Kolejka linowa i szlak pieszy w kierunku szczytu Teide
Wejść na ten wulkan o wysokości 3718 metrów to niezapomniane doświadczenie. Z najwyższego punktu Parku Narodowego Teide i wyspy Teneryfy można podziwiać robiące wrażenie widoki na ścianę Las Cañadas, wulkan przyległy do Teide – Pico Viejo – a w dni o dużej widoczności na pozostałe sześć Wysp Kanaryjskich. Niemniej jednak to wysokogórskie środowisko wymaga noszenia odpowiedniego obuwia i odzieży, zabezpieczenia się przed słońcem i kontrolowania efektów wpływu wysokości.
Wejścia na Teide można dokonać kolejką linową, która wyrusza u podstawy góry i w osiem minut dochodzi do punktu poniżej szczytu. Również można wspiąć się pieszo sześciogodzinnym szlakiem, który rozpoczyna się przy górze Blanca. W obydwóch przypadkach należy mieć ze sobą pozwolenie wstępu na szczyt jeżeli chce się dopełnić tego wejścia i wówczas można spać w schronisku Altavista by obejrzeć przepiękny wschód słońca z wysokości.
Widok jak z pocztówki na Teide
Kapryśne kształty skał García w tle z Teide stanowią najbardziej typowe widoki Parku Narodowego Teide. Najbardziej znany z tych naturalnych monolitów to skała Cinchado, która przypomina olbrzymiego grzyba prowokującego siłę grawitacyjną swoim nachyleniem i nieregularnym kształtem. Te skały tworzą ogromną linię materiału wulkanicznego, który przez stulecia uparcie sprzeciwiał się erozji.
Ta często uczęszczana atrakcja znajduje się w pobliżu centrum dla odwiedzających Cañada Blanca i Parador de Turismo del Teide. Strefa dostępu znana jest jako La Ruleta i posiada parking, punkt widokowy i informacyjny. Z La Ruleta wznoszą się wykute w kamieniu stopnie niewielkiego szlaku, który biegnie obok tych wypukłości wulkanicznych i namacalnie pozwala poczuć historię geologiczną jak bije z tych skał.
Turystyka piesza po wysokich górach Wysp Kanaryjskich
Aby dogłębnie skorzystać z Parku Narodowego Teide nie ma jak nałożyć mocne obuwie, zaopatrzyć się na dzień do spędzenia w wysokich górach i wyjść powędrować po rozległej i dobrze utrzymanej sieci szlaków pieszych. Spośród czterech głównych szlaków wyróżniają się: wejście od strony Blanca na najwyższy szczyt wyspy Teneryfy, Teide, trwające pięć i pół godziny i o wysokim stopniu trudności oraz Siete Cañadas, bardzo długie ale o niskiej trudności.
Ta lista uzupełniona jest dwoma kolistymi trasami: tą do skał García, średnio trudnej i dostępnej z okolicy Parador de Turismo, oraz trasa Arenas Negras, o niskim stopniu trudności i która zaczyna się obok centrum dla odwiedzających El Portillo. Te cztery szlaki dopełnione są innymi, dodatkowymi przejściami, o których można szerzej przeczytać na przewodniku online i w oficjalnych publikacjach parku.
Zwiedzić ogromne teleskopy na Teneryfie
Szczyty Teneryfy posiadają jedno z nieb o najlepszej jakości dla obserwacji ciał niebieskich półkuli północnej. Dlatego, w pobliżu Park Narodowy Teide znajduje się jeden z najważniejszych na świecie zespołów teleskopów: Obserwatorium Astrofizyczne Teide z ponad 10 teleskopami słonecznymi i do nocnego nieba. A zestawienie białych kopuł obserwatorium same w sobie jest pierwszej klasy atrakcją.
Usytuowane jest ono w rejonie Izaña na drodze TF-21, prowadzącej z La Laguna i zarządzane przez Instytut Astrofizyki Wysp Kanaryjskich. Można je zwiedzać w grupach 15 osobowych lub większych w godzinach dziennych pomiędzy miesiącami kwietniem a grudniem oraz po zwróceniu się o pozwolenie. Ostatnio obserwacja gwiazd zamienia się w bardzo popularne zajęcie na Teide i coraz więcej prywatnych przedsiębiorstwa oferuje usługi nocnych wycieczek.
Wielokolorowa równina w pobliżu Teide
W Minas de San José łatwo jest sądzić, że się jest na innej planecie zamiast w Parku Narodowym Teide. Las Minas to złote żwirowe równiny ze wstawkami kamiennych bloków w barwach ochry i o pokrzywionych kształtach. Naprzeciw nich znajdują się długie wylewy wulkaniczne, a w oddali ogromna ściana Las Cañadas del Teide, zdominowana szczytem Guajara, górą o szczególnym pięknie.
Ta mieszanina barw, tekstur i niezwykłych elementów zamienia Las Minas w jedno z ulubionych miejsc miłośników fotografii i reżyserów filmowych. Tutaj zostały nakręcone liczne film, niektóre będące dużymi międzynarodowymi produkcjami. Dwa godne uwagi przykłady to: ‘Furia de Titanes’ („Zmierzch tytanów”) z 2012r. w reżyserii Jonathan Liebesman i ‘Hace un millón de años’ („Milion lat przed naszą erą”) z 1966r. w reżyserii Don Chaffey.
Cisza i piękno na szczytach Teneryfy
Równina Ucanca to rozległy obszar piasków i osadów w złotych tonacjach, który wpasował się pomiędzy kapryśnymi skałami García i wspaniałą ścianą Las Cañadas, w samym sercu Parku Narodowego Teide. Jej tak szczególne położenie, panująca cisza i osobliwe piękno krajobrazu czynią z Ucanca magiczne miejsce dla wielu i ulubiony punkt postoju dla tych, którzy starają się naładować baterie na łonie przyrody.
Aby dotrzeć do Ucanca należy pojechać w kierunku południowym drogą jaka przechodzi przez park (TF-21) i minąć Parador del Teide. Samochód trzeba zostawić na poboczu, a następnie piechotą dojść na miejsce. Ta równina może być pokryta mało głębokimi kałużami deszczowymi, które czasami łączą się w szeroką lecz krótkotrwałą lagunę o kryształowej powierzchni, na której odbija się Teide ze zdumiewającą przejrzystością.
Kolorowe popioły wulkaniczne w drodze na Teide
La Tarta to zwykłe przecięcie gruntu w pobliżu drogi dojazdowej do Parku Narodowego Teide. Niemniej jednak to, co pokazuje to cięcie jest rzeczywiście zdumiewające: niezliczona ilość warstw popiołów wulkanicznych w wielu kolorach o dziesiątkach metrów grubości, które są nachylone w dramatyczny sposób. Całość przypomina czekoladowy biszkopt przekładany bitą śmietaną (stąd jego nazwa „tarta”, chyli tort) i pozastawia oczarowanym tego, kto ją widzi po raz pierwszy.
Ten punkt położony jest na ostrym zakręcie drogi TF-24, w niewielkiej odległości od wschodniej granicy parku. Na samym zakręcie mieści się punkt widokowy La Tarta, dwie platformy o różnych poziomach z panelami objaśniającymi, na których wyjaśnia się pochodzenie tej osobliwej formacji. Z balustrady widać Teide i czerwone zbocza pokryte sosnami, które dochodzą aż do morza.
Poznać w jaki sposób uformowały się wyspa Teneryfa i Teide
Idealna wizyta w Parku Narodowym Teide rozpoczyna się w centrum dla odwiedzających El Portillo. Ten nowoczesny kompleks o bezpłatnym wejściu ma część objaśniającą, salę projekcyjną i ogród botaniczny. W nim wyjaśnia się w jaki sposób uformowała się wyspa Teneryfa i Teide. Również szczegółowo przestawia on wartości geologiczne, biologiczne i krajobrazowe, które posłużyły by ten park narodowy został wyróżniony wpisaniem go na Listę światowego dziedzictwa UNESCO w 2007r.
To centrum znajduje się obok punktów dostępu do parku narodowego od strony miejscowości La Orotava i La Laguna (odpowiednio droga TF-24 i TF-21), w odległości jakiś 300 metrów od zabudowanej strefy zwanej El Portillo, w której mieszczą się restauracje, kawiarnie i sklepy z ‘souvenirami’. Jego obiekty zasilane są energią słoneczną i jest ono dostosowane dla osób o ograniczonej zdolności ruchowej oraz elegancko zintegrowane z otoczeniem.
Odwiedzić i spędzić noc w 'paradorze' położonym najwyżej w Hiszpanii
Centrum dla odwiedzających Cañada Blanca i Parador de Turismo del Teide znajdują się w atrakcyjnym kompleksie na planie kwadratu, wykończonym w kolorach ochry i ciemnego kamienia wulkanicznego, położonych na wysokości 2152 metrów, w pobliżu emblematycznych skał García i u podstawy południowego łańcucha gór tego parku, słynnej Cañadas del Teide. Postój w tym newralgicznym środku parku jest obowiązkowy dla każdego odwiedzającego.
Najbardziej ciekawscy wewnątrz tego centrum dla odwiedzających Cañada Blanca mają nowoczesną jasną przestrzeń, która podsumowuje w dydaktyczny sposób obszerne dziedzictwo parku. Ci, którzy zdecydują się spędzić noc pod najprzejrzystszym niebem na świecie mają Parador de Turismo de Las Cañadas del Teide, dwugwiazdkowy hotel państwowy z restauracją otwartą dla wszystkich, basenem, suną i siłownią. A ci, co szukają wypoczynku mają do dyspozycji kawiarnię i sklep z ‘souvenirami’.
- Nie pozostawiaj żadnego rodzaju śmieci w środowisku naturalnym, również niedopałków papierosów. Pozostawianie resztek jedzenia sprzyja rozmnażaniu się gryzoni i kotów, stanowiących zagrożenie dla innych gatunków.
- Nie karm zwierząt ani ich nie płosz. Jeśli zobaczysz zranione zwierzę, prosimy powiadomić służby ratunkowe, dzwoniąc pod numer 112.
- Nie zabieraj ze sobą kamieni lub innych elementów środowiska naturalnego. Nie wprowadzaj zmian do środowiska, jak np. poprzez układanie stosów z kamieni.
- Podążaj wyznaczonym szlakiem i nie wchodź do obszarów zabronionych. Wyjście poza szlak powoduje szkody w środowisku naturalnym i może stanowić zagrożenie dla Ciebie i Twoich towarzyszy.
- Nie pal ognisk poza wyznaczonym obszarem i zachowuj szczególną ostrożność w miesiącach letnich.
- Nie hałasuj (głośna muzyka, krzyki, itd.).