Dziedzictwo i kultura Wysp Kanaryjskich

Każda z ośmiu wysp tworzących archipelag Wysp Kanaryjskich wyróżnia się swoją własną tożsamością i charakterem. Z tego powodu, kiedy mówimy o dziedzictwie i kulturze kanaryjskiej, mamy na myśli różnorodność i bogactwo oraz mieszanie się kultur i obecność obcych wpływów. Niezwykle cenne jest zarówno poznawanie warunków życia pierwszych mieszkańców wysp, zwiedzanie najważniejszych zabytków i historycznych budowli oraz odkrywanie twórczości miejscowych artystów, którzy pozostawili po sobie trwały ślad, jak i poznawanie świąt ludowych i głęboko zakorzenionych zwyczajów, które definiują kanaryjski charakter. Typowy Kanaryjczyk jest przyjazny i otwarty, spokojny i bezpośredni; nie pozwoli Ci odejść bez odpowiedniego ugoszczenia.

00:00
Título
Wyspy, Tu odnajdziesz autentyczność
Vídeo
Póster
Cultura-identidad-Poster-Vídeo
Cultura-identidad-Poster-Vídeo
Tipo
Ancho completo
Contenido

Wyspy, które mają dużo do opowiedzenia

Przebywając na Wyspach Kanaryjskich, można cofnąć się w czasie. Wystarczy na chwilę się zatrzymać, aby odkryć ich dziedzictwo kulturowe i poznać historię kryjącą się za każdą z wysp.

Wśród stanowisk archeologicznych i kompleksów historycznych wyróżniają się dwa, które zostały uznane przez UNESCO za dziedzictwo kulturowe ludzkości: Risco Caído i Święte Góry na Gran Canarii oraz historyczne centrum miasta La Laguna na Teneryfie.

Oprócz tych dwóch miejsc należy wspomnieć również o dziedzictwie niematerialnym, do którego zalicza się według UNESCO silbo gomero – unikalny język gwizdany, który potrafi przemierzać góry La Gomery.

Contenido

Na każdej z wysp znajduje się wiele różnych miejsc, w których można poznać część ich historii. Mowa tu na przykład o mieście Betancuria na Fuerteventurze, Parku Archeologicznym Cueva Pintada i stanowisku archeologicznym Cenobio Valerón na Gran Canarii, twierdzy Torre del Conde i Parku Archeologicznym Belmaco na La Palmie oraz Parku Kulturowym El Julan na El Hierro.

Elementy dziedzictwa kulturowego są również prezentowane w muzeach, takich jak Muzeum Jedwabiu na La Palmie, Fundacja Césara Manrique na Lanzarote i Muzeum Przyrody i Archeologii na Teneryfie, w którym znajduje się niezwykła kolekcja mumii Guanczów.

Título

Poznaj San Cristóbal de la Laguna

Imagen
San Cristobal de la Laguna
San Cristobal de la Laguna
Título

Atrakcje o bogatej historii

Imagen
Banner museos y visitas de interés en las Islas Canarias.
Banner museos y visitas de interés en las Islas Canarias.
Contenido

Kanaryjscy artyści

Oprócz muzyków o międzynarodowej sławie, takich jak wielki tenor i jeden z najlepszych śpiewaków lirycznych XX wieku Alfredo Kraus czy kompozytor Teobaldo Power, wśród artystów kanaryjskich rozpoznawalnych na świecie wyróżnić należy wszechstronnego lanzarotańskiego artystę Césara Manrique, będącego jednocześnie prawdziwym wizjonerem i pionierem ekologii, malarzy Óscara Domíngueza i Néstora Martína-Fernándeza de la Torre oraz rzeźbiarza Martína Chirino.

Imagen
Cultura-Carnaval
Cultura-Carnaval
Contenido

Karnawał

Karnawał jest jednym z najpopularniejszych i najhuczniej obchodzonych świąt na Wyspach Kanaryjskich. Nie jest to zwykłe święto, tylko prawdziwa kanaryjska fiesta. Eksplozja radości, koloru, muzyki i tańca zalewa ulice miast. Zarówno w dzień, jak i w nocy słychać bębny i muzykę latynoską. Najlepszym sposobem na świętowanie karnawału jest pomalowanie sobie twarzy i wtopienie się w tłum. Zabawy karnawałowe na Wyspach Kanaryjskich, zwłaszcza na Teneryfie i Gran Canarii, należą do najatrakcyjniejszych na świecie i co roku przyciągają tysiące turystów.

Contenido

Kanaryjskie tradycje

Oprócz tradycyjnych pielgrzymek zwanych romerías i zabaw karnawałowych, na Wyspach Kararyjskich są obchodzone tłumnie także inne święta, które odbywają się co pięć lat i zawsze wywołują autentyczny entuzjazm. Mowa tu o świętach zniesienia figurek Najświętszej Marii Panny (Bajada de la Virgen de los Reyes na El Hierro, Bajada de la Virgen de Guadalupe na La Gomerze i Bajada de la Virgen de Las Nieves na La Palmie ze słynnym tańcem krasnoludków). Należy również wspomnieć o wyjątkowej i pełnej magii tradycji tworzenia kolorowych dywanów z piasku, które zdobią ulice La Orotavy w trakcie obchodów Bożego Ciała. Są to ulotne dzieła sztuki, które zdecydowanie warto zobaczyć.

Imagen
Cultura-Auténtico Canario
Cultura-Auténtico Canario
Contenido

Rytm kanaryjski

Każda wyspa stworzyła swój własny rodzaj muzyki ludowej: parrandas, isas, malagueñas, seguidillas folías zawsze towarzyszą pielgrzymkom zwanym romerias, które są organizowane w każdej większej miejscowości na Wyspach Kanaryjskich. Oprócz muzyki granej na typowo kanaryjskich instrumentach, takich jak timple czy chácaras, należy wspomnieć o tańcach ludowych, takich jak tango z El Hierro, tajaraste z La Gomery czy sirinoque z La Palmy, które są wykonywane przez Kanaryjczyków ubranych w piękne, tradycyjne stroje, haftowane ręcznie kolorowymi nićmi.

Contenido

Aby dowiedzieć się więcej o wpływach, z których czerpie muzyka kanaryjska, najlepiej wybrać się do Muzeum Timle w Teguise na Lanzarote lub do Muzeum Néstora Álamo na Gran Canarii.