Turystyka piesza na Timanfaya
To jest najwygodniejsza trasa w celu poznania z bliska piękna Ognistych Gór Parku Przyrody Timanfaya na wyspie Lanzarote. Odwiedzający tylko musi wejść na wzniesienie zwane Islote de Hilario po wpłaceniu odpowiedniej opłaty i poczekać na swoją kolej, aby wsiąść do autobusu trasy, wyruszającego z tego wzniesienia. Już w autobusie podróż trwa 40 minut po prawie pozaziemskiej okolicy.
Trasa z nagranymi objaśnieniami zabiera do najbardziej emblematycznych miejsc w parku: prawie nietkniętych stożków i korytarzy lawowych, kapryśnych potoków lawowych, które zaczynają być zasiedlane porostami oraz pól czerwonawego materiału piroklastycznego. Jako alternatywę i dla przejścia przez ten prawie niezmieniony krajobraz od jego stworzenia zaleca się zarezerwować miejsca na Trasie Wybrzeżem i tej do Termesana wraz z ich krótkimi wersjami, wszystkie bezpłatne.
Rożen wulkaniczny César Manrique
W niewielu miejscach na świecie można zjeść w restauracji zbudowanej wokół pieca-rożna zasilanego ciepłem emitowanym przez uśpiony wulkan. Jednym z nich jest Restauracja El Diablo położona na Islote de Hilario w Parku Przyrody Timanfaya. Piec, o który mowa, to pionowy szyb otwarty w skale, na którym pieką się mięsa, ryby i inne miejscowe produkty tej wyspy.
Inną wielką atrakcją restauracji jest jej architektura, pod którą się podpisał artysta pochodzący z Lanzarote i zagorzały obrońca przyrody César Manrique. Pomógł on ozdobić wyspę, która obecnie jest Rezerwatem Biosfery UNESCO. Okna tej restauracji dostarczają sensacyjnego widoku na Ogniste Góry i pokaz sztucznych gejzerów i naturalnych pieców na Islote de Hilario.
Zobaczyć sztuczne gejzery na Lanzarote
Islote de Hilario to turystyczne serce Parku Przyrody Timanfaya i miejsce, w którym można sprawdzić dlaczego tutejsze wulkany nazywane są ‘montañas del fuego’, ognistymi górami. To wzgórze jest ważnym punktem emisji ciepła uśpionych wulkanów wyspy Lanzarote. W niektórych częściach jego powierzchni temperatura sięga 100 stopni Celsjusza. Obsługa parku pokazuje tę anomalię geotermiczną poprzez sztuczne gejzery i naturalne piece.
Do tego niewielkiego pagórka dojeżdża się punktem na drodze LZ-67, w którym mieści się jeden z symboli parku: metalowa rzeźba znana jak Diabeł z Timanfaya. Opłatę jaką się wniesie za ten dostęp obejmuje wejścia na wzgórze i bilet na Trasę Wulkanów. W środku tego kompleksu mieści się restauracja El Diablo, zaprojektowana jako – Diabeł z metalu – przez wspaniałego artystę z Lanzarote, César Manrique, a której piec-rożen wykorzystuje ciepło wulkanu.
Przejażdżka na dromaderze po Ognistych Górach Timanfaya
Egzotyczną alternatywą dla zwiedzania Parku Przyrody Timanfaya na pieszo lub autobusem jest zrobienie tego na grzbiecie dromadera. Ta płatna wycieczka rozpoczyna się w tzw. miejscu wypoczynku wielbłądów, Echadero de Camellos, obszarze położonym na drodze LZ-67 na wschodniej granicy parku. Z tego punktu wyruszają karawany dromaderów z dwoma turystami każdy, które przemierzają przez 20 min. południowe zbocze spektakularnej góry Timanfaya.
Przejażdżka ta pozwoli na bliższe poznanie tych przyjaznych zwierząt, dostosowanych do suszy i blisko związanych ze współczesną historią wyspy Lanzarote. Kiedy odwiedzający przyzwyczai się już do delikatnego kołysania zaczyna odkrywać geologiczne cuda jakie są rozsiane na tej trasie: stożki wulkaniczne w czerwonych kolorach, morza pomarszczonej lawy i zbocza z drobnych popiołów wulkanicznych. Dla dowiedzenia się czegoś więcej na temat dromaderów i tej wycieczki zaleca się odwiedzenie niewielkiego muzeum jakie mieści się w Echadero.
Historia wulkanów na Lanzarote
Erupcje jakie stworzyły Park Przyrody Timanfaya i zmieniły na zawsze wyspę Lanzarote miały miejsce blisko 300 lat temu pomiędzy 1730 i 1736 rokiem. W trakcie tych sześciu lat niekończące się wulkany wstrząsnęły ziemią, wypluwając lawę i rozżarzone kawałki skalne. Te najdłuższe i najważniejsze erupcje w historii działalności wulkanicznej na terenie Wysp Kanaryjskich dobrze są znane dzięki szczegółowym opisom przypadkowych kronikarzy jak proboszcz miasteczka Yaiza.
Dzika aktywność wulkanów stworzyła nie tylko nowe pejzaże, ale również zrujnowała życie niektórych miasteczek na wyspie Lanzarote. W 1736r. wielu tutejszych mieszkańców wyszło w chrześcijańskiej procesji i ustawiło krzyż prosząc Najświętszą Marię Pannę, aby zatrzymała lawową rzekę jaka zagrażała miasteczku Tinajo. Płonąca lawa zatrzymała się przed dotarciem do krzyża, a rozradowani wierni przyrzekli wznieść pustelnię poświęconą nowemu wezwaniu maryjnemu Virgen de los Volcanes, N.M.P. od Wulkanów.
Doświadczyć erupcji w Timanfaya
Nowoczesne i dostępne obiekty tego centrum dla zwiedzających wraz z ciekawym połączeniem metod przedstawienia walorów parku narodowego zamieniają je w interesujący przystanek dla wszystkich odwiedzających. Położone jest poza parkiem na drodze LZ-67 przed dotarciem do El Taro i w odległości kilku kilometrów od miejscowości Tinajo, z bezpłatnym wejściem. Prezentacja audiowizualna tego centrum podsumowuje w 30 minut dramatyczne wydarzenia jakie przez sześć lat XVIII wieku wstrząsały wyspą Lanzarote, całkowicie ją przekształcając i podarowując jej ówczesnym mieszkańcom skarb jaki stanowią Ogniste Góry. Część ekspozycji, znana jako La Cueva, faktycznie próbuje odtworzyć odwiedzającemu wrażenie doświadczania na żywo wydarzenia o takiej sile.
- Nie pozostawiaj żadnego rodzaju śmieci w środowisku naturalnym, również niedopałków papierosów. Pozostawianie resztek jedzenia sprzyja rozmnażaniu się gryzoni i kotów, stanowiących zagrożenie dla innych gatunków.
- Nie karm zwierząt ani ich nie płosz. Jeśli zobaczysz zranione zwierzę, prosimy powiadomić służby ratunkowe, dzwoniąc pod numer 112.
- Nie zabieraj ze sobą kamieni lub innych elementów środowiska naturalnego. Nie wprowadzaj zmian do środowiska, jak np. poprzez układanie stosów z kamieni.
- Podążaj wyznaczonym szlakiem i nie wchodź do obszarów zabronionych. Wyjście poza szlak powoduje szkody w środowisku naturalnym i może stanowić zagrożenie dla Ciebie i Twoich towarzyszy.
- Nie pal ognisk poza wyznaczonym obszarem i zachowuj szczególną ostrożność w miesiącach letnich.
- Nie hałasuj (głośna muzyka, krzyki, itd.).