdzie znajduje się wspaniałe dzieło architektury —kamienny kościół pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela z drogocennymi ołtarzami. 

Lista wiosek i domów wiejskich na wyspie byłaby bardzo długa. Odwiedzenie ich to z pewnością najlepszy sposób na poznanie tożsamości i idiosynkrazji Gran Canarii. 
 

Tejeda, wioseczka wchodząca w skład najpiękniejszych miejscowości w Hiszpanii.

Contenido

Poznaj kulturę, odwiedzając muzea

Jest praktycznie niemożliwe, aby znaleźć na wyspie miejscowość, w której nie byłoby żadnego muzeum. Stolica, Las Palmas de Gran Canaria, ma jednak największą i najbardziej zróżnicowaną ofertę. W sercu wspaniałej starówki należy obowiązkowo odwiedzić Museo Canario, którego eksponaty obejmują różne aspekty życia rdzennych mieszkańców wyspy. Można tu obejrzeć kolekcję czasek lub mumii. Warty wizyty jest również Casa de Colón, wyjątkowy budynek z wystawą na temat wpływu wizyty Krzysztofa Kolumba na wyspę, historii Wysp Kanaryjskich i relacji z Ameryką. W muzeum sztuki współczesnej CAAM-Centro Atlántico de Arte Moderno okazywane są ekspozycje artystów z Europy, Ameryki i Afryki. Miłośnicy technologii i nauki powinno obowiązkowo odwiedzić Muzeum Elder.
 

Imagen
Vegueta
Vegueta
Contenido

W pozostałej części wyspy można zobaczyć prawdziwe ciekawostki, takie jak Muzeum Entograficzne Casas Cuevas de Artenara, mieszczące się w starym domu, w którym prawdopodobnie mieszkali kiedyś rdzenni mieszkańcy wyspy. Muzeum eksponuje meble i przedmioty codziennego użytku, których prostota przywodzi na myśl skromne życie w przeszłości. Inne interesujące z punktu widzenia etnografii miejsca to Muzeum Historii i Tradycji w Tejeda, gdzie m.in. znajduje się dawny sklep spożywczy lub też Muzeum Rama w Agaete, dedykowane jednego z najbardziej znanych i popularnych świąt na Wyspach, w którym uczestniczą tysiące osób każdego lata.

Jest to program kulturalny stanowiący doskonały sposób na poznanie Gran Canarii i jej kultury i historii.
 

Contenido

Fascynujące wykopaliska archeologiczne

Na wyspie zachowała się duża część dziedzictwa historycznego i archeologicznego, które pozwalają poznać i lepiej zrozumieć kulturę i sposób życia wcześniejszych mieszkańców Gran Canarii.

Dobrym przykładem może być znalezisko archeologiczne Risco Caído y las Montañas Sagradas de Gran Canaria, wpisane na listę światowego dziedzictwa ludzkości. Jest to rozległy górski obszar w środkowej części wyspy, gdzie znajdują się ślady procesu kulturowego przebiegającego w okresie ponad 1500 lat bez żadnego wpływu z zewnątrz — od korzeni berberyjskich z północnej Afryki do konkwisty hiszpańskiej.

W północnej części Gran Canarii znajdziemy inny klejnot archeologiczny — Muzeum i Park Archeologiczny Cueva Pintada de Gáldar. Jest to wioska o ponad 50 domach i jaskiniach, które tworzyły osadę przed hiszpańską. Jedna z jaskiń kryje wyjątkowe malowidła rdzennych mieszkańców wyspy. W tym obszarze znajduje się również Park Archeologiczny Maipés de Agaete, ogromny i spektakularny obszar ze skałami wulkanicznymi, otoczony piękną doliną, w której aborygeni grzebali zmarłych.

Contenido

Guayadeque, jeden z największych i najpiękniejszych jarów, leżący w południowo-wschodniej części wyspy, ma również wysoką wartość archeologiczną. Zachowały się tam liczne jaskinie, które były używane przez dawnych mieszkańców Gran Canarii. Inne interesujące znalezisko archeologiczne to La Fortaleza. Znajduje się tam specjalny punkt, gdzie można dowiedzieć się więcej o codziennym życiu rdzennych mieszkańców wyspy oraz jaskiniach, w których mieszkali i które do tej pory stanowią rodzaj mieszkania.

To jedynie kilka przykładów pozostałości z przeszłości, które dotrwały do naszych dni i które pozwalają nam ją lepiej poznać. 

Muzeum i Park Archeologiczny Cueva Pintada de Gáldar. Jest to wioska o ponad 50 domach i jaskiniach, które tworzyły osadę przed hiszpańską.

Contenido

Zadbaj o siebie na wyspie wellness

Gran Canaria jest dobrze znana w Europie jako uzdrowisko. Już w wieku XIX podróżnicy z całego świata przyjeżdżali na wyspę, aby wyleczyć się z różnych schorzeń dzięki przyjemnemu klimatowi. Wraz z upływem czasu idea wypoczynku i odnowy biologicznej ewoluowała, jednak wyspa dalej umożliwia rewitalizację oraz pozwala uzyskać dobre samopoczucie fizyczne i umysłowe.

Piasek, słońce, ocean, czyste powietrze, skały wulkaniczne, nowoczesne terapie i instalacje, wykwalifikowani specjaliści — Gran Canaria ma wszystko, czego potrzebujesz, aby zadbać o siebie, odzyskać energię i wrócić jak nowonarodzony, niezależnie od tego, czy skorzystałeś z usług jednego z licznych centrów wellness na wyspie czy odbyłeś relaksujący spacer wieczorem na plaży czy w lesie.
 

Już w wieku XIX podróżnicy z całego świata przyjeżdżali na wyspę, aby wyleczyć się z różnych schorzeń dzięki przyjemnemu klimatowi.

Contenido

Uprawiaj ulubiony sport

Nie ma chyba takiej dyscypliny, której nie można uprawiać na Gran Canarii dzięki przyjemnemu klimatowi i bliskości morza. Wyspa została wyposażona w liczne instalacje w celu jego uprawiania, więc nie ma miejsca na wymówki! 

Opcje są nieskończone niezależnie od kondycji fizycznej: gra w golfa na nowoczesnych polach golfowych przy przyjemnej bryzie oceanicznej, surfowanie na falach we wszystkich odmianach, jazda na rowerze górskim na specjalnie przygotowanych szlakach, jogging na plaży, pływanie w krystalicznie czystych wodach, wspinaczka górska na wszystkich poziomach zaawansowanie. Na Gran Canarii sport jest dla wszystkich.
 

Contenido

Rozrywka nocna 

Kiedy zajdzie słońce, zaczynają się inne rozrywki. Jeśli masz jeszcze siłę, w ośrodkach turystycznych i w stolicy jest w czym wybierać. Restauracje, tarasy, centra rozrywki, modne lokale, kina, teatry — oferta jest naprawdę bogata.

Latem łatwo jest trafić na uroczystości i wydarzenia uliczne w różnych miejscowościach na wyspie, zarówno na wybrzeżu, jak i w środkowej części wyspy. Jeśli szukasz czegoś spokojniejszego, na Gran Canarii, destynacji turystycznej Starlight można uprawiać astroturystykę i udać się na wycieczkę z wyspecjalizowanym przewodnikiem w celu obserwacji gwiazd.
 

Contenido

Nie odjeżdżaj, nie spróbowawszy…

„Queso de Flor” (pol. „Ser kwiatowy”) jest wyrabiany wyłącznie w trzech miejscowościach w północnej części Gran Canarii. Jego wyjątkowość polega na wykorzystywaniu podpuszczki roślinnej, uzyskiwanej z kwiatu niektórych gatunków ostu. Jest to jeden z serów kanaryjskich oznaczonych chronioną nazwą pochodzenia.

Título

Aby uzyskać więcej informacji, odwiedź stronę Patronato de Turismo de Gran Canaria