Barranco de Masca

Un barranco entre caseríos y flora endémica

Situado en la esquina noroeste de la isla de Tenerife, dentro del municipio de Buenavista del Norte, el barranco de Masca recorre una de las zonas más antiguas de las Islas Canarias, con siete millones de años de historia. Se trata de un barranco con un tramo de paredes verticales muy cercanas que desemboca en un pequeño embarcadero. La ruta no es muy larga, pero el desnivel y la irregularidad del terreno elevan su exigencia. Conviene llevar ropa y calzado adecuados, así como alimentos.

Un trekking desde la cumbre hasta la playa

Con cuatro kilómetros de longitud y un desnivel de 580 metros, el trekking del barranco parte del caserío de Masca para alcanzar un puente de madera que cruza el cauce por primera vez. El sendero cambia de lado para evitar la corriente de agua, fuerte en invierno, y lleva hasta una zona de canales de riego y pequeñas huertas. Ya en la desembocadura del barranco se pueden contemplar los acantilados de Los Gigantes, adonde es posible llegar en barco si antes se ha realizado la correspondiente reserva.

Długość
3,9 km
Public transport
¡Aviso!
Barranco cerrado temporalmente
Localidad
Buenavista del Norte
Downloadable files selection
Archivos
Imagen Archivo
Título Fichero
Barranco de Masca
pdf

TENERIFE

TENERIFE

GRAN CANARIA

GRAN CANARIA

FUERTEVENTURA

FUERTEVENTURA

LANZAROTE

LANZAROTE

LA GRACIOSA

LA GRACIOSA

LA GOMERA

LA GOMERA

LA PALMA

LA PALMA

EL HIERRO

EL HIERRO
No te lo puedes perder
Imagen
Subtítulo
Park Wiejski Teno
Título
Wioska Masca

Tradycyjne domy na skraju wąwozu w Teno

Masca to bez wątpienia najbardziej znana i najczęściej odwiedzana miejscowość w Parku Wiejskim Teno. Jej nieliczne domy stanowią schronienie dla zaledwie 100 osób i stoją na brzegu, w kształcie litery V, głębokiego wąwozu w górach Teno, w zachodniej części wyspy Teneryfa. Potężne skały o wyzywających wierzchołkach, które otaczają kompleks, wywołują w odwiedzających poczucie, że są oddaleni o lata świetlne od zgiełku zabieganego życia w mieście i jego trosk.

Architektura domów w Masca jest prosta i wyborna: dachy dwu- i czterospadowe z zakrzywionymi dachówkami, grube mury z bazaltu i zaprawy oraz drzwi ze szlachetnego drewna. Warto odwiedzić małą pustelnię z XVIII wieku w dzielnicy La Piedra i miejscowe restauracje oferujące dania kuchni lokalnej. Wioska jest także punktem końcowym trudnej wędrówki przez wąwóz Masca o różnicy wysokości 726 metrów i długości 4,5 kilometra.

Imagen
Subtítulo
Wąwóz Masca, Teneryfa
Título
Most

Krótko po opuszczeniu wioski, drewnianym mostem po raz pierwszy przechodzimy na drugą stronę koryta rzecznego wąwozu. Począwszy od tego miejsca, trasa będzie przeskakiwać z jednej strony koryta rzeki (napełnionego wodą w zależności od pory roku i ilości opadów) na drugą. Skały zajmujące koryto rzeki są okrągłe i gładkie na skutek ciągłej erozji. Dlatego też przy jego przekraczaniu będziemy musieli zachować szczególną uwagę i ostrożność.

Imagen
Subtítulo
Wąwóz Masca, Teneryfa
Título
Ogrody

Ogrody te są już ostatnim przykładem działalności ludzkiej zanim wkroczymy w bardziej zagłębione części wąwozu, gdzie nie ma już miejsca na uprawy. Tutejsze rolnictwo służyło zaspokojeniu własnych potrzeb. W istocie, wioska zajmuje tereny na szczycie, mniej nadające się pod uprawy, pozostawiając zbocza na uprawy tarasowe.

Imagen
Subtítulo
Wąwóz Masca, Teneryfa
Título
Zapora

Ta mała zapora zbiera wody z obszarów La Vica, wąwozu Madre del Agua i samego wąwozu Masca, którym schodzimy. Jeśli przyjrzymy się dobrze, po lewej stronie koryta rzecznego ujrzymy kanał, który doprowadzał wodę do niewielkich poletek uprawnych położonych w dolnej części wąwozu.

Imagen
Subtítulo
Wąwóz Masca, Teneryfa
Título
Kanion

Przy zaporze rozpoczyna się bardziej zamknięta i węższa strefa wąwozu. Jest to odcinek najbardziej niebezpieczny ze względu na zagrożenie oderwania się skał, jako że znajdujemy się między pionowymi ścianami o wysokości setek metrów.  Trasa jest teraz bardziej skomplikowana, przechodzi z jednej strony koryta rzecznego na drugą. Jeśli spojrzymy w górę, zobaczymy ogromne ściany poddane erozji, skręcające się wokół kapryśnego biegu koryta.

W tym miejscu, widząc kształty skał, możemy puścić wodze fantazji.

Imagen
Subtítulo
Wąwóz Masca, Teneryfa
Título
Ogrody blisko morza

Bardziej łagodne zbocze zostało przekształcone w małe poletko uprawiane tarasowo, podlewane wodą z wąwozu. Robi wrażenie praca włożona w przekształcenie tego miejsca w teren uprawny. Oglądając się za siebie, ujrzymy spektakularny otwór w skale, który w szczególnie plastyczny sposób mówi nam o procesach erozyjnych występujących w tym wąwozie.

Imagen
Subtítulo
Wąwóz Masca, Teneryfa
Título
Plaża

Plaża Masca jest typowym przykładem plaży położonej u wylotu wąwozu. Większą część linii brzegowej stanowią kamienie, choć posiada też strefy piaszczyste, zależące od pływu i pogody. Po obu stronach znajdują się imponujące klify Los Gigantes (giganci), które -wysokie na czterysta metrów- strzegą tej rajskiej zatoczki, gdzie możemy odpocząć i wykąpać się po odzyskaniu sił.

Zrównoważony rozwój
Sostenibilidad
  • Nie pozostawiaj żadnego rodzaju śmieci w środowisku naturalnym, również niedopałków papierosów. Pozostawianie resztek jedzenia sprzyja rozmnażaniu się gryzoni i kotów, stanowiących zagrożenie dla innych gatunków.
  • Nie karm zwierząt ani ich nie płosz. Jeśli zobaczysz zranione zwierzę, prosimy powiadomić służby ratunkowe, dzwoniąc pod numer 112.
  • Nie zabieraj ze sobą kamieni lub innych elementów środowiska naturalnego. Nie wprowadzaj zmian do środowiska, jak np. poprzez układanie stosów z kamieni.
  • Podążaj wyznaczonym szlakiem i nie wchodź do obszarów zabronionych. Wyjście poza szlak powoduje szkody w środowisku naturalnym i może stanowić zagrożenie dla Ciebie i Twoich towarzyszy.
  • Weź psa na smycz. Jest to bezpieczniejsze.
  • Nie hałasuj (głośna muzyka, krzyki, itd.).
1
54784
10 13
262
10045