La Palma

Piękna wyspa

Jeśli La Palma byłaby kolorem, z pewnością byłby to zielony. Tego koloru są sosny kanaryjskie oraz makaronezyjskie lasy wawrzynolistne, które rosną na wyspie. Zielone są również lasy, rosnące na zboczach głębokich jarów, po których można spacerować dzięki gęstej sieci pieszych szlaków.

Contenido

Ostatnie erupcje, które miały miejsce w zeszłym wieku, zwiększyły powierzchnię wyspy, tworząc krajobraz wulkaniczny. Stożki wulkaniczne, pokrywy z niewielkimi odłamkami skał, pola lawy w odcieniach czarnym, beżowym i czerwonym tworzą zapierający dech w piersiach krajobraz, który pozwala poczuć tę ogromną energię nieokiełznanej natury.

Contenido

I jeśli spojrzymy w niebo? Widok nie do opisania! La Palma, odznaczona certyfikatem rezerwatu Starlight, jest jednym z najlepszych miejsc na świecie do obserwacji gwiazd. I jeśli spojrzymy pod powierzchnię wody? Widok też nas zaskoczy. W wodach nieopodal wyspy mieści się jeden z trzech rezerwatów morskich na Wyspach Kanaryjskich. Dno morskie zostały ukształtowane przez erupcje wulkaniczne i można tam podziwiać jaskinie, łuki skalne i inne formy ukształtowania terenu. Mieszkają tu liczne gatunki ryb, niektóre z nich jedyne takie na świecie.

Na La Palmie znajdziemy wiele pięknych naturalnych basenów i zatoczek, osłoniętych od fal, które utworzyły się z języków lawy, które dopłynęły aż do oceanu. Możemy w nich wykąpać się w krystalicznie przezroczystych, niebieskich wodach.

 

 

00:00
Título
La Palma
Vídeo
Póster
La Palma - Ruta de los Volcanes
La Palma - Ruta de los Volcanes
Tipo
Ancho completo
Contenido

A co najlepsze? To, że tę cudowną wyspę, rezerwat biosfery, można odwiedzić dowolną porą roku. Tutaj, tak jak na pozostałych Wyspach Kanaryjskich, panuje łagodny klimat przez cały rok.

Contenido

Caldera de Taburiente do jedno z najbardziej spektakularnych miejsc na Wyspach Kanaryjskich i z pewnością, największy skarb La Palmy. Widok rozpościerający się z punktów widokowych i kontemplacja imponujących ścian skalnych o wysokości ponad 2000 metrów to niezapomniane doświadczenie.

Jednak Park to nie tylko miejsce do podziwiania, to również miejsce do uprawiania aktywności. Najlepszym sposobem na jego zwiedzenie są piesze wycieczki przez specjalne przygotowane ścieżki. Spacer po gęstych lasach sosen kanaryjskich to doznanie dla wszystkich zmysłów, dla których pieszczotą jest zapach tego endemicznego dla Wysp Kanaryjskich gatunku czy śpiew zamieszkujących tam ptaków. Dojście piechotą do wnętrza kaldery stanowi pewien wysiłek, jednak wynagradza to sama wycieczka, pozwalając nam odkryć ciekawe zakątki i na koniec wykąpać się w chłodnym strumyku o krystalicznie czystej wodzie w otoczeniu dziewiczej przyrody. 
Wycieczka na szczyty Parku, gdzie mieści się uznane na całym świecie Obserwatorium Astrofizyczne Roque de los Muchachos, pozwoli zobaczyć ogromną kalderę w całej okazałości i zdać sobie sprawę, jak rozległy jest ten obszar.
 

 

Contenido

Jedną z głównych atrakcji tej wyspy są piesze wędrówki po gęstej sieci szlaków, które przecinają różnorakie krajobrazy — od skąpych terenów wulkanicznych, przez gęste lasy sosnowe i makaronezyjskie lasy wawrzynolistne, po ostre granie, głębokie i strome jary, przepastne klify na wybrzeżu. Naprawdę jest w czym wybierać!

Oprócz ścieżek biegnących do środkowej części Parku Narodowego Caldera de Taburiente, „Ruta de los Volcanes” (pol. szlak po wulkanach) to jeden z najsławniejszych szlaków na La Palmie. Jest on również uznawany za jeden z najpiękniejszych szlaków na naszym globie ze względu na liczne atrakcje wzdłuż wymagającej ścieżki biegnącej od szczytu do wybrzeża przez niewiarygodne krajobrazy, których widok jednak z pewnością wynagradza wysiłek!

Contenido

Sekret, który kryje „Isla Bonita”, to jednak makaronezyjskie lasy wawrzynolistne, jak np. Los Tilos. Gatunki roślin wchodzące w skład tego ekosystemu pochodzą z trzeciorzędu i wyginęły przed milionami lat w większości miejsc, gdzie występowały, jednak na La Palmie uchroniły się przed wyginięciem. Piesza wycieczka szlakami tego fantasmagorycznego, wilgotnego, gęstego lasu, niczym z baśni o wróżkach i skrzatach, przenosi nas do czasów, kiedy nie było jeszcze ludzi na świecie.

Imagen
Vista general del Observatorio Astrofísico del Roque de los Muchachos
Vista general del Observatorio Astrofísico del Roque de los Muchachos
Contenido

Kiedy zachodzi słońce, rozpoczyna się tutaj prawdziwa magia. Gwiazdy pojawiają się na firmamencie i potrafią oczarować każdego, kto spojrzy w niebo. La Palma to jedno z najlepszych na świecie do obserwacji gwiazd. Dowodem na to może być fakt, że naukowcy z całego świata przyjeżdżają właśnie tutaj, na tę wyspę na Oceanie Atlantyckim, aby badać nasz układ słoneczny oraz inne części wszechświata za pomocą mocnych teleskopów w Obserwatorium Astrofizycznym Roque de los Muchachos.

Contenido

Jednak nie trzeba być naukowcem, aby móc cieszyć się tym spektaklem, którym stanowi niebo chronione przez specjalnie stworzone w tym celu przepisy. Wyspa jako pierwsza na świecie uzyskała status rezerwatu Starlight i ma certyfikację destynacji turystycznej Starlight. Tak więc podczas pobytu na La Palmie warto przeznaczyć przynajmniej jedną noc na obserwację gwiazd z przewodnikiem lub też po prostu udać się na jeden z punktów widokowych. Nie zapomnij pomyśleć życzenia!

 

Contenido

Nie tylko niebo na La Palmie jest przejrzyste. Takie są również wody otaczające wyspę, zapewniające doskonałe warunki do nurkowania. Odwiedzający znajdą tutaj piękne plaże z piaskiem wulkanicznym, gdzie można spędzić relaksujący dzień o dowolnej porze roku. Są tutaj spokojne i bezpieczne plaże, doskonałe dla rodzin z dziećmi, jak np. Puerto Naos i Los Cancajos, jak również dzikie, puste plaże, np. Nogales, gdzie trzeba zachować ostrożność ze względu na silne prądy.

Contenido

Inną opcję stanowią wspaniałe naturalne baseny i zatoczki, osłonięte od fal przez skały wulkaniczne, powstałe z języków lawy, które dotarły do oceanu w wyniku wybuchów. Najsławniejsze baseny to Charco Azul i La Fajana. Dodatkowo odwiedzający znajdą tam restauracje czy łazienki plażowe, aby móc spędzić przyjemny dzień na plaży, zwłaszcza dla rodzin z dziećmi.
 

Contenido

Ciasteczka migdałowe i „príncipe Alberto” to najbardziej znane desery La Palmy. 

 

Imagen
Príncipe Alberto
Príncipe Alberto