Tamadaba-Bajada de Faneque

Trekking między wąwozami, wilczomleczami i osadami na Gran Canaria

Na obszarze Tamabada rośnie jeden z najlepiej zachowanych lasów sosnowych na północy wyspy Gran Canaria, w wyjątkowym terenie ze względu na rdzawe wąwozy, skarpy i górskie masywy. Na tym szlaku, na którym również wyróżniają się także okazałe kolonie wilkomleczy i taibabów, można zwiedzić kilka pojedynczych osad -wiele z nich opuszczonych- o znaczeniu archeologicznym, takie jak El Risco lub dolina Guayedra. W pobliżu morza, zbocza i klify osiągają ponad tysiąc metrów wysokości n.p.m.

Widoki z lotu ptaka na wybrzeża Gáldar i Agaete

Trasa prowadzi z leśnego domku w Tamadaba aż do urwiska Faneque, skąd podziwia się widok z lotu ptaka na najdalej wysuniętą, północno - zachodnią część wyspy Gran Canaria, z miejscowościami Gáldar i Agaete w tle. Szlak trekkingowy ma cztery kilometry łącznej długości, przekracza średnie 266. metrowe nachylenie, prowadząc po bezpiecznym terenie, z wyjątkiem odcinka wzdłuż starego kanału wodnego, zbudowanego w połowie XX wieku. Tamadaba jest domem dla 25% endemicznej flory na wyspie, a 20% dla flory całego archipelagu.

Długość
4,9 km
Localidad
Agaete
Downloadable files selection
Archivos
Imagen Archivo
Título Fichero
Bajada de Faneque-Tamadaba
pdf

TENERIFE

TENERIFE

GRAN CANARIA

GRAN CANARIA

FUERTEVENTURA

FUERTEVENTURA

LANZAROTE

LANZAROTE

LA GRACIOSA

LA GRACIOSA

LA GOMERA

LA GOMERA

LA PALMA

LA PALMA

EL HIERRO

EL HIERRO
No te lo puedes perder
Imagen
Subtítulo
Tamadaba - Faneque, Gran Canaria
Título
Leśny Dom

Rozpoczynamy przy położonym w lesie domu w Tamadaba, budowli zintegrowanej z sosnowym lasem na skraju drogi, wyposażonej w stację meteorologiczną. Tamadaba było miejscem tradycyjnie wykorzystywanym rolniczo, ale zachował się tu wspaniały naturalny las sosnowy. Jest to także obszar niezwykle bogaty pod względem botanicznym, gdzie na klifach skrywają się liczne gatunki roślin endemicznych.

Imagen
Subtítulo
Tamadaba - Faneque, Gran Canaria
Título
Sosny z odroślami

Przemierzamy wilgotny las sosnowy, formację roślinną rzadko występującą na wyspie Gran Canaria, gdzie dominują suche lasy sosnowe. Zauważamy to, ponieważ z sosen, a nawet z poszycia lasu, w przemierzanym jarze porośniętym lasem woskownicowo-wrzoścowym zwisają porosty przypominające brody, które świadczą o prawie zawsze występującej wewnątrz lasu wilgoci.

Imagen
Subtítulo
Tamadaba - Faneque, Gran Canaria
Título
Cueva del Zapatero (Jaskinia Szewca)

Jaskinia ta została częściowo wykuta w skale. Posiada ścianę frontową i drzwi zabezpieczające jej wnętrze. Była używana przez osoby eksploatujące zasoby sosnowego lasu, głównie sosnowe igły oraz węgiel. Stanowi pamiątkę z czasów, kiedy góry nie szczędziły swych zasobów pobliskiej ludności. 

Imagen
Subtítulo
Tamadaba - Faneque, Gran Canaria
Título
Wąwóz Risco

Po lewej stronie od grzbietu Faneque roztacza się przed nami widok wąwozu Barranco del Risco, a w środku jego koryta rzecznego wioski Risco, należącej do gminy Agaete. Jest ona znana jako dzielnica Charco Azul (niebieskiej kałuży), z uwagi na taflę słodkiej wody w korycie rzecznym wąwozu El Risco określoną mianem „kotła giganta”, powstałą na skutek działalności erozyjnej materiałów osadów aluwialnych spadających pionowo na skałę. Szybkie krążenie spływów powierzchniowych sprawia, że struktury te są opróżniane z osadów i przekształcają się w tak widowiskową taflę wody.

Imagen
Subtítulo
Tamadaba - Faneque, Gran Canaria
Título
Nad Agaete

Z północnego stoku Lomo de Faneque mamy fantastyczny widok na północno-zachodnie wybrzeże Gran Canarii. U naszych stóp wąwóz Barranco de Guayedra; na wybrzeżu port Puerto de las Nieves z miejscowością Agaete po prawej stronie w wąwozie o tej samej nazwie, który od północy otacza Tamadaba; na cyplu latarnia morska w Sardina del Norte i, zamykając panoramę, góra Gáldar z dawną stolicą rdzennej ludności wyspy u podnóża.

Imagen
Subtítulo
Tamadaba - Faneque, Gran Canaria
Título
Urwisko Las Lechugas

Kończymy szlak na tym urwisku, które stanowi wyjątkowy punkt widokowy nad Roque Faneque, po przejściu przełęczy Los Pasitos. Widok mamy pionowy i wyjątkowy; u naszych stóp klif spada gwałtownie do morza. Jest to miejsce, w którym możemy pokrzepić się panoramicznymi widokami, usprawiedliwiającymi trud drogi powrotnej, którą wykorzystamy, by zobaczyć las sosnowy w Tamadaba w całej jego okazałości.

Zrównoważony rozwój
Sostenibilidad
  • Nie pozostawiaj żadnego rodzaju śmieci w środowisku naturalnym, również niedopałków papierosów. Pozostawianie resztek jedzenia sprzyja rozmnażaniu się gryzoni i kotów, stanowiących zagrożenie dla innych gatunków.
  • Nie karm zwierząt ani ich nie płosz. Jeśli zobaczysz zranione zwierzę, prosimy powiadomić służby ratunkowe, dzwoniąc pod numer 112.
  • Nie zabieraj ze sobą kamieni lub innych elementów środowiska naturalnego. Nie wprowadzaj zmian do środowiska, jak np. poprzez układanie stosów z kamieni.
  • Podążaj wyznaczonym szlakiem i nie wchodź do obszarów zabronionych. Wyjście poza szlak powoduje szkody w środowisku naturalnym i może stanowić zagrożenie dla Ciebie i Twoich towarzyszy.
  • Weź psa na smycz. Jest to bezpieczniejsze.
  • Nie hałasuj (głośna muzyka, krzyki, itd.).
2
54784
10 13
262
10045