Los Ajaches

Długi trekking śladami geologii Lanzarote

Los Ajaches to usytuowana na południowym wschodzie Lanzarote duża formacja wulkaniczna obejmująca całe południe wyspy, z masywem po stronie zawietrznej i kamienistymi równinami po stronie nawietrznej. W tym regionie znaczącego dziedzictwa archeologicznego, położonym w gminie Yaiza, napotkamy jaskinie, ryciny naskalne i ślady dawnego pasterstwa. Rejon ten, najstarszy na wyspie, ulega intensywnej degradacji w wyniku erozji, która na przełomie ostatnich dziesięciu milionów lat wyrzeźbiła przecinane przez tę naturalną trasę wędrowną wąwozy.

Niskie krzewy i wilczomlecze na surowym szlaku turystycznym

Trekking po sześciokilometrowej trasie wędrownej Los Ajaches o znacznym przewyższeniu, zwiększającym jej poziom trudności, rozpoczyna się w wiosce Femés i łączy szlak turystyczny z pieszymi ścieżkami oraz drogą polną i asfaltową. Jej naturalne otoczenie oferuje możliwość poznania roślinności, na którą składają się niskie krzewy na surowym terenie ze skupiskami wilczomlecza, obecnymi w bardziej odosobnionych rejonach. Populacja zwierząt obejmuje zarówno ptaki stepowe oraz drapieżne, jak i gatunki ptaków morskich na przybrzeżnych stokach. Nie zapomnij o odpowiednim obuwiu ani o prowiancie i napojach.

Długość
5,8 km
Public transport
Localidad
Yaiza
Downloadable files selection
Archivos
Imagen Archivo
Título Fichero
Los Ajaches
pdf

TENERIFE

TENERIFE

GRAN CANARIA

GRAN CANARIA

FUERTEVENTURA

FUERTEVENTURA

LANZAROTE

LANZAROTE

LA GRACIOSA

LA GRACIOSA

LA GOMERA

LA GOMERA

LA PALMA

LA PALMA

EL HIERRO

EL HIERRO
No te lo puedes perder
Imagen
Subtítulo
Los Ajaches, Lanzarote
Título
Femés

Nasz szlak rozpoczyna się w wiosce Femés, położonej na początku doliny o tej samej nazwie. Jest ona tu zlokalizowana z dwóch powodów: ze wzniesienia Femés, z widokiem na równinę i wybrzeże, obserwowano, czy do wyspy zbliżali się moryscy piraci; natomiast w dole rzeki, przyjmując za punkt odniesienia domy, rozwinięto uprawy na obszarach „enarenados”: ogrodach, których ziemię pokrywa się okruchami skalnymi i lapilli w celu utrzymania wilgoci i zapewnienia lepszego wzrostu roślin.

Imagen
Subtítulo
Los Ajaches, Lanzarote
Título
Punkt widokowy Barranco de la Higuera

Na przełęczy znajdującej się powyżej Femés, hodowle owiec wskazują, że znajdujemy się terenach pasterskich. U naszych stóp widzimy wąwóz La Higuera, którego budowa w kształcie litery U, z płaskim korytem rzecznym i łagodnymi zboczami, świadczy o tym, że została poddana działaniu silnej erozji, szczególnie w przeszłych epokach, kiedy na wyspie było więcej opadów, co sprzyjało pojawianiu się tego typu form erozyjnych.

Imagen
Subtítulo
Los Ajaches, Lanzarote
Título
Przełęcz Pico Redondo

wyspy. Przechodzimy pomiędzy dwoma głównymi wzniesieniami Los Ajaches: Pico Redondo i Pico de la Aceituna. Masyw ten liczy około piętnaście milionów lat. Od tego momentu wchodzimy na teren, na którym ostatnio nie było aktywności wulkanicznej, dlatego też głównym czynnikiem modelującym krajobraz jest erozja. Oznacza to, że będziemy podziwiać pejzaż bardziej łagodny i o niższych wzniesieniach niż na pozostałym obszarze

Imagen
Subtítulo
Los Ajaches, Lanzarote
Título
Przełęcz Del Portugués

Jest to punkt, w którym tracimy panoramę wielkiej doliny Rubicón z wulkanem na górze Colorada, na południowo-zachodnim krańcu wyspy. Rozpoczynamy wędrówkę starymi wąwozami. Pierwszym jest wąwóz z domkiem, w którego korycie rzecznym możemy zaobserwować pozostałości „gavias”, wykorzystujących spływy powierzchniowe wód do działalności rolniczej. „La gavia” to system upraw polegający na ograniczaniu ziemnymi murami ogrodów pod lekkim nachyleniem, aby po deszczu wypełniły się wodą z koryta rzecznego i następnie wykorzystać ją do nawadniania upraw.

Imagen
Subtítulo
Los Ajaches, Lanzarote
Título
Wąwóz Juan Perdomo

Ten wąwóz jest jednym z największych na terenie masywu, z szerokim i dobrze rozwiniętym parowem. Ciekawostką jest występowanie na piaszczystej glebie parowu dziwnego gatunku roślin, przypominającego karłowate melony. Jest to jeden z endemitów kanaryjskich.

Imagen
Subtítulo
Los Ajaches, Lanzarote
Título
Uniesiona plaża

Wąwóz ten nosi nazwę wąwozu stosów, z uwagi na eksploatację górniczą stanowisk paleontologicznych, plażę oraz skamieniałe wydmy leżące na skraju naszego szlaku. Odróżnimy je po jasnożółtym kolorze oraz licznym występowaniu wyrzeźbionych bloków, rozrzuconych wokół szlaku.

Występowanie tego typu, wyniesionych ponad poziom morza, plaż może mieć dwie przyczyny: zmiany poziomu morza lub ruchy tektoniczne. To stanowisko znajduje się na wysokości około 50 metrów nad poziomem morza.

Imagen
Subtítulo
Los Ajaches, Lanzarote
Título
Torreta – Llanos de Rubicón

Znajdujemy się na obszarze z powierzchniowymi pozostałościami archeologicznymi, które zostały przypisane rdzennej ludności Lanzarote, zwanej los majos. Przy stosach kamieni, wskazujących na najbardziej zaludnione strefy, znaleziono pozostałości świadczące o wyrobie produktów z kamienia, ceramiki i kości, w tym fauny morskiej, pochodzącej najprawdopodobniej z połowu owoców morza na wybrzeżu.

Imagen
Subtítulo
Los Ajaches, Lanzarote
Título
Plaże Papagayo

Kompleks zatoczek z plażami wypełnionymi białym piaskiem pochodzenia organicznego jest jednym z najpiękniejszych zakątków na wybrzeżu wyspy. Wykorzystanie okazji do kąpieli po marszu i przed końcowym etapem jest dobrym pomysłem. Co więcej, znajdują się tu bary, aby posilić się i napić.

 Dziewiczy charakter tych niewielkich rozmiarów plaż, dzięki ich włączeniu do obszaru chronionego, uczynił z nich tereny nadbrzeżne o wielkim uroku, gdzie częściowo zachowała się roślinność typowa dla pasa przybrzeżnego i można cieszyć wzrok naturalnym krajobrazem.

Imagen
Subtítulo
Los Ajaches, Lanzarote
Título
Rubicón

W tym jarze znajduje się strefa archeologiczna o niezwykłej wartości. Stanowią ją zachowane pozostałości pierwszego miasta europejskiego na Wyspach Kanaryjskich. Na uwagę zasługują studnie, z których w XIV wieku korzystali Normanowie, rozpoczynający proces podboju Wysp Kanaryjskich, zakończony prawie jeden wiek później.  Dlatego też w tej strefie znajdowała się pierwsza osada europejska, San Marcial del Rubicón.

W następnej zatoczce, kolejnym ważnym elementem dziedzictwa wyspy jest piec wapienniczy, który wykorzystywał pokryte kamieniem wapiennym obszary przybrzeżnych równin leżących za plażą.

Imagen
Subtítulo
Los Ajaches, Lanzarote
Título
Zamek Las Coloradas

Ta niewielkich rozmiarów twierdza wojskowa, znana jako zamek Las Coloradas lub El Águila, pochodzi z XVIII wieku. Została zbudowana w roku 1741 do obrony południa wyspy przed atakami moryskich piratów, którzy od czasu do czasu pustoszyli Lanzarote, przybywając z pobliskiego wybrzeża Afryki.  W roku 1769 musiał być wzniesiony ponownie, ponieważ podczas jednego z pirackich ataków został poważnie zniszczony. Od tego czasu ma kształt stożkowy, a dostęp do niego prowadzi przez zwodzony most.

Imagen
Subtítulo
Los Ajaches, Lanzarote
Título
Playa Blanca

Szlak kończy się w nadbrzeżnym centrum Playa Blanca, która w ostatnich latach XX wieku przekształciła się z małej, malowniczej wioski rybackiej w jeden z głównych ośrodków turystycznych na Lanzarote. Mimo wszystko, wydaję się, że główne ulice wioski oraz plaża nadal pragną zachować dawny urok wyspy, jaki miała przed rozwojem turystyki.

Zrównoważony rozwój
Sostenibilidad
- Nie pozostawiaj żadnego rodzaju śmieci w środowisku naturalnym, również niedopałków papierosów. Pozostawianie resztek jedzenia sprzyja rozmnażaniu się gryzoni i kotów, stanowiących zagrożenie dla innych gatunków.
- Nie karm zwierząt ani ich nie płosz. Jeśli zobaczysz zranione zwierzę, prosimy powiadomić służby ratunkowe, dzwoniąc pod numer 112.
- Nie zabieraj ze sobą kamieni lub innych elementów środowiska naturalnego. Nie wprowadzaj zmian do środowiska, jak np. poprzez układanie stosów z kamieni.
- Podążaj wyznaczonym szlakiem i nie wchodź do obszarów zabronionych. Wyjście poza szlak powoduje szkody w środowisku naturalnym i może stanowić zagrożenie dla Ciebie i Twoich towarzyszy.
- Weź psa na smycz. Jest to bezpieczniejsze.
- Nie hałasuj (głośna muzyka, krzyki, itd.).
3
54784
10 13
262
10045