Szlak przez wulkany na wyspie La Palma

Trasa do epicentrum jednego z najbardziej fascynujących zjawisk naturalnych na świecie

Ze względu na erupcję w 2021 r., gdy wspomina się o La Palmie, wciąż niektórym na myśl przychodzi wulkan. Nic bardziej mylnego. Wyspa ta zawsze była miejscem, gdzie przyroda, plaże, kultura, historia, gastronomia i własne tradycje błyszczały pod wyjątkowo rozgwieżdżonym niebem. Szlaki, źródła, jaskinie… Oprócz wulkanów, „La Isla Bonita” (Piękna Wyspa) oferuje niezapomniane wrażenia.

Imagen
Volcán Cumbre Vieja. La Palma.
Volcán Cumbre Vieja. La Palma.
Contenido

Trwająca 85 dni erupcja z września 2021 r. była najdłuższą erupcją w ostatnich 400 latach, pobijając rekord należący od 1585 r. do wulkanu Tahuya. Główna delta lawy stale rosła, a północne strumienie lawy pozostawały aktywne przez wiele miesięcy, tworząc drugą, znacznie mniejszą deltę. Część otworów erupcyjnych i strumieni lawy powstałych podczas erupcji należy teraz do obszaru chronionego krajobrazu Tamanca.

Contenido

La Palma znana jest jako Kraina Wulkanów. Jej teren pozwala na obserwację tego naturalnego zjawiska z bliska, bez żadnego ryzyka. Większość wulkanów znajduje się na Cumbre Vieja, dużym grzbiecie wulkanicznym położonym w południowej części wyspy, który jest najbardziej aktywnym i najlepiej zachowanym wulkanem na całym archipelagu Wysp Kanaryjskich. Zaczyna się tu również słynny Szlak Wulkanów – trasa, na której spaceruje się wśród olbrzymów, które wyrosły z wnętrza Ziemi.

Contenido

Szlak ten rozpoczyna się w Refugio del Pilar i prowadzi do Fuencaliente, gdzie znajduje się wulkan Teneguía, którego erupcja w 1971 r. była ostatnią, której doświadczyła La Palma, aż do wybuchu z 2021 r. Z tego wulkanu pozostaje już tylko podążać ścieżką w dół do solnisk i  latarni morskiej Fuencaliente,najbardziej na południe wysuniętego punktu wyspy i końca trasy.

Z Refugio del Pilar, które jest położone na wysokości 1500 m, trasa biegnie przez nieco ponad 18 km. Można na niej podziwiać kratery, jeziora lawowe i zastygłe strumienie lawy, na których rośnie roślinność. Nieco dalej, na maksymalnej wysokości 2000 m, znajdziemy Las Deseadas, gdzie mamy okazję przystanąć, aby napawać się – zdaniem wielu osób – najlepszym widokiem na La Palmę i skąd w pogodne dni można dostrzec Teneryfę, La Gomerę i El Hierro.

Contenido

Oprócz Teneguía, gdzie można wejść na obszar, który został najbardziej dotknięty 50 lat temu, istnieją inne wulkany, które warto poznać.

Kilka dekad przed Teneguía i Tagoro – a dokładnie w 1949 r. – została zarejestrowana aktywność wulkaniczna wulkanu San Juan (zwanego również Nambroque) na wyspie La Palma. Z biegiem czasu roślinność stopniowo pokryła ziemię, tworząc spektakularny kontrast czerni i zieleni, pozwalając nam teraz cieszyć się spacerem przez zastygłe strumienie lawy.

Contenido

Starszy i prawdopodobnie z tego powodu mniej znany, ale równie fascynujący, jest wulkan San Antonio. Znajduje się on w Los Canarios, czyli tam, gdzie kończy się Szlak Wulkanów, a jego erupcja datowana jest na lata 1677–1678. Wulkan ten jest łatwo dostępny dla wszystkich odwiedzających, ponieważ jego ścieżka jest w pełni przystosowana do potrzeb osób o ograniczonej sprawności ruchowej. Jego krater, który tworzy prawie idealny okrąg, jest doskonałym miejscem do podziwiania wulkanu Teneguía w całej okazałości.

Contenido

Dziękujemy dr Juanie Vegas Salamance, Koordynatorce grupy badawczej Dziedzictwo i Georóżnorodność przy Instytucie Geologiczno-Górniczym Hiszpanii (Wyższa Rada Badań Naukowych) za współpracę przy tworzeniu tego artykułu.