Wspinaczka na Teide

Wycieczka na szczyt Wysp Kanaryjskich

Położony pośrodku wyspy Teneryfa Park Narodowy Teide można przemierzyć kilkoma szlakami turystycznymi, z których jeden prowadzi na sam szczyt wulkanu. Przekroczenie tej trasy o wysokim poziomie trudności z uwagi na stale rosnące przewyższenie (wznosi się ona z poziomu 1367 metrów na wysokość 3715 metrów) zajmuje około sześciu godzin, wyruszając z Montaña Blanca, aby dotrzeć do schroniska Altavista. Uzyskawszy uprzednio zezwolenie na nocleg, istnieje możliwość spędzenia tu nocy, aby o świcie stawić czoła ostatniemu odcinkowi wspinaczki prowadzącej do samego krateru wulkanu Teide.

Wymagająca kondycyjnie, ale niepowtarzalna trasa trekkingowa

Przebieg tej przystosowanej do uprawiania trekkingu trasy wędrownej łączy szlak turystyczny ze ścieżkami na dystansie dziewięciu kilometrów, mijając miejsca o ogromnym znaczeniu geologicznym, takie jak Montaña Rajada, Mina de Pómez, Huevos del Teide, Estancia de los Ingleses i Rambleta. Jej ostatni odcinek biegnie po prowadzącej wzdłuż magmowych kanałów drodze Telesforo Bravo, która dociera do krateru wulkanu. Warto zadbać o odpowiednie ubranie i obuwie, jak również o prowiant i napoje chłodzące. Na szczycie potrzebne będzie ciepłe okrycie, aby zwalczyć zimno o wschodzie słońca.

Długość
9 km
Public transport
Localidad
Santiago del Teide
Downloadable files selection
Archivos
Imagen Archivo
Título Fichero
Subida al Teide
pdf

TENERIFE

TENERIFE

GRAN CANARIA

GRAN CANARIA

FUERTEVENTURA

FUERTEVENTURA

LANZAROTE

LANZAROTE

LA GRACIOSA

LA GRACIOSA

LA GOMERA

LA GOMERA

LA PALMA

LA PALMA

EL HIERRO

EL HIERRO
No te lo puedes perder
Imagen
Subtítulo
El Teide, Teneryfa
Título
Montaña Blanca (Biała Góra)

Rozpoczynamy, wchodząc na tę górę z pumeksu, która przed laty była eksploatowana w celach przemysłowych i rolniczych. Pumeks jest rezultatem wybuchu wulkanu, spowodowanym zawartymi w magmie gazami. Podczas wydostawania się magmy na zewnątrz powstaje zjawisko podobne do odkorkowania szampana, a te „bąbelki po wyjęciu korka” są widoczne w postaci pumeksu.

Imagen
Subtítulo
El Teide, Teneryfa
Título
Montaña Rajada (Rozdarta Góra)

Podczas wchodzenia góra ta znajduje się po naszej prawie stronie. Jest to typowa kopuła wulkaniczna, najlepszy jej przykład w Las Cañadas. Jej ukształtowanie się jest rezultatem wydostawania się lepkiej lawy, która przemieszcza się tylko na krótkiej odległości, dlatego też kumuluje się, przyjmując kształt kopuły, po łacinie „domus”, stąd jej lokalna nazwa „domo”.

Imagen
Subtítulo
El Teide, Teneryfa
Título
Kopalnia pumeksu

Pumeks ma szerokie zastosowanie w rolnictwie i przemyśle, stąd też był wykorzystywany na Teide, zanim uznano ten obszar za park narodowy. Te dawne kopalnie zostały przywrócone do poprzedniego stanu, ale możemy zauważyć skąd wydobywano pumeks po innym zabarwieniu, jaśniejszym od otoczenia.

Imagen
Subtítulo
El Teide, Teneryfa
Título
Jaja Teide

Wielkie kamienie urozmaicają ostatni odcinek trasy. Są to tzw. kule akrecyjne, które skulały się oderwane od strumienia płynnej czarnej lawy, który zatrzymał się u podnóża Teide. Tworzą się tak samo jak kule śniegowe: po oderwaniu się od odgałęzienia lawy, toczą się i dodają nowe warstwy lawy, aż do momentu zatrzymania się poniżej jej strumienia.

Imagen
Subtítulo
El Teide, Teneryfa
Título
Pobyt Anglików

Ta sugestywna nazwa odnosi się do ostatniego punktu, gdzie można było otrzymać drewno podczas wchodzenia na El Teide. Z tego to powodu podróżnicy i odkrywcy robili tu ostatni postój, aby przenocować przed ostatecznym atakiem na wulkan. Pamiętajmy, że jesteśmy na wysokości 2982 metrów n.p.m.

Jeden ze znajdujących się tu wielkich kamieniu posiada w dolnej części otwór, który był wykorzystywany jako naturalne schronisko do spania.

Imagen
Subtítulo
El Teide, Teneryfa
Título
Wchodząc na „Stary El Teide”

Pniemy się w górę do schroniska Altavista między dwoma odgałęzieniami czarnej lawy, po starym El Teide, pokonując zygzakiem strome zbocze. Wchodzimy po materiale liczącym minimum 32.000 lat. Dla geologii to drobiazg, ale nie dla El Teide, który był aktywny aż do czasów historycznych.

Imagen
Subtítulo
El Teide, Teneryfa
Título
Schronisko Altavista

Schronisko leży na równinie otoczonej dwoma imponującymi odgałęzieniami lawy, tak wysokimi, że ledwo widzimy szczyt. Jest to najwyżej położone w Hiszpanii miejsce noclegowe, idealne, by się wyspać i o świcie wejść na El Teide. Nocny widok nieba jest stąd po prostu zachwycający. Zaledwie 35 minut po zachodzie słońca można zaobserwować światło zodiakalne i Drogę Mleczną.

Imagen
Subtítulo
El Teide, Teneryfa
Título
La Rambleta

W tym miejscu kończy się ścieżka prowadząca od Altavista, biegnąca przez obfity materiał piroklastyczny zwany „malpaís”, tutaj zaczyna się wejście na szczyt dla tych, którzy wystąpili o pozwolenie. Tę niewielką mesetę zajmuje dziś górna stacja kolejki linowej i jest to miejsce, w którym rozpoczyna się prawdziwe wejście na krater.

Imagen
Subtítulo
El Teide, Teneryfa
Título
Kanał lawowy

Wejście na krater zaczyna się obok ściany wielkiego kanału lawowego, który schodzi od samego jego brzegu.  Zwróci naszą uwagę fakt zróżnicowania ściany: ma miejsca zupełnie gładkie, powstałe z bardziej płynnej lawy, oraz takie, w przypadku których zauważymy, jak formował się kanał poprzez nakładanie się poszczególnych warstw lawy.

Imagen
Subtítulo
El Teide, Teneryfa
Título
Drogą Telésforo Bravo

Ostatni odcinek podejścia został nazwany imieniem słynnego geologa kanaryjskiego, który zaproponował go, jako optymalne wejście na krater. Droga wspina się zygzakiem, zbliżając się do brzegu zbocza, gdzie obserwujemy nałożone na siebie warstwy lawy.  Możemy zobaczyć też kilka fumaroli, choć mniej ważnych od tych, które występują na kraterze.

Imagen
Subtítulo
El Teide, Teneryfa
Título
Krater

Na końcu wspinaczki czekają na nas dwa spektakle: panorama i sam krater. Łatwo zauważymy opary siarki wydobywające się z fumaroli oraz złoża siarki wewnątrz krateru (gdzie nie mamy dostępu), który był eksploatowany w celu jej wydobycia.

Należy uważać przy siadaniu, aby nie poplamić ubrania kwasem siarkowym, który powstaje z połączenia oparów siarki z parą wodną.

Zrównoważony rozwój
Sostenibilidad
- Nie pozostawiaj żadnego rodzaju śmieci w środowisku naturalnym, również niedopałków papierosów. Pozostawianie resztek jedzenia sprzyja rozmnażaniu się gryzoni i kotów, stanowiących zagrożenie dla innych gatunków.
- Nie karm zwierząt ani ich nie płosz. Jeśli zobaczysz zranione zwierzę, prosimy powiadomić służby ratunkowe, dzwoniąc pod numer 112.
- Nie zabieraj ze sobą kamieni lub innych elementów środowiska naturalnego. Nie wprowadzaj zmian do środowiska, jak np. poprzez układanie stosów z kamieni.
- Podążaj wyznaczonym szlakiem i nie wchodź do obszarów zabronionych. Wyjście poza szlak powoduje szkody w środowisku naturalnym i może stanowić zagrożenie dla Ciebie i Twoich towarzyszy.
- Weź psa na smycz. Jest to bezpieczniejsze.
- Nie hałasuj (głośna muzyka, krzyki, itd.).
1
54784
10 13
262
10045