Cruz del Carmen-Punta del Hidalgo

Trekking wśród bogactwa roślinności Teneryfy

Szlak turystyczny łączący Cruz del Carmen z Punta del Hidalgo posiada trzy różniące się rodzajem roślinności odcinki w okolicy Parku Wiejskiego Anaga, położonego na północy Teneryfy. Na pierwszym odcinku tej trasy wędrownej, pomiędzy Cruz del Carmen i Las Carboneras, króluje las wawrzynowy, który następnie ustępuje niewielkim terenom rolnym na drodze do okolic Chinamada. Ostatni odcinek trekkingu opada do poziomu morza, gdzie w Punta del Hidalgo dominują niewysokie krzewy.

Szlak wędrowny prowadzący ze szczytu na plażę

Ta trasa wędrowna o długości dziesięciu kilometrów i maksymalnym przewyższeniu o wysokości 916 metrów posiada średni stopień trudności ze względu na połączenie szlaku z leśnymi ścieżkami i kilkoma odcinkami drogi asfaltowej. Trekking trwa w przybliżeniu cztery godziny. Warto zadbać o odpowiednie ubranie i stosowne do zejścia z wysokości do poziomu wybrzeża obuwie, jak również o prowiant i napoje chłodzące. Nie zapomnij o aparacie fotograficznym, aby uwiecznić wspomnienie spektakularnych widoków na żyzną równinę La Laguna, a z punktu widokowego Aguaide, na panoramę wybrzeża Anaga.

Długość
9,7 km
Public transport
Localidad
San Cristóbal de La Laguna
Downloadable files selection
Archivos
Imagen Archivo
Título Fichero
Cruz del Carmen-Punta del Hidalgo
pdf

TENERIFE

TENERIFE

GRAN CANARIA

GRAN CANARIA

FUERTEVENTURA

FUERTEVENTURA

LANZAROTE

LANZAROTE

LA GRACIOSA

LA GRACIOSA

LA GOMERA

LA GOMERA

LA PALMA

LA PALMA

EL HIERRO

EL HIERRO
No te lo puedes perder
Imagen
Subtítulo
Cruz del Carmen – Punta del Hidalgo, Teneryfa
Título
Cruz del Carmen N 28 04 904 // W 017 06 611

Ta przestronna polana, obecnie zajęta przez parking i rozmaite obiekty wyposażeniowe, jest zarazem strategicznym miejscem skrzyżowania szlaków. Dawniej stojący tu krzyż oddany pod opiekę Virgen del Carmen chronił wędrowców.  Pod koniec XIX wieku lokalny leśniczy zdecydował nagradzać tych, którzy przytaszczą ze sobą kamień, wiązką drewna; dzięki temu zebrano materiał do wzniesienia niniejszej kapliczki pod wezwaniem Cruz del Carmen.

Przed rozpoczęciem schodzenia zachęcamy do udania się do punktu widokowego, skąd roztacza się jeden z najwspanialszych widoków na Vega de la Laguna.

Imagen
Subtítulo
Cruz del Carmen – Punta del Hidalgo, Teneryfa
Título
Las Carboneras N 28 32 843 // W 016 16 746

To skrzyżowanie dróg pełniło ważną funkcję, gdyż to właśnie tutaj zbiegały się kroki „punteros” (mieszkańców Punta del Hidalgo) i mieszkańców Las Cabroneras, którzy wspinali się na Cruz del Carmen - położony na szczycie punkt kulminacyjny. Wagę tego skrzyżowania podkreśla krzyż, będący ponadczasowym świadkiem wędrówek tak dużej liczby osób.

Dochodzimy do niego po przejściu przez przełęcz Degollada de las Escaleras - jeden z najcięższych odcinków trasy z uwagi na różnicę wzniesień, którą należy pokonać na bardzo krótkim odcinku.

Imagen
Subtítulo
Cruz del Carmen – Punta del Hidalgo, Teneryfa
Título
Chinamada N 28 33 712 // 016 17 453

Ta usytuowana w połowie drogi wioska stanowi wyjątkowy przykład troglodyckiej osady, jaka przetrwała po dziś dzień w Anaga. Większość domostw to wydrążone w tufie domy-jaskinie, gdyż trudności w znalezieniu płaskich terenów sprawiły, że były one zamieniane na pola uprawne, zaś ludzie zamieszkiwali strefy marginalne tak, by nie zmarnować ani metra żyznego gruntu. Większość tutejszych domostw zlokalizowana jest naokoło skały.

Zanim ponownie wyruszymy w dół, możemy się przybliżyć do punktu widokowego Mirador de Aguaide, oferującego zapierające dech w piersiach widoki na Punta del Hidalgo i pozostałe obszary północnego wybrzeża Anaga.

Zaraz po wyruszeniu szlakiem napotykamy w połowie wąwozu imponujących rozmiarów skałę - istnego fonolitowego giganta, którego możemy rozpoznać po jego jasnym kolorze. Jest to tzw. Roque de los Pinos (Skała Sosnowa), gdzie możemy spotkać jedyną lokalną populację sosny kanaryjskiej, gdyż teoretycznie park znajduje się poniżej wysokości, na której ma zwyczaj występować. Na tej skale znajduje się jeden z botanicznych endemitów parku -  Cistus chinamadensis- endemiczny gatunek czystka.

Imagen
Subtítulo
Cruz del Carmen – Punta del Hidalgo, Teneryfa
Título
Dos Hermanos (Dwóch Braci) N 28 34 123 // W 016 18 199

Ta przepiękna skała jest symbolem wioski Punta del Hidalgo. Jej nazwa wywodzi się ze znanej na Teneryfie legendy.  Dwóch młodych braci, którym zabroniono się kochać, wspięli się nocą na skałę i rzucili w przepaść. Złamana cierpieniem góra rozpadła się na dwie części, wydając pełen cierpienia jęk.

Imagen
Subtítulo
Cruz del Carmen – Punta del Hidalgo, Teneryfa
Título
Pozo La Fajana (Studnia La Fajana) N 28 34 225 // W 016 18 829

Obiekty budowlane zlokalizowane w bocznej części wąwozu należą do Pozo la Fajana, która wyposaża w wodę gospodarstwa rolne obszaru Punta del Hidalgo. W większym budynku znajduje się kompleks starodawnych maszyn o ogromnej wartości, choć obecnie nie można ich zobaczyć. Studnia jest w rzeczywistości swoistą kopalnią wody, która biegnie korytarzem do wnętrza wąwozu, aby przechwycić słodką wodę i uciec przez intruzją słonej wody z oceanu.

Imagen
Subtítulo
Cruz del Carmen – Punta del Hidalgo, Teneryfa
Título
Punkt widokowy Mirador de la Punta N 28 34 283 // W 016 16 679

Trasa dobiega końca w punkcie widokowym z biurem informacji turystycznej. Roztacza się stąd widok na wybrzeże oraz na masyw górski Macizo de Anaga, z którego zeszliśmy. Pomnik o nazwie „El Puntero”, wzniesiony w hołdzie jednej z najsłynniejszych postaci kanaryjskiego folkloru, Sebastianowi Ramosowi, przypomina nam o tym, że wioska ta stanowi jedną z kolebek tej folklorystycznej tradycji.

Jeśli podążymy dalej ku wybrzeżu, możemy zażyć kąpieli w nadbrzeżnym jeziorku i zobaczyć jedną z najciekawszych nadmorskich równin na wyspie. Na końcu trasy znajduje się również przystanek autobusowy.

Zrównoważony rozwój
Sostenibilidad
- Nie pozostawiaj żadnego rodzaju śmieci w środowisku naturalnym, również niedopałków papierosów. Pozostawianie resztek jedzenia sprzyja rozmnażaniu się gryzoni i kotów, stanowiących zagrożenie dla innych gatunków.
- Nie karm zwierząt ani ich nie płosz. Jeśli zobaczysz zranione zwierzę, prosimy powiadomić służby ratunkowe, dzwoniąc pod numer 112.
- Nie zabieraj ze sobą kamieni lub innych elementów środowiska naturalnego. Nie wprowadzaj zmian do środowiska, jak np. poprzez układanie stosów z kamieni.
- Podążaj wyznaczonym szlakiem i nie wchodź do obszarów zabronionych. Wyjście poza szlak powoduje szkody w środowisku naturalnym i może stanowić zagrożenie dla Ciebie i Twoich towarzyszy.
- Weź psa na smycz. Jest to bezpieczniejsze.
- Nie hałasuj (głośna muzyka, krzyki, itd.).
1
54784
10 13
262
10045