Park Przyrody Timanfaya

Ogniste Góry na Lanzarote

Gdyby nie intensywnie błękitne niebo, wiele ze zdjęć zrobionych w Timanfaya można by wziąć za pejzaże z planety Mars. Wulkany i dziewicze pola lawowe tego Parku Przyrody, o powierzchni 5000 hektarów i położonego na zachodnim wybrzeżu wyspy Lanzarote, tworzą jeden z najbardziej malowniczych widowisk wizualnych Wysp Kanaryjskich. Nietknięty ręką ludzką ani przez roślinność czy klimat, które nie miały czasu zmienić czystego piękna tej czerwono-czarnej ziemi objętej Rezerwatem Przyrody przez UNESCO.

Jak zwiedzić Park Przyrody Timanfaya

Jakość w zakresie środowiska Timanfaya jest tak wielka, że dla jej lepszego zachowania można tylko dojść do określonych miejsc i do niektórych z nich po dokonaniu opłaty. Niemniej jednak, oferta dostępnych zajęć jest wspaniała. Dzieci dobrze się będą bawić czując ciepło jakie emanuje spośród głazów uśpionego wulkanu. Najbardziej odważni wejdą na grzbiet dromadera i odwiedzą wielokolorowe krajobrazy wulkaniczne. A zakochani w nauce będą mogli zaspokoić żądzę wiedzy w znakomitym centrum dla odwiedzających Mancha Blanca.

Wysokość
194 m
Flora interest
Catering
Parking
Perfoming center
Trekking routes
Public transport
Recreation areas
Wildlife interest

TENERIFE

TENERIFE

GRAN CANARIA

GRAN CANARIA

FUERTEVENTURA

FUERTEVENTURA

LANZAROTE

LANZAROTE

LA GRACIOSA

LA GRACIOSA

LA GOMERA

LA GOMERA

LA PALMA

LA PALMA

EL HIERRO

EL HIERRO
No te lo puedes perder
Imagen
Subtítulo
Park Przyrody Timanfaya
Título
Trasa Wulkanów i szlaki piesze

Turystyka piesza na Timanfaya

To jest najwygodniejsza trasa w celu poznania z bliska piękna Ognistych Gór Parku Przyrody Timanfaya na wyspie Lanzarote. Odwiedzający tylko musi wejść na wzniesienie zwane Islote de Hilario po wpłaceniu odpowiedniej opłaty i poczekać na swoją kolej, aby wsiąść do autobusu trasy, wyruszającego z tego wzniesienia. Już w autobusie podróż trwa 40 minut po prawie pozaziemskiej okolicy.

Trasa z nagranymi objaśnieniami zabiera do najbardziej emblematycznych miejsc w parku: prawie nietkniętych stożków i korytarzy lawowych, kapryśnych potoków lawowych, które zaczynają być zasiedlane porostami oraz pól czerwonawego materiału piroklastycznego. Jako alternatywę i dla przejścia przez ten prawie niezmieniony krajobraz od jego stworzenia zaleca się zarezerwować miejsca na Trasie Wybrzeżem i tej do Termesana wraz z ich krótkimi wersjami, wszystkie bezpłatne.

Imagen
Subtítulo
Park Przyrody Timanfaya
Título
Restauracja El Diablo

Rożen wulkaniczny César Manrique

W niewielu miejscach na świecie można zjeść w restauracji zbudowanej wokół pieca-rożna zasilanego ciepłem emitowanym przez uśpiony wulkan. Jednym z nich jest Restauracja El Diablo położona na Islote de Hilario w Parku Przyrody Timanfaya. Piec, o który mowa, to pionowy szyb otwarty w skale, na którym pieką się mięsa, ryby i inne miejscowe produkty tej wyspy.

Inną wielką atrakcją restauracji jest jej architektura, pod którą się podpisał artysta pochodzący z Lanzarote i zagorzały obrońca przyrody César Manrique. Pomógł on ozdobić wyspę, która obecnie jest Rezerwatem Biosfery UNESCO. Okna tej restauracji dostarczają sensacyjnego widoku na Ogniste Góry i pokaz sztucznych gejzerów i naturalnych pieców na Islote de Hilario.

Imagen
Subtítulo
Park Przyrody Timanfaya
Título
Islote de Hilario

Zobaczyć sztuczne gejzery na Lanzarote

Islote de Hilario to turystyczne serce Parku Przyrody Timanfaya i miejsce, w którym można sprawdzić dlaczego tutejsze wulkany nazywane są ‘montañas del fuego’, ognistymi górami. To wzgórze jest ważnym punktem emisji ciepła uśpionych wulkanów wyspy Lanzarote. W niektórych częściach jego powierzchni temperatura sięga 100 stopni Celsjusza. Obsługa parku pokazuje tę anomalię geotermiczną poprzez sztuczne gejzery i naturalne piece.

Do tego niewielkiego pagórka dojeżdża się punktem na drodze LZ-67, w którym mieści się jeden z symboli parku: metalowa rzeźba znana jak Diabeł z Timanfaya. Opłatę jaką się wniesie za ten dostęp obejmuje wejścia na wzgórze i bilet na Trasę Wulkanów. W środku tego kompleksu mieści się restauracja El Diablo, zaprojektowana jako – Diabeł z metalu – przez wspaniałego artystę z Lanzarote, César Manrique, a której piec-rożen wykorzystuje ciepło wulkanu.

Imagen
Subtítulo
Park Przyrody Timanfaya
Título
Wycieczka na dromaderze

Przejażdżka na dromaderze po Ognistych Górach Timanfaya

Egzotyczną alternatywą dla zwiedzania Parku Przyrody Timanfaya na pieszo lub autobusem jest zrobienie tego na grzbiecie dromadera. Ta płatna wycieczka rozpoczyna się w tzw. miejscu wypoczynku wielbłądów, Echadero de Camellos, obszarze położonym na drodze LZ-67 na wschodniej granicy parku. Z tego punktu wyruszają karawany dromaderów z dwoma turystami każdy, które przemierzają przez 20 min. południowe zbocze spektakularnej góry Timanfaya.

Przejażdżka ta pozwoli na bliższe poznanie tych przyjaznych zwierząt, dostosowanych do suszy i blisko związanych ze współczesną historią wyspy Lanzarote. Kiedy odwiedzający przyzwyczai się już do delikatnego kołysania zaczyna odkrywać geologiczne cuda jakie są rozsiane na tej trasie: stożki wulkaniczne w czerwonych kolorach, morza pomarszczonej lawy i zbocza z drobnych popiołów wulkanicznych. Dla dowiedzenia się czegoś więcej na temat dromaderów i tej wycieczki zaleca się odwiedzenie niewielkiego muzeum jakie mieści się w Echadero.

Imagen
Subtítulo
Park Przyrody Timanfaya
Título
Erupcje w Timanfaya

Historia wulkanów na Lanzarote

Erupcje jakie stworzyły Park Przyrody Timanfaya i zmieniły na zawsze wyspę Lanzarote miały miejsce blisko 300 lat temu pomiędzy 1730 i 1736 rokiem. W trakcie tych sześciu lat niekończące się wulkany wstrząsnęły ziemią, wypluwając lawę i rozżarzone kawałki skalne. Te najdłuższe i najważniejsze erupcje w historii działalności wulkanicznej na terenie Wysp Kanaryjskich dobrze są znane dzięki szczegółowym opisom przypadkowych kronikarzy jak proboszcz miasteczka Yaiza.

Dzika aktywność wulkanów stworzyła nie tylko nowe pejzaże, ale również zrujnowała życie niektórych miasteczek na wyspie Lanzarote. W 1736r. wielu tutejszych mieszkańców wyszło w chrześcijańskiej procesji i ustawiło krzyż prosząc Najświętszą Marię Pannę, aby zatrzymała lawową rzekę jaka zagrażała miasteczku Tinajo. Płonąca lawa zatrzymała się przed dotarciem do krzyża, a rozradowani wierni przyrzekli wznieść pustelnię poświęconą nowemu wezwaniu maryjnemu Virgen de los Volcanes, N.M.P. od Wulkanów.

Imagen
Subtítulo
Park Przyrody Timanfaya
Título
Centrum dla odwiedzających i objaśniające Mancha Blanca

Doświadczyć erupcji w Timanfaya

Nowoczesne i dostępne obiekty tego centrum dla zwiedzających wraz z ciekawym połączeniem metod przedstawienia walorów parku narodowego zamieniają je w interesujący przystanek dla wszystkich odwiedzających. Położone jest poza parkiem na drodze LZ-67 przed dotarciem do El Taro i w odległości kilku kilometrów od miejscowości Tinajo, z bezpłatnym wejściem. Prezentacja audiowizualna tego centrum podsumowuje w 30 minut dramatyczne wydarzenia jakie przez sześć lat XVIII wieku wstrząsały wyspą Lanzarote, całkowicie ją przekształcając i podarowując jej ówczesnym mieszkańcom skarb jaki stanowią Ogniste Góry. Część ekspozycji, znana jako La Cueva, faktycznie próbuje odtworzyć odwiedzającemu wrażenie doświadczania na żywo wydarzenia o takiej sile.

Zrównoważony rozwój
Sostenibilidad
- Nie pozostawiaj żadnego rodzaju śmieci w środowisku naturalnym, również niedopałków papierosów. Pozostawianie resztek jedzenia sprzyja rozmnażaniu się gryzoni i kotów, stanowiących zagrożenie dla innych gatunków.
- Nie karm zwierząt ani ich nie płosz. Jeśli zobaczysz zranione zwierzę, prosimy powiadomić służby ratunkowe, dzwoniąc pod numer 112.
- Nie zabieraj ze sobą kamieni lub innych elementów środowiska naturalnego. Nie wprowadzaj zmian do środowiska, jak np. poprzez układanie stosów z kamieni.
- Podążaj wyznaczonym szlakiem i nie wchodź do obszarów zabronionych. Wyjście poza szlak powoduje szkody w środowisku naturalnym i może stanowić zagrożenie dla Ciebie i Twoich towarzyszy.
- Nie pal ognisk poza wyznaczonym obszarem i zachowuj szczególną ostrożność w miesiącach letnich.
- Nie hałasuj (głośna muzyka, krzyki, itd.).
3
10
262
10045