Park Narodowy Teide

Teide, najwyższy szczyt Hiszpanii

Park Narodowy Teide jest idealnym miejscem dla sprawdzenia kreatywności budowniczej wulkanów. Położony w centrum wyspy Teneryfy ten amfiteatr o średnicy 15 kilometrów, owoc niezliczonych erupcji, za głównego bohatera ma najwyższą górę Hiszpanii, szczyt Teide, o 3715 metrach wysokości. Ci, co pogłaskali jego kapryśne formacje lawowe i podziwiali jego niebo rozumieją, dlaczego ten klejnot natury jest najbardziej odwiedzanym parkiem narodowym Europy i został wpisany na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Park narodowy w centrum Teneryfy

Ku zdumieniu, to olbrzymie pole lawowe położone w większości na wysokości powyżej 2000 metrów jest pełne życia roślinnego i zwierzęcego. Całe tutejsze bogactwo naturalne jest szczegółowo wyjaśnione w dwóch centrach objaśniających i na kompletnej siatce tablic. Dla poruszania się po nim odwiedzający mają cztery punkty dostępu i kilka dróg do jazdy transportem prywatnym bądź publicznym. Natomiast różnorodność usług do dyspozycji turysty zamienia Teide w idealny kierunek dla całej rodziny.

Wysokość
2.400 m
Flora interest
Catering
Parking
Perfoming center
Trekking routes
Public transport
Wildlife interest
Localidad
La Orotava, Guía de Isora, Icod de los Vinos, Fasnia, Granadilla de Abona, La Guancha, San Juan de la Rambla, Adeje, Santiago del Teide, Los Realejos, Vilaflor, Garachico

TENERIFE

TENERIFE

GRAN CANARIA

GRAN CANARIA

FUERTEVENTURA

FUERTEVENTURA

LANZAROTE

LANZAROTE

LA GRACIOSA

LA GRACIOSA

LA GOMERA

LA GOMERA

LA PALMA

LA PALMA

EL HIERRO

EL HIERRO
No te lo puedes perder
Imagen
Subtítulo
Park Narodowy Teide
Título
Wejść na Teide

Kolejka linowa i szlak pieszy w kierunku szczytu Teide

Wejść na ten wulkan o wysokości 3718 metrów to niezapomniane doświadczenie. Z najwyższego punktu Parku Narodowego Teide i wyspy Teneryfy można podziwiać robiące wrażenie widoki na ścianę Las Cañadas, wulkan przyległy do Teide – Pico Viejo – a w dni o dużej widoczności na pozostałe sześć Wysp Kanaryjskich. Niemniej jednak to wysokogórskie środowisko wymaga noszenia odpowiedniego obuwia i odzieży, zabezpieczenia się przed słońcem i kontrolowania efektów wpływu wysokości.

Wejścia na Teide można dokonać kolejką linową, która wyrusza u podstawy góry i w osiem minut dochodzi do punktu poniżej szczytu. Również można wspiąć się pieszo sześciogodzinnym szlakiem, który rozpoczyna się przy górze Blanca. W obydwóch przypadkach należy mieć ze sobą pozwolenie wstępu na szczyt jeżeli chce się dopełnić tego wejścia i wówczas można spać w schronisku Altavista by obejrzeć przepiękny wschód słońca z wysokości.

Imagen
Subtítulo
Park Narodowy Teide
Título
Skały García

Widok jak z pocztówki na Teide

Kapryśne kształty skał García w tle z Teide stanowią najbardziej typowe widoki Parku Narodowego Teide. Najbardziej znany z tych naturalnych monolitów to skała Cinchado, która przypomina olbrzymiego grzyba prowokującego siłę grawitacyjną swoim nachyleniem i nieregularnym kształtem. Te skały tworzą ogromną linię materiału wulkanicznego, który przez stulecia uparcie sprzeciwiał się erozji.

Ta często uczęszczana atrakcja znajduje się w pobliżu centrum dla odwiedzających Cañada Blanca i Parador de Turismo del Teide. Strefa dostępu znana jest jako La Ruleta i posiada parking, punkt widokowy i informacyjny. Z La Ruleta wznoszą się wykute w kamieniu stopnie niewielkiego szlaku, który biegnie obok tych wypukłości wulkanicznych i namacalnie pozwala poczuć historię geologiczną jak bije z tych skał.

Imagen
Subtítulo
Park Narodowy Teide
Título
Sieć szlaków pieszych

Turystyka piesza po wysokich górach Wysp Kanaryjskich

Aby dogłębnie skorzystać z Parku Narodowego Teide nie ma jak nałożyć mocne obuwie, zaopatrzyć się na dzień do spędzenia w wysokich górach i wyjść powędrować po rozległej i dobrze utrzymanej sieci szlaków pieszych. Spośród czterech głównych szlaków wyróżniają się: wejście od strony Blanca na najwyższy szczyt wyspy Teneryfy, Teide, trwające pięć i pół godziny i o wysokim stopniu trudności oraz Siete Cañadas, bardzo długie ale o niskiej trudności.

Ta lista uzupełniona jest dwoma kolistymi trasami: tą do skał García, średnio trudnej i dostępnej z okolicy Parador de Turismo, oraz trasa Arenas Negras, o niskim stopniu trudności i która zaczyna się obok centrum dla odwiedzających El Portillo. Te cztery szlaki dopełnione są innymi, dodatkowymi przejściami, o których można szerzej przeczytać na przewodniku online i w oficjalnych publikacjach parku.

Imagen
Subtítulo
Park Narodowy Teide
Título
Obserwatorium Astrofizyczne Teide

Zwiedzić ogromne teleskopy na Teneryfie

Szczyty Teneryfy posiadają jedno z nieb o najlepszej jakości dla obserwacji ciał niebieskich półkuli północnej. Dlatego, w pobliżu Park Narodowy Teide znajduje się jeden z najważniejszych na świecie zespołów teleskopów: Obserwatorium Astrofizyczne Teide z ponad 10 teleskopami słonecznymi i do nocnego nieba. A zestawienie białych kopuł obserwatorium same w sobie jest pierwszej klasy atrakcją.

Usytuowane jest ono w rejonie Izaña na drodze TF-21, prowadzącej z La Laguna i zarządzane przez Instytut Astrofizyki Wysp Kanaryjskich. Można je zwiedzać w grupach 15 osobowych lub większych w godzinach dziennych pomiędzy miesiącami kwietniem a grudniem oraz po zwróceniu się o pozwolenie. Ostatnio obserwacja gwiazd zamienia się w bardzo popularne zajęcie na Teide i coraz więcej prywatnych przedsiębiorstwa oferuje usługi nocnych wycieczek.

Imagen
Subtítulo
Park Narodowy Teide
Título
Minas de San José

Wielokolorowa równina w pobliżu Teide

W Minas de San José łatwo jest sądzić, że się jest na innej planecie zamiast w Parku Narodowym Teide. Las Minas to złote żwirowe równiny ze wstawkami kamiennych bloków w barwach ochry i o pokrzywionych kształtach. Naprzeciw nich znajdują się długie wylewy wulkaniczne, a w oddali ogromna ściana Las Cañadas del Teide, zdominowana szczytem Guajara, górą o szczególnym pięknie.

Ta mieszanina barw, tekstur i niezwykłych elementów zamienia Las Minas w jedno z ulubionych miejsc miłośników fotografii i reżyserów filmowych. Tutaj zostały nakręcone liczne film, niektóre będące dużymi międzynarodowymi produkcjami. Dwa godne uwagi przykłady to: ‘Furia de Titanes’ („Zmierzch tytanów”) z 2012r. w reżyserii Jonathan Liebesman i ‘Hace un millón de años’ („Milion lat przed naszą erą”) z 1966r. w reżyserii Don Chaffey.

Imagen
Subtítulo
Park Narodowy Teide
Título
Równina Ucanca

Cisza i piękno na szczytach Teneryfy

Równina Ucanca to rozległy obszar piasków i osadów w złotych tonacjach, który wpasował się pomiędzy kapryśnymi skałami García i wspaniałą ścianą Las Cañadas, w samym sercu Parku Narodowego Teide. Jej tak szczególne położenie, panująca cisza i osobliwe piękno krajobrazu czynią z Ucanca magiczne miejsce dla wielu i ulubiony punkt postoju dla tych, którzy starają się naładować baterie na łonie przyrody.

Aby dotrzeć do Ucanca należy pojechać w kierunku południowym drogą jaka przechodzi przez park (TF-21) i minąć Parador del Teide. Samochód trzeba zostawić na poboczu, a następnie piechotą dojść na miejsce. Ta równina może być pokryta mało głębokimi kałużami deszczowymi, które czasami łączą się w szeroką lecz krótkotrwałą lagunę o kryształowej powierzchni, na której odbija się Teide ze zdumiewającą przejrzystością.

Imagen
Subtítulo
Park Narodowy Teide
Título
La Tarta

Kolorowe popioły wulkaniczne w drodze na Teide

La Tarta to zwykłe przecięcie gruntu w pobliżu drogi dojazdowej do Parku Narodowego Teide. Niemniej jednak to, co pokazuje to cięcie jest rzeczywiście zdumiewające: niezliczona ilość warstw popiołów wulkanicznych w wielu kolorach o dziesiątkach metrów grubości, które są nachylone w dramatyczny sposób. Całość przypomina czekoladowy biszkopt przekładany bitą śmietaną (stąd jego nazwa „tarta”, chyli tort) i pozastawia oczarowanym tego, kto ją widzi po raz pierwszy.

Ten punkt położony jest na ostrym zakręcie drogi TF-24, w niewielkiej odległości od wschodniej granicy parku. Na samym zakręcie mieści się punkt widokowy La Tarta, dwie platformy o różnych poziomach z panelami objaśniającymi, na których wyjaśnia się pochodzenie tej osobliwej formacji. Z balustrady widać Teide i czerwone zbocza pokryte sosnami, które dochodzą aż do morza.

Imagen
Subtítulo
Park Narodowy Teide
Título
Centrum dla odwiedzających El Portillo

Poznać w jaki sposób uformowały się wyspa Teneryfa i Teide

Idealna wizyta w Parku Narodowym Teide rozpoczyna się w centrum dla odwiedzających El Portillo. Ten nowoczesny kompleks o bezpłatnym wejściu ma część objaśniającą, salę projekcyjną i ogród botaniczny. W nim wyjaśnia się w jaki sposób uformowała się wyspa Teneryfa i Teide. Również szczegółowo przestawia on wartości geologiczne, biologiczne i krajobrazowe, które posłużyły by ten park narodowy został wyróżniony wpisaniem go na Listę światowego dziedzictwa UNESCO w 2007r.

To centrum znajduje się obok punktów dostępu do parku narodowego od strony miejscowości La Orotava i La Laguna (odpowiednio droga TF-24 i TF-21), w odległości jakiś 300 metrów od zabudowanej strefy zwanej El Portillo, w której mieszczą się restauracje, kawiarnie i sklepy z ‘souvenirami’. Jego obiekty zasilane są energią słoneczną i jest ono dostosowane dla osób o ograniczonej zdolności ruchowej oraz elegancko zintegrowane z otoczeniem.

Imagen
Subtítulo
Park Narodowy Teide
Título
Centrum dla odwiedzających Cañada Blanca (Parador Nacional)

Odwiedzić i spędzić noc w 'paradorze' położonym najwyżej w Hiszpanii

Centrum dla odwiedzających Cañada Blanca i Parador de Turismo del Teide znajdują się w atrakcyjnym kompleksie na planie kwadratu, wykończonym w kolorach ochry i ciemnego kamienia wulkanicznego, położonych na wysokości 2152 metrów, w pobliżu emblematycznych skał García i u podstawy południowego łańcucha gór tego parku, słynnej Cañadas del Teide. Postój w tym newralgicznym środku parku jest obowiązkowy dla każdego odwiedzającego.

Najbardziej ciekawscy wewnątrz tego centrum dla odwiedzających Cañada Blanca mają nowoczesną jasną przestrzeń, która podsumowuje w dydaktyczny sposób obszerne dziedzictwo parku. Ci, którzy zdecydują się spędzić noc pod najprzejrzystszym niebem na świecie mają Parador de Turismo de Las Cañadas del Teide, dwugwiazdkowy hotel państwowy z restauracją otwartą dla wszystkich, basenem, suną i siłownią. A ci, co szukają wypoczynku mają do dyspozycji kawiarnię i sklep z ‘souvenirami’.

Zrównoważony rozwój
Sostenibilidad
- Nie pozostawiaj żadnego rodzaju śmieci w środowisku naturalnym, również niedopałków papierosów. Pozostawianie resztek jedzenia sprzyja rozmnażaniu się gryzoni i kotów, stanowiących zagrożenie dla innych gatunków.
- Nie karm zwierząt ani ich nie płosz. Jeśli zobaczysz zranione zwierzę, prosimy powiadomić służby ratunkowe, dzwoniąc pod numer 112.
- Nie zabieraj ze sobą kamieni lub innych elementów środowiska naturalnego. Nie wprowadzaj zmian do środowiska, jak np. poprzez układanie stosów z kamieni.
- Podążaj wyznaczonym szlakiem i nie wchodź do obszarów zabronionych. Wyjście poza szlak powoduje szkody w środowisku naturalnym i może stanowić zagrożenie dla Ciebie i Twoich towarzyszy.
- Nie pal ognisk poza wyznaczonym obszarem i zachowuj szczególną ostrożność w miesiącach letnich.
- Nie hałasuj (głośna muzyka, krzyki, itd.).
1
10
262
10045