Szlak przez wulkany na wyspie La Palma

Trasa do epicentrum jednego z najbardziej fascynujących zjawisk naturalnych na świecie

Ze względu na erupcję w 2021 r., gdy wspomina się o La Palmie, wciąż niektórym na myśl przychodzi wulkan. Nic bardziej mylnego. Wyspa ta zawsze była miejscem, gdzie przyroda, plaże, kultura, historia, gastronomia i własne tradycje błyszczały pod wyjątkowo rozgwieżdżonym niebem. Szlaki, źródła, jaskinie… Oprócz wulkanów, „La Isla Bonita” (Piękna Wyspa) oferuje niezapomniane wrażenia.

Imagen
Contenido

Trwająca 85 dni erupcja z września 2021 r. była najdłuższą erupcją w ostatnich 400 latach, pobijając rekord należący od 1585 r. do wulkanu Tahuya. Główna delta lawy stale rosła, a północne strumienie lawy pozostawały aktywne przez wiele miesięcy, tworząc drugą, znacznie mniejszą deltę. Część otworów erupcyjnych i strumieni lawy powstałych podczas erupcji należy teraz do obszaru chronionego krajobrazu Tamanca.

Contenido

La Palma znana jest jako Kraina Wulkanów. Jej teren pozwala na obserwację tego naturalnego zjawiska z bliska, bez żadnego ryzyka. Większość wulkanów znajduje się na Cumbre Vieja, dużym grzbiecie wulkanicznym położonym w południowej części wyspy, który jest najbardziej aktywnym i najlepiej zachowanym wulkanem na całym archipelagu Wysp Kanaryjskich. Zaczyna się tu również słynny Szlak Wulkanów – trasa, na której spaceruje się wśród olbrzymów, które wyrosły z wnętrza Ziemi.

Contenido

Szlak ten rozpoczyna się w Refugio del Pilar i prowadzi do Fuencaliente, gdzie znajduje się wulkan Teneguía, którego erupcja w 1971 r. była ostatnią, której doświadczyła La Palma, aż do wybuchu z 2021 r. Z tego wulkanu pozostaje już tylko podążać ścieżką w dół do solnisk i  latarni morskiej Fuencaliente,najbardziej na południe wysuniętego punktu wyspy i końca trasy.

Z Refugio del Pilar, które jest położone na wysokości 1500 m, trasa biegnie przez nieco ponad 18 km. Można na niej podziwiać kratery, jeziora lawowe i zastygłe strumienie lawy, na których rośnie roślinność. Nieco dalej, na maksymalnej wysokości 2000 m, znajdziemy Las Deseadas, gdzie mamy okazję przystanąć, aby napawać się – zdaniem wielu osób – najlepszym widokiem na La Palmę i skąd w pogodne dni można dostrzec Teneryfę, La Gomerę i El Hierro.

Contenido

Oprócz Teneguía, gdzie można wejść na obszar, który został najbardziej dotknięty 50 lat temu, istnieją inne wulkany, które warto poznać.

Kilka dekad przed Teneguía i Tagoro – a dokładnie w 1949 r. – została zarejestrowana aktywność wulkaniczna wulkanu San Juan (zwanego również Nambroque) na wyspie La Palma. Z biegiem czasu roślinność stopniowo pokryła ziemię, tworząc spektakularny kontrast czerni i zieleni, pozwalając nam teraz cieszyć się spacerem przez zastygłe strumienie lawy.

Contenido

Starszy i prawdopodobnie z tego powodu mniej znany, ale równie fascynujący, jest wulkan San Antonio. Znajduje się on w Los Canarios, czyli tam, gdzie kończy się Szlak Wulkanów, a jego erupcja datowana jest na lata 1677–1678. Wulkan ten jest łatwo dostępny dla wszystkich odwiedzających, ponieważ jego ścieżka jest w pełni przystosowana do potrzeb osób o ograniczonej sprawności ruchowej. Jego krater, który tworzy prawie idealny okrąg, jest doskonałym miejscem do podziwiania wulkanu Teneguía w całej okazałości.

Contenido

Dziękujemy dr Juanie Vegas Salamance, Koordynatorce grupy badawczej Dziedzictwo i Georóżnorodność przy Instytucie Geologiczno-Górniczym Hiszpanii (Wyższa Rada Badań Naukowych) za współpracę przy tworzeniu tego artykułu.