Rambla de Castro

Trekking wśród palm z widokiem na morze

Położona w Los Realejos na północy Teneryfy Rambla de Castro łączy ogromne bogactwo naturalne chronionego krajobrazu ze śladami prac rolnych na polach Wysp Kanaryjskich. Trekking rozpoczynamy na plaży Los Roques, wyruszając z poziomu morza, aby dotrzeć do Hacienda de Castro, gdzie zwiedzający wspomną ubiegłowieczne ataki piratów, zachwyci ich wspaniały zabytkowy dom Casona de Castro, a w La Gordejuela będą mogli zobaczyć miejsce, w którym zainstalowano pierwszy silnik parowy, używany na Teneryfie do pompowania wody.

Forteca obronna przed atakami XVIII-wiecznych piratów

Niemal pozbawioną przewyższeń trasę wędrowną Rambla de Castro o długości dwóch kilometrów można przemierzyć w obu kierunkach. Najwygodniej jest wyruszyć spod hotelu Maritim i zakończyć wędrówkę w punkcie widokowym San Pedro, skąd istnieje możliwość powrotu na początek trasy środkami transportu publicznego. Ten szlak turystyczny o niskim poziomie trudności łączy tradycyjne drogi z drogami kamienistymi i polnymi ścieżkami. Oprócz zbudowanej w XVIII wieku fortecy San Fernando można też zwiedzić pustelnię św. Piotra, która skrywa cenną barokową rzeźbę apostoła.

Długość
4 km
Public transport
Localidad
Los Realejos
Downloadable files selection
Archivos
Imagen Archivo
Título Fichero
Rambla de Castro
pdf

TENERIFE

TENERIFE

GRAN CANARIA

GRAN CANARIA

FUERTEVENTURA

FUERTEVENTURA

LANZAROTE

LANZAROTE

LA GRACIOSA

LA GRACIOSA

LA GOMERA

LA GOMERA

LA PALMA

LA PALMA

EL HIERRO

EL HIERRO
No te lo puedes perder
Imagen
Subtítulo
Ruta Rambla de Castro, Tenerife
Título
Początek trasy

Początkowy odcinek trasy przebiega wzdłuż zatoki Burgado, gdzie dwie specyficzne skały pokazują nam wynik morskiej erozji, która przyczyniła się do cofnięcia linii wybrzeża, nadając jej charakterystyczny, wklęsły kształt

Imagen
Subtítulo
Ruta Rambla de Castro, Tenerife
Título
Kaktusy na oceanie

Strefa ta jest znana pod nazwą Punta de Los Pejes Verdes; punkt widokowy umożliwia nam delektowanie się panoramicznym widokiem na Roque Grande i Roque Chico. U podnóża tych skał powstałych w wyniku cofania się urwiska widzimy ślady erozji morskiej, która utworzyła efektowne jamy, w które wnikają nadpływające fale. Otacza nas niesamowite skupisko okazałych kaktusów, obmywanych przez morską wodę.

Imagen
Subtítulo
Ruta Rambla de Castro, Tenerife
Título
Przechodzimy przez teren turystycznego dewelopmentalizmu

Musimy przejść przez ten turystyczny kompleks urbanizacyjny, będący produktem dewelopmentalizmu lat 70 ubiegłego wieku. Plantacje bananowca zostały tu zastąpione budowlami, dochodzącymi do skraju urwiska i modyfikującymi lokalny krajobraz.

Imagen
Subtítulo
Ruta Rambla de Castro, Tenerife
Título
Wąwóz o nazwie lasów wawrzynowych

Przechodzimy przez ten wąwóz - jeden z czterech występujących na tejże trasie. Jego nazwa wywodzi się z leśnego gatunku laurisilva (makaronezyjskich lasów wawrzynolistnych). Niniejsze koryto rzeczne pochodzi mianowicie z górnej strefy Los Realejos, gdzie zlokalizowana jest nosząca tę nazwę posiadłość.

Imagen
Subtítulo
Ruta Rambla de Castro, Tenerife
Título
Ruiny, które były pionierem przemysłu

Przed nami 211 schodków, po których zejdziemy do istnie magicznego miejsca: ruin przepompowni w La Gordejuela, gdzie firma Hamilton zainstalowała w 1903 roku pierwszą na wyspie maszynę parową. Stąd wznosiło się „białe złoto” wysp kanaryjskich - woda służąca do uprawy bananowców, które wciąż jeszcze możemy zobaczyć na naszej trasie, szczególnie na jej końcowym odcinku.  Jeszcze w XIX wieku strefa ta była często zwiedzana z uwagi na wyborny spektakl, jaki oferowały wodospady Gordejuela, z wpływającymi do morza kaskadami, aż do momentu gdy zasoby te zostały wykorzystane do wyżej wymienionego celu.

Imagen
Subtítulo
Ruta Rambla de Castro, Tenerife
Título
Wariant Playa de la Fajana

Schodząc na tę plażę udajemy się ponownie na spacer po infrastrukturze wodnej; mamy mianowicie do czynienia z działającą studnią, która przypomina nam nieustannie o kluczowej roli, jaką odgrywa na tym chronionym obszarze woda. Plaża ta jest typowa dla strefy przybrzeżnej północnego obszaru Bocabarranco z okrągłymi kamieniami dużych rozmiarów.

Imagen
Subtítulo
Ruta Rambla de Castro, Tenerife
Título
Uwaga na piratów!

Przyjrzyjcie się horyzontowi w poszukiwaniu żagla, gdyż niniejsza minitwierdza miała za zadanie chronić tę bogatą posiadłość przed piratami. Między XV i XVII wiekiem Teneryfa padała często ofiarą pirackich ataków, podobnie jak pozostała część archipelagu. Mała, uzbrojona twierdza w San Fernando jest pamiątką tych czasów, gdyż zlokalizowana pod tym występem plaża służyła za miejsce desantu.  Kazał ją wybudować Hernando de Castro w XVI wieku i z posiadłości tej korzystał zdobywca Teneryfy, Alonso Fernández de Lugo.

Imagen
Subtítulo
Ruta Rambla de Castro, Tenerife
Título
Rajski Ogród

Rajski ogród, przecudna posiadłość o niezwykle przyjemnym terenie lub najpiękniejszy i wzbudzający zachwyt zakątek to tylko niektóre z opisów, jakimi zaszczycili ten obszar podróżnicy i pisarze. Nawet w czasach obecnych utrzymuje on swój splendor z jednym z najpiękniejszych gajów palmowych na wyspie, spośród których na szczególną uwagę zasługuje niepowtarzalna Casona de Castro. Stanowi ona przykład tradycyjnej kanaryjskiej architektury domków letniskowych, wywodzący się z XVI wieku, gdzie możemy zaobserwować charakterystyczne elementy typowych budowli, takich jak patio, drewniane balkony, a nawet znajdujące się na zewnątrz zlewozmywaki do prania odzieży.

Imagen
Título
Krzyż na tle krajobrazu

Trasę kończymy podejściem z Casony tradycyjną, kamienistą ścieżką, prowadzącą przez kapliczkę pod wezwaniem San Pedro, wywodzącą się z wieku XVI i mieszczącą w sobie ciekawą, barokową rzeźbę apostoła. Naprzeciwko niej drewniany krzyż sprawia wrażenie, jakby błogosławił to wspaniałe miejsce, podczas gdy dochodzimy do końca trasy, gdzie znajduje się punkt widokowy San Pedro. Stąd roztacza się niesamowity, panoramiczny widok na północne wybrzeże Teneryfy, zarówno na strefę przybrzeżną, przez którą się przeprawiliśmy, jak i tę, która rozciąga się w kierunku zachodnim, ku San Juan De la Rambla.

Zrównoważony rozwój
Sostenibilidad
  • Nie pozostawiaj żadnego rodzaju śmieci w środowisku naturalnym, również niedopałków papierosów. Pozostawianie resztek jedzenia sprzyja rozmnażaniu się gryzoni i kotów, stanowiących zagrożenie dla innych gatunków.
  • Nie karm zwierząt ani ich nie płosz. Jeśli zobaczysz zranione zwierzę, prosimy powiadomić służby ratunkowe, dzwoniąc pod numer 112.
  • Nie zabieraj ze sobą kamieni lub innych elementów środowiska naturalnego. Nie wprowadzaj zmian do środowiska, jak np. poprzez układanie stosów z kamieni.
  • Podążaj wyznaczonym szlakiem i nie wchodź do obszarów zabronionych. Wyjście poza szlak powoduje szkody w środowisku naturalnym i może stanowić zagrożenie dla Ciebie i Twoich towarzyszy.
  • Weź psa na smycz. Jest to bezpieczniejsze.
  • Nie hałasuj (głośna muzyka, krzyki, itd.).
1
54784
10 13
262
10045