Najlepsze wina wulkaniczne – tylko z La Palmy

Przewodnik po trunkach powstających na zastygłej lawie

Wina La Palmy, leżakowane w beczkach z drewna sosny kanaryjskiej, pochodzą z winorośli uprawianych na glebach wulkanicznych. Te dwa elementy, a także odmiana winogron, której szczepy pochodzą sprzed pojawienia się plagi filoksery, nadają temu trunkowi wyjątkowy smak godny najbardziej wymagających podniebień.
Aby zrozumieć wyjątkowość win z La Palmy, trzeba zagłębić się w tradycyjny i unikalny sposób fermentacji winogron w beczkach z drewna sosny kanaryjskiej oraz w wielowiekową uprawę na młodych glebach wulkanicznych. Ten wyjątkowy trunek powstaje w różnych miejscach na wyspie, takich jak Puntallana, San Andrés y Sauces, Barlovento, Garafía, Puntagorda czy Tijarafe.

Contenido

Miłośnicy historii mogą tu zwiedzać liczne winiarnie

Za przykład może posłużyć las Bodegas Tamanca, winiarnia powstała w roku 1996 jako niewielkie rodzinne przedsiębiorstwo. Znajduje się ona w pobliżu Cumbre Vieja – miejsca ostatniej erupcji wulkanu. Tutejsze wina – białe, czerwone czy małmazje – zawdzięczają swój bogaty smak żyznej glebie wulkanicznej. Aby dostać się do tutejszych winiarni, należy wybrać nową drogę do Las Manchas, z dojazdem od skrzyżowania w Tajuya w gminie El Paso, wybudowaną po ostatniej erupcji. W winiarniach tych można zatrzymać się na posiłek w tradycyjnej restauracji, a także kupić wino. Właściwie to beczułki znajdują się tu bezpośrednio na stołach.

LaBodega Teneguía, znajdująca się niedaleko centrum miasta Fuencaliente, liczy sobie już 70 lat. W ofercie mają ponad 15 rodzajów win, które choć nie są fermentowane w beczkach, powstają z winogron uprawianych na terenach wulkanicznych po erupcji wulkanu Teneguía w 1971 roku. Jest to najstarsza winiarnia na całej wyspie i działa jako Sociedad Cooperativa (spółdzielnia), wytwarzając wina z winogron dostarczanych przez członków ze wszystkich gmin La Palmy. Dla zainteresowanych jest tu punkt sprzedaży, w którym można degustować wyśmienite trunki lub zamówić wizytę z przewodnikiem.

Warto także wspomnieć o fermentowanych w beczkach z drewna sosny kanaryjskiej winach z Bodega Vega Norte, które pochodzą z gmin Garafía, Puntagorda i Tijarafe. Tamtejsze winorośle rosną na spadzistych zboczach poprzecinanych licznymi i głębokimi wąwozami. Z tego powodu większość upraw znajduje się na dużej wysokości, powyżej 1000, a nawet 1500 m n.p.m. Sama winiarnia jest położona w gminie Tijarafe, przy głównej drodze pomiędzy Tijarafe a Puntagorda. Można w niej nabyć wino, a także spróbować łączenia wina z lokalnymi serami.

Contenido

La Bodega Juan Matías Torres jest jedną z najbardziej ujmujących i międzynarodowych winiarni na La Palmie. Victoria Torres należy do piątego pokolenia rodziny winiarzy, którzy rozpieszczają swoje winogrona uprawiane na wulkanicznej glebie, po czym fermentują wino w starych beczkach z drewna sosny kanaryjskiej.

Victoria Torres wytwarza wszystkie swoje wina w tradycyjny sposób, ze spontaniczną fermentacją i bez kontroli zimna. Uprawiając winorośl, bierze pod uwagę ekologię, wyznaje filozofię biodynamiki i „nienachalnie” stosuje preparaty roślinne. Wiele etapów całego procesu, zarówno w winnicy, jak i w winiarni, odbywa się nadal ręcznie. Główna winiarnia znajduje się w Fuencaliente, a pochodzące z niej wina są rozchwytywane w całej Hiszpanii i poza nią, w tym w Japonii.

Bodegas Perdomo, w malowniczej wiosce Las Tricias w gminie Garafia, to nieduża rodzinna winiarnia z uprawami na wysokości powyżej 1200 m n.p.m. i Chronionym Oznaczeniem Geograficznym La Palma. Znajdująca się w tej samej gminie winiarnia las Bodegas Tagalguén oferuje wysokiej jakości wino ekologiczne, przygotowywane w tradycyjny sposób.

Jest to droga ku doskonałości, którą podążają wyjątkowe wina z „Pięknej Wyspy”, promowane przez Chronione Oznaczenie Geograficzne La Palma, które od ponad 25 lat wyróżnia i certyfikuje ich jakość – nie tylko z wymienionych powyżej winiarni, ale także z wielu innych, z którymi można zapoznać się na stronie internetowej Chronionego Oznaczenia Geograficznego.