Monte del Agua

Wiejskie osady na północnym zachodzie Teneryfy

Ta położona na północy Teneryfy pomiędzy gminami El Tanque, Los Silos i Buenavista del Norte wygodna trasa wędrowna biegnie leśną ścieżką prawie na całej długości, łącząc wiejskie miejscowości Erjos i Las Portelas. Szlak turystyczny przecina Monte del Agua i Pasos, obszerny, wilgotny las wawrzynowy ze zbiorowiskami wrzośca i woskownicy. Na trasie można podziwiać dwa rodzaje endemicznych gołębi Wysp Kanaryjskich: gołębia laurowego i gołębia kanaryjskiego. Warto również wyróżnić interesujące przykłady tradycyjnej architektury w osadach z pokrytymi dachówką domami i kamiennymi murami.

Śladami pierwszych upraw zbóż

Trekking po trasie wędrownej Monte del Agua o długości jedenastu kilometrów i przewyższeniu o wysokości 343 metrów rozpoczyna się w miejscowości Erjos, miejscu o znaczeniu historycznym dla Wysp Kanaryjskich, łączącym północne i południowe regiony Teneryfy. Biegnący przez rejon upraw zbóż i hodowli bydła szlak mija las wawrzynowy, sosny, niewielkie stawy oraz ogrody warzywne na górskich zboczach w rejonie El Palmar, w Parku Wiejskim Teno. Trasa posiada średni poziom trudności i warto na nią zabrać odpowiednie ubranie i obuwie, jak również prowiant i napoje.

Długość
10,7 km
Public transport
Localidad
Los Silos
Downloadable files selection
Archivos
Imagen Archivo
Título Fichero
Monte del Agua
pdf

TENERIFE

TENERIFE

GRAN CANARIA

GRAN CANARIA

FUERTEVENTURA

FUERTEVENTURA

LANZAROTE

LANZAROTE

LA GRACIOSA

LA GRACIOSA

LA GOMERA

LA GOMERA

LA PALMA

LA PALMA

EL HIERRO

EL HIERRO
No te lo puedes perder
Imagen
Subtítulo
Monte del Agua, Teneryfa
Título
Erjos

Wioska ta odegrała bardzo istotną rolę w lokalnej historii, gdyż jej port stanowi punkt przejściowy pomiędzy północną i południową stroną wyspy. Była to strefa uprawy zboża, której schyłek na początku XIX wieku przyczynił się do podupadnięcia tejże osady, pełniącej również istotną funkcję jako szlak przepędu bydła.

Imagen
Subtítulo
Monte del Agua, Teneryfa
Título
Małe jeziorko

To niewielkich rozmiarów jeziorko odkrywa przed nami jedną z niespodzianek, jakie czekają na nas w pobliżu Monte del Agua: kompleks jeziorek o nazwie Las Charcas de Erjos, w strefie los Dornajos; są to obszary, na których dawniej wydobywano kruszywa i różnego rodzaju ziemię, i które przekształciły się wilgotne strefy, odgrywające obecnie niezwykle istotną rolę w rozwoju zamieszkującego je ptactwa; przypomina nam o tym to malutkie jeziorko na skraju ścieżki.

Imagen
Subtítulo
Monte del Agua, Teneryfa
Título
Dwa kolosy na początku drogi

Na początku biegnącej w głąb lasu trasy nie można przeoczyć dwóch przykuwających uwagę, wyłaniających się zza zakrętu, kolosalnych sosen. Są to dwaj „intruzi”, gdyż będziemy przechodzić przez las mgły, przechwytujący przepełnione wilgocią chmury pędzone przez pasaty. To właśnie tej wilgoci, ściąganej na ziemię przez bujne gałęzie tych drzew, niniejszy las nie tylko zawdzięcza swoją nazwę, ale stanowi ona również jego rację bytu.

Imagen
Subtítulo
Monte del Agua, Teneryfa
Título
Las wododajny

Makaronezyjskie lasy wawrzynolistne to zjawisko noszące nazwę żywej skamieniałości, gdyż zajmowały one teren basenu śródziemnomorskiego od przeszło milionów lat, dopóki na skutek zmian klimatycznych nie znalazły ostatecznego schronienia na Wyspach Kanaryjskich i innych strefach Makaronezji. Znaczenie tego lasu polega na jego zdolności przechwytywania wody, zapobiegania erozji i stwarzania odpowiednich warunków do życia dużej liczbie endemitów, dzięki czemu jawi się on jako obszar odgrywający kluczową rolę w zachowaniu różnorodności biologicznej.

Imagen
Subtítulo
Monte del Agua, Teneryfa
Título
Parę słów o Las Moradas

Z tego zakrętu drogi możemy podziwiać widok na wąwóz Los Cochinos, którego wnętrze jest miejscem lokalizacji niektórych z najwspanialszych ostoi lasów wawrzynolistnych obszaru Monte del Agua. Po prawej stronie znajduje się osada Tierra de Trigos, której nazwa sugeruje nam jej rolniczy charakter, nastawiony na uprawę zboża. Centralnym występem zlokalizowanym w tej niewielkich rozmiarów kotlinie jest skała o nazwie Roque de las Moradas. Tamtędy wspinała się droga, z jakiej korzystali mieszkańcy wioski Los Silos, aby móc przejść do lasu, i której skrzyżowanie pozostawiliśmy w tyle.

Imagen
Subtítulo
Monte del Agua, Teneryfa
Título
Wspinające się pod górę sady i ogrody warzywne

Lasy wrzoścowo-woskownicowe ulegają przerzedzeniu, kiedy spostrzegamy maleńką kotlinę z tarasami uprawnymi, a także klepisko, którego nie możemy zobaczyć z uwagi na fakt, że znajduje się powyżej naszej ścieżki. Ten zlokalizowany niemal na końcu drogi obszar w kształcie zakola ukazuje nam jedno z licznych miejsc, gdzie - z uwagi na taką potrzebę - las ustąpił miejsca terenom uprawnym. Wokół tarasów uprawnych widzimy bowiem las wrzoścowo-woskownicowy, który niegdyś musiał zajmować całą powierzchnię zbocza.

Imagen
Subtítulo
Monte del Agua, Teneryfa
Título
Dolina z tarasami uprawnymi

Dolina Valle del Palmar to jedno z miejsc o najlepiej zachowanym krajobrazie rolniczym. Jest to spadzista dolina o owalnym kształcie pomiędzy Monte del Agua i wąwozami Teno, na której łagodnych zboczach utworzono tarasy uprawne w celu wykorzystania występujących tu żyznych gleb. Skanalizowane przez samą dolinę stożki wulkaniczne, rozmieszczone na terenie doliny oraz miejscowości Palmar i Las Portelas, poszerzyły dolny obszar wyspy, na którym położona jest gmina Buenavista.

Imagen
Subtítulo
Monte del Agua, Teneryfa
Título
Las Portelas

Kończymy naszą trasę w Las Portelas - niewielkiej wiejskiej osadzie usytuowanej w górnej części doliny Valle del Palmar. Możemy tutaj napotkać przykłady kanaryjskiej architektury mieszkalnej i delektować się fantastycznymi widokami na dolinę Valle del Palmar, stanowiącą centralny punkt obszaru chronionego krajobrazu wiejskiego Parque Rural de Teno, usytuowanego pomiędzy Monte del Agua i wąwozami tworzącymi urwisko Acantilado de Los Gigantes po południowej stronie wyspy.

Zrównoważony rozwój
Sostenibilidad
- Nie pozostawiaj żadnego rodzaju śmieci w środowisku naturalnym, również niedopałków papierosów. Pozostawianie resztek jedzenia sprzyja rozmnażaniu się gryzoni i kotów, stanowiących zagrożenie dla innych gatunków.
- Nie karm zwierząt ani ich nie płosz. Jeśli zobaczysz zranione zwierzę, prosimy powiadomić służby ratunkowe, dzwoniąc pod numer 112.
- Nie zabieraj ze sobą kamieni lub innych elementów środowiska naturalnego. Nie wprowadzaj zmian do środowiska, jak np. poprzez układanie stosów z kamieni.
- Podążaj wyznaczonym szlakiem i nie wchodź do obszarów zabronionych. Wyjście poza szlak powoduje szkody w środowisku naturalnym i może stanowić zagrożenie dla Ciebie i Twoich towarzyszy.
- Weź psa na smycz. Jest to bezpieczniejsze.
- Nie hałasuj (głośna muzyka, krzyki, itd.).
1
54784
10 13
262
10045