OSTATNIA MINUTA: Koronawirus (COVID-19) tutaj
23-Listopad-2020

WITAJCIE!


Na Wyspach Kanaryjskich każdego dnia intensywnie pracujemy nad tym, aby turyści mogli nas odwiedzać z zachowaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa, higieny i jakości. Obecnie mamy jeden z najniższych wskaźników zachorowalności na świecie i najniższy spośród wspólnot Hiszpanii.

Większość hoteli otworzyła już swoje drzwi lub zrobi to niebawem. Główne atrakcje turystyczne, sklepy i restauracje również. Jeśli wybierasz się w najbliższym czasie na Wyspy Kanaryjskie, znajdziesz tutaj informacje, które mogą Cię interesować.

1Kto może przybyć na Wyspy Kanaryjskie?

Na Wyspy Kanaryjskie można przybyć z każdego kraju Unii Europejskiej należącego do strefy Schengen, a także z innych krajów, z którymi Hiszpania zawarła wzajemne porozumienie w sprawie przyjmowania podróżnych. Są to Australia, Kanada, Chiny, Korea Południowa, Gruzja, Japonia, Nowa Zelandia, Rwanda, Tajlandia, Tunezja i Urugwaj.

Przy planowaniu powrotu zalecamy sprawdzić obostrzenia i zalecenia obowiązujące w Twoim kraju zamieszkania.

2Czy należy dokonać jakichś specjalnych formalności przed przybyciem na Wyspy Kanaryjskie?

 

 • Jeśli podróżujesz spoza Hiszpanii: formularz kontroli sanitarnej (FCS), który należy wypełnić i podpisać elektronicznie przed wyjazdem na Wyspy Kanaryjskie. Możesz uzyskać dostęp do formularza i podpisać go za pośrednictwem portalu Spain Travel Health lub aplikacji na urządzenia z systemem Android lub iOS. Po podpisaniu formularza otrzymasz kod QR, który należy pokazać po przybyciu na Wyspy Kanaryjskie (jest ważny zarówno w formie elektronicznej, jak i papierowej). Pamiętaj, że konieczne jest wypełnienie osobnego formularza przy każdej podróży dla każdej osoby.

 • Jeśli ponadto podróżujesz z obszaru podwyższonego ryzyka: musisz posiadać negatywny wynik testu PCR wykonanego w ciągu 72 godzin przed przybyciem do Hiszpanii. 
 • Jeśli nie podróżujesz z obszaru podwyższonego ryzyka, ale zamierzasz zatrzymać się w ośrodku turystycznym na Wyspach Kanaryjskich: negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku czynnej infekcji COVID-19, wykonanego w ciągu 72 godzin przed przybyciem na Wyspy Kanaryjskie. Wynik ten należy okazać podczas zameldowania w wybranym obiekcie turystycznym. Możesz uzyskać dostęp do formularza i podpisać go za pośrednictwem portalu Spain Travel Health lub aplikacji na urządzenia z systemem Android lub iOS. Po podpisaniu formularza otrzymasz kod QR, który należy pokazać po przybyciu na Wyspy Kanaryjskie (jest ważny zarówno w formie elektronicznej, jak i papierowej). Pamiętaj, że konieczne jest wypełnienie osobnego formularza przy każdej podróży dla każdej osoby. Dzieci poniżej 6 lat nie muszą przedstawiać żadnego negatywnego wyniku testu diagnostycznego. Test ten musi być zatwierdzony przez odpowiednie organy regulacyjne w Twoim kraju lub w Unii Europejskiej. Kliknij tutaj, aby znaleźć listę niektórych autoryzowanych ośrodków w Polsce.

W każdym przypadku przed podróżą na Wyspy Kanaryjskie należy koniecznie sprawdzić warunki określone przez organizatora wycieczki lub daną linię lotniczą.

3Mam pytania odnośnie do testów:

Czy jeśli podróżuję z innej hiszpańskiej wspólnoty autonomicznej, również muszę wykonać test, aby móc się zakwaterować w obiekcie turystycznym?

Tak, w takim przypadku również konieczne jest przedstawienie negatywnego wyniku testu diagnostycznego wykonanego maksymalnie 72 godziny przed przybyciem.


Mieszkam na Wyspach Kanaryjskich. Czy podczas pobytu w kanaryjskim obiekcie turystycznym muszę przedstawić negatywny wynik testu na COVID-19?
Nie. W tym celu potrzebne jest potwierdzenie statusu rezydenta na Wyspach Kanaryjskich i złożenie oświadczenia na własną odpowiedzialność, że nie opuszczałeś(-aś) Wysp Kanaryjskich w ciągu 15 dni od przyjazdu do obiektu oraz że nie miałeś(-aś) przez ten okres żadnych objawów zbieżnych z objawami choroby COVID-19.

Czy wykonanie testu jest również obowiązkowe przy opuszczaniu Wysp Kanaryjskich?
Nie, ale Twój kraj może tego wymagać. Zalecamy zawsze sprawdzać obostrzenia i zalecenia obowiązujące w Twoim kraju zamieszkania.

Czy przed wyjazdem mogę wykonać test na wyspach?
Oczywiście, Wyspy Kanaryjskie dysponują placówkami zdrowia najwyższej klasy. W miejscu zakwaterowania zostaną udzielone Ci informacje o najbliższym miejscu, w którym można wykonać zatwierdzony test diagnostyczny.

4Jakie środki bezpieczeństwa obowiązują na lotnisku i/lub w samolocie?

Na lotniskach Wysp Kanaryjskich przeprowadza się kontrolę stanu zdrowia wszystkich podróżujących z zagranicy. Taka kontrola może obejmować pomiar temperatury, sprawdzenie dokumentów i badanie wizualne stanu podróżujących. We wszystkich przypadkach należy przedstawić formularz kontroli zdrowia (FCS).

Pamiętaj, że na lotnisku i podczas całego lotu konieczne jest używanie maseczki i przestrzeganie wszystkich środków bezpieczeństwa wprowadzonych przez daną linię lotniczą lub władze lotniska.

Zalecamy, o ile to możliwe, dokonanie odprawy online, aby uniknąć zbędnych formalności na lotnisku. Należy pamiętać, że wiele linii lotniczych nie zezwala na wnoszenie bagażu podręcznego do kabiny, z wyjątkiem małej torby osobistej, która mieści się pod siedzeniem.

5Jakie linie lotnicze latają na Wyspy Kanaryjskie?

Oto linie lotnicze, które oferują bezpośrednie połączenia lotnicze z archipelagiem:

6Czy mogę swobodnie przemieszczać się między wyspami?

Bez wątpienia jedną z dużych zalet podróży na Wyspy Kanaryjskie jest to, że można zwiedzić kilka wysp podczas jednej wycieczki. Wyspy bardzo różnią się między sobą, dzięki czemu Twoja wycieczka będzie znacznie bogatsza i ciekawsza. 

Obecnie swobodne podróżowanie między wyspami jest w pełni przywrócone. Codzienne połączenia umożliwiają bezproblemowe przemieszczanie się z jednej wyspy na drugą zarówno samolotem, jak i statkiem. Linie lotnicze Binter i Canaryfly oraz linie żeglugowe Fred Olsen, Armas, Biosfera Express i Líneas Romero oferują możliwość podróżowania między wyspami.

6Co należy wiedzieć przed przybyciem na Wyspy Kanaryjskie? Zasady bezpieczeństwa.

Obowiązkowe jest pobranie na telefon komórkowy aplikacji ostrzegającej o zachorowaniach RadarCOVID, dostępnej zarówno na iPhone'a, jak i Androida. Aplikacja poinformuje Cię o ryzyku narażenia na COVID-19 na podstawie Twojej lokalizacji.

Poniżej przedstawiamy główne zasady, które stosujemy, aby zapewnić Ci bezpieczeństwo.

 

Ogólne zasady:

 • Obowiązkowe noszenie maseczki przez dorosłych i dzieci powyżej 6 roku życia na ulicach oraz w publicznych przestrzeniach otwartych i zamkniętych. Wyjątek stanowi spożywanie posiłków oraz uprawianie sportu. Nie dotyczy to również osób niepełnosprawnych lub cierpiących na choroby układu oddechowego.
 • Zachowanie bezpiecznej odległości między ludźmi (ustalonej na 1,5 m).
 • Stosowanie indywidualnych artykułów higienicznych (mydło i żele wodno-alkoholowe). 
 • Odpowiednie czyszczenie i dezynfekowanie budynków i przestrzeni użytku publicznego (szczególnie toalet i inny stref wspólnych).

 

Specjalne zasady:

 • Na ulicach oraz w publicznych przestrzeniach otwartych i zamkniętych obowiązkowe jest noszenie maseczki, niezależnie od możliwości zachowania bezpiecznej odległości 1,5 metra. Ponadto nie wolno palić ani używać inhalatorów tytoniowych, o ile nie jest możliwe zachowanie odległości 2 metrów. Na ulicach obowiązuje zakaz palenia.
 • Transport publiczny i zbiorowy. Noszenie maseczki jest obowiązkowe dla dorosłych i dzieci powyżej 6 roku życia. Nie dotyczy to osób niepełnosprawnych lub cierpiących na choroby układu oddechowego. W przypadku autobusów turystycznych miejsca są uprzednio przypisane.
 • Zakwaterowanie turystyczne. Obowiązuje ograniczenie obłożenia stref wspólnych zgodnie z zasadami dystansu społecznego. Dotyczy to również animacji oraz zajęć grupowych. Dozwolone jest serwowanie posiłków w formie bufetu (jedzenie jest wydawane na osobnych talerzach) lub szwedzkiego stołu (jedzenie znajduje się za osłoną ochronną).
 • Plaże, baseny i inne przestrzenie na świeżym powietrzu. Noszenie maseczki jest obowiązkowe przy wejściu na plażę lub basen oraz podczas przemieszczania się w danych strefach. Noszenie maseczki nie jest konieczne jedynie podczas kąpieli lub przebywania w jednym miejscu, bez przemieszczania się i przy zachowaniu zalecanej bezpiecznej odległości.

  Obowiązują ograniczenia dotyczące obłożenia (4 m2 na osobę), czasu przebywania i dostępności niektórych popularnych plaż, które mają na celu zagwarantowanie odpowiednich odległości między ludźmi. W przypadku basenów naturalnych, w celu ograniczenia ich obłożenia, brana jest pod uwagę powierzchnia tafli wody. Konieczne jest zachowanie odległości 2 metrów między grupami leżaków i parasoli. Obowiązkowe jest również dokonanie dezynfekcji po każdym kliencie. Czyszczenie toalet, pryszniców i brodzików odbywa się ze wzmożoną częstotliwością.

  Natomiast jeśli chodzi o korzystanie z basenów, ich obłożenie jest ograniczone w zależności od liczby leżaków, które są rozmieszczone przy zachowaniu odpowiedniej odległości i codziennie dezynfekowane.

  W przestrzeniach na świeżym powietrzu, znajdujących się poza dużymi skupiskami ludzi, noszenie maseczki nie jest obowiązkowe, o ile możliwe jest zachowanie bezpiecznej odległości między ludźmi.
 • Restauracje. Obiekty hotelowe, restauracje i ogródki restauracyjne, a także plażowe bary i restauracje są zamykane najpóźniej o północy. Nowi klienci nie mogą być obsługiwani po godzinie 23:00. Minimalna odległość między stołami, grupami lub miejscami barowymi wynosi 1,5 metra w przypadku maksymalnego obłożenia stołu lub grupy liczącej dziesięć osób. Zrezygnowano z przedmiotów stosowanych do samoobsługi i/lub używanych wspólnie, takich jak: stojaki na serwetki, cukierniczki czy karty menu, które zostały zastąpione kodami QR, plakatami lub innymi podobnymi środkami. Przed usadzeniem klientów stoły są czyszczone i dezynfekowane.
 • Centra turystyczne i wycieczki z przewodnikiem. Na zwiedzanie należy umówić się z wyprzedzeniem (najczęściej drogą elektroniczną), ponieważ istnieją ograniczenia dotyczące obłożenia. W centrach turystycznych trasy są jednokierunkowe, aby drogi zwiedzających się nie krzyżowały i nie tworzyły się duże skupiska osób. Zachęcamy do korzystania z własnych słuchawek w przypadku używania audioprzewodników, które są dezynfekowane po każdym turyście.
 • Zakupy. Odzież jest odkażana po przymierzeniu przez klienta. Ponadto przymierzalnie są poddawane częstej dezynfekcji. Systemy wentylacyjne gwarantują wystarczającą wymianę powietrza. Zalecamy dokonywanie płatności kartą.
 • Imprezy kulturalne i wydarzenia. Na razie oferta wydarzeń jest ograniczona, ale stopniowo zostanie przywrócony normalny program kulturalny. W kinach, teatrach i innych podobnych obiektach miejsca przydzielane są grupom. Ponadto pracownicy ochrony cały czas kontrolują strefy wejścia i otoczenie, aby zagwarantować dystans społeczny.
 • Spa i centra odnowy biologicznej. Centra tego typu mają bardzo surowe procedury higieniczne, które zostały jeszcze bardziej zaostrzone w wyniku pandemii. Można się do nich wybrać jedynie po wcześniejszym umówieniu, ponieważ istnieją ograniczenia dotyczące obłożenia. Korzystanie z ręcznika lub szlafroka jest obowiązkowe na terenie takich obiektów.
 • Siłownie i zajęcia sportowe. Zajęcia grupowe w zamkniętych przestrzeniach są organizowane w grupach liczących maksymalnie 25 osób, natomiast na świeżym powietrzu w grupach 30-osobowych, aby zapewnić odpowiedni dystans społeczny. Klienci mają do dyspozycji płyny do ​​dezynfekcji maszyn oraz inne środki stosowane w obiektach tego typu. Korzystanie z ręcznika jest obowiązkowe. Systemy wentylacyjne gwarantują częstą wymianę powietrza.
 • Pola golfowe. Mecze z udziałem maksymalnie 4 osób mogą być rozgrywane, o ile zachowana jest bezpieczna odległość między osobami, przy czym niedozwolone jest manipulowanie piłką gracza przez caddiego lub innych uczestników gry. Korzystanie z wózków jest ograniczone do dwóch osób, przy czym muszą one wcześniej zostać zdezynfekowane.
 • Nocna rozrywka. Mogą być jedynie otwarte lokale posiadające ogródki na wolnym powietrzu. Ich obłożenie może wynosić maksymalnie 75%. Spożywanie posiłków może odbywać się jedynie przy stołach (nie przy barze), a otwarcie parkietów tanecznych nie jest jeszcze dozwolone. Lokale są zamykane najpóźniej o północy, a nowi klienci nie mogą być wpuszczani po godzinie 23:00.
 • Aktywna turystyka. Aktywna turystyka na świeżym powietrzu niesie ze sobą niewielkie ryzyko i zwykle jest organizowana dla małych grup. W każdym razie niedozwolone jest dzielenie się indywidualnym sprzętem sportowym. Ponadto należy przestrzegać stosownych procedur czystości i dezynfekcji.

8Jakie zasady ochrony osobistej należy przestrzegać, aby zapobiegać zarażeniom?

Hiszpańskie Ministerstwo Zdrowia zaleca wszystkim obywatelom stosowanie następujących zasad ochrony osobistej:

 • Często myj ręce przy użyciu mydła i wody lub dezynfekuj je żelem wodno-alkoholowym.
 • Podczas kaszlu lub kichania zakrywaj usta i nos chusteczką higieniczną, po czym wyrzuć ją do kosza.
 • Zachowuj co najmniej 1,5-metrową odległość od osób, z którymi nie mieszkasz (bez względu na to czy mają objawy czy nie).
 • Używaj maseczki na ulicach oraz w publicznych przestrzeniach otwartych i zamkniętych.

Zaleca się, aby wszelkiego rodzaju spotkania lub zgromadzenia osób niemieszkających ze sobą organizowane w mieszkaniach prywatnych ograniczały się maksymalnie do 10 osób, nawet jeśli możliwe jest zagwarantowanie bezpiecznej odległości między ludźmi.

9Co należy zrobić, jeśli podczas pobytu na Wyspach Kanaryjskich zaobserwuję u siebie objawy? Ubezpieczenie zdrowotne od COVID-19.

Jeśli masz objawy, takie jak kaszel, gorączka, duszności lub ogólne złe samopoczucie, pozostań w miejscu swojego zakwaterowania i zadzwoń pod numer 900 112 061. Dostaniesz stosowne zalecenia i zostaniesz skierowany do odpowiedniego ośrodka zdrowia.

Pamiętaj, że udając się do dowolnego ośrodka zdrowia należy używać maseczki i unikać dotykania jakiejkolwiek powierzchni rękami.

Najważniejsze jest dla nas Twoje zdrowie i bezpieczeństwo, dlatego jeśli nie posiadasz ubezpieczenia zdrowotnego, na Wyspach Kanaryjskich oferujemy Ci bezpłatną polisę AXA, która pokryje wszystkie koszty związane z COVID-19. Sprawdź ofertę, klikając tutaj.

Zalecenia dotyczące higieny

Lavamanos

Myj często ręce, używając mydła i wody lub dezynfekuj je żelem wodno-alkoholowym.

Toallitas

Zasłaniaj usta i nos chusteczką higieniczną podczas kasłania i kichania, a zużytą chusteczkę wyrzuć do kosza na śmieci.

Distancia de seguridad

Zachowuj co najmniej odległość 1,5 metra od osób, z którymi nie mieszkasz (bez względu na to czy mają objawy czy nie).

Barbijo

Noszenie maseczki jest obowiązkowe w transporcie publicznym, a także na ulicy oraz w publicznych przestrzeniach zamkniętych i otwartych, niezależnie od tego czy możliwe jest zachowanie minimalnej bezpiecznej odległości 1,5 metra.

W przypadku wystąpienia objawów zadzwoń pod numer:

900 112 061

Fiebre

Gorączka

Tos

Kaszel

Falta de aire

Trudności w oddychaniu