Park Wiejski Nublo

Największy obszar przyrodniczy na Gran Canaria

Park Wiejski Nublo, największy obszar przyrodniczy na wyspie Gran Canaria, mieści w sobie pośród wielu swoich walorów przyrodniczych i kulturowych główny symbol tej wyspy, wulkaniczny monolit skały Nublo. Ten park zajmuje 26.000 hektarów zachodniej części wyspy Gran Canaria, posiada 30 niewielkich osiedli domów i jest uznany Rezerwatem Biosfery przez UNESCO. Jego bogate dziedzictwo przyrodnicze obejmuje chłodne lasy sosny kanaryjskiej na szczytach i zarośla utworzone przez autochtoniczne rośliny pustynne u wylotu wąwozów.

Co można robić w Parku Wiejskim Nublo

Kika dróg prowadzących z północy i zachodu wyspy dochodzi do parku i jego punktów widokowych (skała Bentayga), miejsc piknikowych (Llanos de la Pez), plaż (Veneguera), terenów do rozbicia namiotu (zapora Las Niñas), urokliwych miasteczek (Artenara) oraz szerokiej oferty prywatnych kwater wiejskich. Odwiedzający będą mogli wspiąć się na podstawę skały Nublo, spróbować tutejszego słodkiego ptasiego mleczka w Tejeda i sfotografować piękno ogromnych zapór. A w centrum dla odwiedzających skały Bentayga będą mogli wybrać spośród licznych szlaków jak ten, prowadzący do dziewiczej plaży Güi Güi.

Wysokość
1.670 m
Flora interest
Perfoming center
Trekking routes
Public transport
Wildlife interest
Localidad
Tejeda

TENERIFE

TENERIFE

GRAN CANARIA

GRAN CANARIA

FUERTEVENTURA

FUERTEVENTURA

LANZAROTE

LANZAROTE

LA GRACIOSA

LA GRACIOSA

LA GOMERA

LA GOMERA

LA PALMA

LA PALMA

EL HIERRO

EL HIERRO
No te lo puedes perder
Imagen
Subtítulo
Park Wiejski Nublo
Título
Skała Nublo

Romantyczny zachód słońca w cieniu Nublo

Nublo to monolit w kształcie graniastosłupa wulkanicznego pochodzenia o wysokości jakiś 80 metrów, uformowany w naturalny sposób poprzez erozję otaczającego materiału i położony w centrum wyspy Gran Canaria. Plemiona w epoce neolitu, które zamieszkiwały wyspę ponad 500 lat temu, uważały górę podtrzymującą ten głaz, przypominającego maczugę, jako święte miejsce. Dla współczesnych mieszkańców stanowi on symbol Gran Canaria i zakątek do oglądania romantycznych zachodów słońca na tle lesistych i spokojnych szczytów wyspy.

Do podstawy tej skały na wysokości 1750 metrów dochodzi się krótką ale stromą ścieżką, która prowadzi od drogi GC-600 i łączy Nublo z jego dwoma niewielkimi skałami satelickimi o fantazyjnych kształtach: El Fraile i La Rana. Wjazd popołudniem gwarantuje wspaniałe zachody słońca w morze chmur na tle Teneryfy i Oceanu Atlantyckiego. Doskonały moment do przypomnienia pamiętnej piosenki kanaryjskiego kompozytora Néstor Álamo: „Sombra del Nublo, riscales los de Tejeda, cadena de mis montañas, montañas las de mi tierra... (Cieniu Nublo, miejsca skaliste Tejeda, pasma moich gór, góry mojej ziemi…)”.

Imagen
Subtítulo
Park Wiejski Nublo
Título
Centrum dla odwiedzających skały Bentayga

Muzeum w pobliżu świętej skały Tejeda

Centrum dla odwiedzających skały Bentayga jest najlepszym miejscem do zaplanowania i rozpoczęcia odwiedzin w Parku Wiejskim Nublo. Personel tego nowoczesnego muzeum może polecić najlepsze opcje dla podziwiania najwspanialszego obszaru przyrodniczego na Gran Canaria. Dodatkowo, ten nowy i elegancki obiekt wytłumaczy interesującą historią naturalną i człowieka, jaka związana jest ze skałą Bentayga, głazu podtrzymywanego przez blisko piramidalną górę, uważaną za świętą przez dawnych mieszkańców Wysp Kanaryjskich.

Centrum mieści się na drodze GC-671 w pobliżu miejscowości Tejeda, po środku tej wyspy. Po zaparkowaniu odwiedzający może podziwiać z punktu widokowego tego ośrodka imponujący widok na kalderę Tejeda i skałę Nublo. Po wejściu do środka zaczyna się bardzo ciekawa trasa z wystawami, panelami i ośmiominutowym filmem wideo. Po jego opuszczeniu krótka ścieżka wspina się w kierunku skały Bentayga i przechodzi obok ‘almogarén’, gdzie dawni mieszkańcy prawdopodobnie odprawiali swoje rytuały religijne.

Imagen
Subtítulo
Park Wiejski Nublo
Título
Szlak po Zaporach

Turystyka piesza po sztucznych jeziorach na Gran Canaria

Można by powiedzieć, że Gran Canaria jest wyspą zbiorników wodnych i że niektóre z najlepszych pejzaży tej wyspy są związane z tymi sztucznymi jeziorami. Stąd, jedna z najbardziej popularnych wypraw w obrębie Parku Wiejskiego Nublo to szlak pieszy, który przechodzi przez trzy największe zapory wyspy, pokonując imponujące wąwozy i biegnąc obok lasów palmowych i sosnowych, które okazują oczom odwiedzającego krajobrazy jak z najlepszego kalendarza zdjęć przyrody. 

Ta kolista trasa licząca sobie 15 kilometrów długości o niskim stopniu trudności przechodzi przez zapory: Chira, Soria i Cueva de las Niñas, dwie z który są włączone do Parku Wiejskiego Nublo jako główne szlaki po wąwozach na południu tej wyspy. Punktem wyjścia jest charakterystyczny ściana oporowa w Chira, a jednym z najładniejszych postojów jest wodospad Caidero de Soria. Zalecane jest przełożenie tej wycieczki jeżeli obficie padał deszcz we poprzednich tygodniach lub jeżeli prognoza pogody przewiduje opady.

Imagen
Subtítulo
Park Wiejski Nublo
Título
Tradycyjne produkty

Poczuć tradycję w Parku Wiejskim Nublo

Mimo nielicznych osad Parku Wiejskiego Nublo na Gran Canaria gromadzą one fascynujące tradycje i smakowite produkty. Pierwszy postój na trasie po tradycjach to miejscowość Tejeda, w centrum wyspy, w której lokalne migdały są wykorzystywane do słynnych marcepanów i ptasiego mleczka. W tutejszym Centrum Roślin Leczniczych można nauczyć się dawnych technik zdrowotnych, a na codziennym targowisku zakupić słodycze i sezonowe owoce.

Następny przystanek to zachodnie miasteczko Artenara, gdzie przygotowuje się wspaniałą potrawę warzywną z kukurydzą i lokalne ziemniaczki oraz w której jedno z ostatnich wędrujących stad owiec produkuje mleko dla doskonałego sera. W dwóch miejscowościach w pobliżu Artenara przetrwały odpowiednio szczególne zawody: w domach-jaskinich w Acusa wyrabiane są szczotki z liści palmowych, a w Centrum Locero w Lugarejo wytwarzane są wyroby garncarskie w przedhiszpańskim stylu: bez koła garncarskiego i bez pieca.

Imagen
Subtítulo
Park Wiejski Nublo
Título
Flora autochtoniczna

Kontynent botaniczny w miniaturze

Flora Wysp Kanaryjskich to wspaniała anomalia na skalę światową, zachowana dzięki odizolowaniu geograficznemu i ochronie tych obszarów. Przykładem tej ochrony jest Park Wiejski Nublo. Na jego terenie występuje jakiś 308 gatunków roślin i grzybów, których 51 żyje tylko na Wyspach Kanaryjskich w sposób naturalny, a jeden znajduje się tylko w tym parku. Dodatkowo jego ukształtowanie terenu obejmujące szczyt aż po wybrzeże mieści ogromną różnorodność środowisk naturalnych.

W pobliżu Cruz de Tejeda (o 1949 metrach wysokości), najwyższym szczycie tej wyspy, odnajdziemy lasy sosny kanaryjskiej o orzeźwiającym cieniu. Schodząc wąwozami możemy oglądać wierzby wzdłuż koryta i kobierce roślin chwytające się głazów na skalnych ścianach. Również zobaczymy pojedyncze egzemplarze autochtonicznych pistacji kleistych i palm. A dużo niżej, tam gdzie doskwiera upał, otaczają nas krzaki pustynnych roślin takich jak wilczomlecze, Euphorbia balsamifera i Euphorbia canariensis. Reasumując pełen kontynent botaniczny w miniaturze.

Imagen
Subtítulo
Park Wiejski Nublo
Título
Sieć szlaków pieszych

Wspiąć się na Cruz de las Nieves i zejść na Güi Güi

Po 26.000 hektarach Parku Wiejskiego Nublo na Gran Canaria przechodzą wszelkiej długość, wszelkiego nachylenia i stopnia trudności ścieżki. Klejnotem wśród nich jest podejście na samą skałę Nublo. Niemniej jednak inne ważne cele można zdobyć w ramach pieszych wyczynów, jak najwyższy punkt na tej wyspie, szczyt Las Nieves (na wysokości 1949 m), położony w odległości 3,7 kilometrów od doskonałego miejsca do rozbicia namiotu w Llanos de la Pez, w górzystym centrum tej wyspy.

Inną popularną ścieżką ale o umiarkowanym stopniu trudności i 12 kilometrach (tam i z powrotem) to ta, która wyrusza z miasteczka Tasartico, opada pomiędzy krzakami utworzonymi z gęstych wilczomleczy, Euphorbia balsamifera i Euphorbia canariensis, oraz dochodzi do dziewiczej plaży Güi Güi na zachodnim wybrzeżu wyspy. Inny szlak o podobnej długości łączy szczyty Cruz de Tejeda i Cruz de María wzdłuż linii łańcucha górskiego jaki dzieli zbocze północne od południowego, a gdzie wiatry pasaty mają w zwyczaju wiać pociągając za sobą chmury na wysokości piechura.

Zrównoważony rozwój
Sostenibilidad
- Nie pozostawiaj żadnego rodzaju śmieci w środowisku naturalnym, również niedopałków papierosów. Pozostawianie resztek jedzenia sprzyja rozmnażaniu się gryzoni i kotów, stanowiących zagrożenie dla innych gatunków.
- Nie karm zwierząt ani ich nie płosz. Jeśli zobaczysz zranione zwierzę, prosimy powiadomić służby ratunkowe, dzwoniąc pod numer 112.
- Nie zabieraj ze sobą kamieni lub innych elementów środowiska naturalnego. Nie wprowadzaj zmian do środowiska, jak np. poprzez układanie stosów z kamieni.
- Podążaj wyznaczonym szlakiem i nie wchodź do obszarów zabronionych. Wyjście poza szlak powoduje szkody w środowisku naturalnym i może stanowić zagrożenie dla Ciebie i Twoich towarzyszy.
- Nie pal ognisk poza wyznaczonym obszarem i zachowuj szczególną ostrożność w miesiącach letnich.
- Nie hałasuj (głośna muzyka, krzyki, itd.).
2
10
262
10045