El Hierro

wyspa z duszą

Czy wyspa może mieć duszę? Aby uzyskać odpowiedź na to pytanie, trzeba koniecznie przyjechać na El Hierro, najmłodszą z Wysp Kanaryjskich, która wynurzyła się z wód oceanicznych jedynie 1,1 miliona lat temu. Ciężko wytłumaczyć, na czym polega magia tej małej wulkanicznej wyspy, spokojnego zakątka, w którym można zapomnieć o stresie i pośpiechu.

Contenido

Wyspa znana jest miłośnikom nurkowania, którzy przyjeżdżają tutaj ze wszystkich zakątków świata ze względu na doskonałe warunki naturalne i niewiarygodne krajobrazy podwodne. Jest również znana z wszechobecnej polityki zrównoważonego rozwoju. El Hierro dąży do uzyskania samowystarczalności energetycznej dzięki wykorzystaniu źródeł odnawialnych.

Contenido

Wulkany, języki lawy, gęste lasy sosen kanaryjskich i makaronezyjskie lasy wawrzynolistne, drzewa potargane wiatrem, strome klify, relaksujące baseny naturalne, widoki panoramiczne — to właśnie El Hierro, enigmatyczna, zapierająca dech w piersiach wyspa, na której można uciec od codziennego pośpiechu i korzystać z przyjemnego klimatu z wieczną wiosną.

Gastronomia tej wyspy, uznanej za rezerwat biosfery, również przyczynia się do tego, aby wizyta na niej była niezapomniana. Wykorzystuje się w niej świeże produkty zrodzone przez ziemię lub ocean. Nie należy również zapominać o winach oznaczonych nazwą pochodzenia oraz oryginalnych deserach.

Tak, wyspa może mieć duszę. A El Hierro z pewnością ją ma.

00:00
Título
El Hierro
Vídeo
Póster
El Hierro. Roque Bonanza.
El Hierro. Roque Bonanza.
Tipo
Ancho completo
Contenido

Raj dla nurkujących

Wokół El Hierro mieści się ponad 40 spotów do nurkowania, więc stanowi ona prawdziwy raj dla nurkujących z całego świata, którzy uznają wyspę za jedno z najlepszych miejsc na świecie do nurkowania z butlą.

Do tego, aby ten niewielki obszar, gdzie mieści się jeden z trzech rezerwatów morskich na Wyspach Kanaryjskich, zyskał tak wielką sławę, przyczyniło się wiele czynników. Jednym z nich są przezroczyste wody, które pozwalają osiągnąć widoczność nawet 30 metrów. Kolejnym czynnikiem jest różnorodność gatunków ryb i spektakularne podmorskie krajobrazy wulkaniczne.

Contenido

Znajdą tutaj coś dla siebie zarówno zawodowcy, jak i początkujący. Na El Hierro można nurkować niezależnie od poziomu zaawansowania. Chętni znajdą tutaj wiele szkółek, gdzie można zrobić kurs czy wynająć sprzęt. I jeśli zdecydujesz się na zwiedzanie dna morskiego, nie zapomnij zabrać aparatu!  Co roku odbywa się tutaj „Open Fotosub Internacional Isla de El Hierro”, jeden z najważniejszych na świecie konkursów fotografii podwodnej.

Imagen
Contenido

Różnorodność krajobrazów w każdym zakątku wyspy

Niewielka powierzchnia wyspy nie zmienia faktu, że odwiedzający znajdą tutaj naprawdę różnorakie krajobrazy. A najlepsze jest to, że wszędzie jest blisko i po relaksującej kąpieli na wybrzeżu możemy szybko przenieść się na szlak pieszy po lasach sosnowych lub makaronezyjskich lasach wawrzynolistnych. Jednym z najsławniejszych szlaków jest „Camino de Jinama”, dawna ścieżka wykorzystywana przez mieszkańców wyspy. Ma ok. 3 km długości i cechuje go spore przewyższenie, ale strudzonych piechurów czeka nagroda.

Na trasie w kierunku najwyższego obszaru wyspy można zatrzymać się w jednym z punktów widokowych, z których rozpościerają się panoramiczne widoki na dolinę El Golfo, powstałą w wyniku przesunięcia się płyt tektonicznych przed milionami lat, jak i na strome klify, w które gwałtownie uderzają fale. Choć nie zawsze. Są miejsca wokół wyspy, gdzie ocean jest spokojny, jak np. w rezerwacie morskim Restinga-Mar de las Calmas.

Contenido

Na El Hierro odwiedzający znajdą również przerażające krajobrazy wulkaniczne, jak np. wokół latarni morskiej Faro de Orchilla. Miejsce to było uważane kiedyś za koniec świata i biegł tutaj zerowy południk aż do jego przeniesienia w 1884 r. do Greenwich. Gdybyśmy nie wiedzieli, że po drugiej stronie oceanu leży Ameryka, rzeczywiście mogłoby się wydawać, że jest to koniec świata. Jest to przerażający krajobraz pozbawiony roślinności z licznymi wulkanami i szerokimi, poskręcanymi językami lawy, gdzie króluje całkowita cisza. 

Contenido

Tacorón, niedaleko znanego miasteczka La Restinga i Mar de las Calmas, to idylliczne miejsce do kąpieli, o spokojnych, przejrzystych wodach, specjalnie wyznaczonych strefach do kąpieli słonecznych i obszarach zacienionych, gdzie można zrobić sobie piknik.

Contenido

Naturalne baseny.

W El Hierro prawie nie ma plaż, co jednak nie uniemożliwia opalania się czy kąpieli w morzu, gdyż jest to możliwe w naturalnych basenach na wyspie. Jednym z nich jest sławny „Charco Azul”, nazwany tak ze względu na turkusowe, przejrzyste wody. Mieści się pod uskokiem wulkanicznym i jest to idealne miejsce, aby odpocząć, wykąpać się w rajskich wodach i zapomnieć o całym świecie.

Na wybrzeżu doliny El Golfo znajduje się kilka osłoniętych od prądów morskich basenów naturalnych „La Maceta” ze specjalnym tarasem, gdzie można się opalać, i obszarem piknikowym. Jest to idealne miejsce na odpoczynek, zwłaszcza dla rodzin z dziećmi. Innym obowiązkowym miejscem dla miłośników odpoczynku na plaży jest Tamaduste. To małe miasteczko nadmorskie słynie ze spokojnych wód, piękna przyrody i spokoju. Znajduje się tutaj również kilka restauracji, gdzie można spróbować lokalnej kuchni.

Contenido

El Hierro z powietrza

Widoki na El Hierro zarówno na ziemi, jak i pod wodą, są fascynujące, jednak kontemplacja krajobrazów z powietrza to uczucie nie do opisania. Pasaty oraz ukształtowanie terenu na wyspie sprawiają, że można tu latać na paralotni praktycznie każdego dnia. Oprócz doskonałych warunków naturalnych odwiedzający znajdą tutaj liczne usługi instruktorskie oraz wynajmu sprzętu, także nie ma miejsca na wymówki. Wystarczy tylko zebrać się na odwagę! 

Contenido

Gastronomia i wina lokalne

Świeża ryba to smakołyk gastronomii lokalnej. To prawdziwa przyjemność degustować tę potrawę z ziemniakami w mundurkach z sosem „mojo” i z wybornym serem wytworzonym na wyspie w tradycyjny sposób. Ten produkt kuchni El Hierro jest dodatkiem do większości serwowanych tu potraw i jest podstawą do wytwarzania pysznych deserów, takich jak sławne „quesadillas”. Kiedy spróbujesz quesadillas, z pewnością zrobisz miejsce w torbie podróżnej, aby zabrać ze sobą kilka sztuk tej pyszności.

Trzeba również koniecznie spróbować tropikalnych owoców uprawianych na ziemi wulkanicznej. Z pewnością zaskoczy Cię bardzo smaczny ananas.

Imagen
Contenido

Inne tradycyjne produkty na wyspie to „lapas” (czaszołki), mięso królicze i kozie. Nie należy zapominać o wybornych winach oznaczonych nazwą pochodzenia El Hierro, stanowiących nieodłączną część smaków wyspy.

Contenido

Nie odjeżdżaj, nie spróbowawszy…

„quesadilla” to typowy deser na El Hierro. Jego podstawowy składnik to ser wytwarzany tradycyjnie na wyspie, a oprócz niego zawiera jajka, anyż, startą skórkę cytryny, cukier i cynamon.

Título

Aby uzyskać więcej informacji, odwiedź stronę Turismo de El Hierro