Park Wiejski Frontera

Przyroda i turystyka wiejska na El Hierro

Park Wiejski Frontera to rozległy obszar przyrodniczy, który łączy przyrodę z opcjami do uprawiania turystyki wiejskiej na najmłodszej z Wysp Kanaryjskich. El Hierro jest Rezerwatem Przyrody ustanowionym przez UNESCO o zaledwie 268 kilometrach kwadratowych, który stanowi najbardziej zachodnio-południowy teren Wysp Kanaryjskich oraz punkt, w którym kończył się świat znany przez europejskich kartografów wiele wieków temu. Południowa-wschodnia część tego terytorium stanowiąca wyśmienity kierunek dla turystyki wiejskiej to Park Wiejski Frontera, w którym człowiek i przyroda nadal pokojowo współistnieją.

Co można robić w Parku Wiejskim Frontera

Górzysta wyspa El Hierro ma lasy, obszary suche i niezliczoną ilość stożków wulkanicznych. Ta mozaika krajobrazów i naturalnych środowisk nigdy nie przestaje zaskakiwać. W tym samym dniu odwiedzający może kąpać się w rezerwacie morskimi, poczuć wieki historii jakie przepływają po powykrzywianych pniach lasu jałowcowego i schodzić w dół szlakami pośrodku mrocznych borów z odległych czasów. A jak siły witalne osłabną, może próbować dania z vieja (gatunku papugoryby) z papas (ziemniakami) i mojo (sosem) w pobliżu jednego z niewielu rezerwatów morskich na Wyspach Kanaryjskich.

Wysokość
1337 m
Flora interest
Trekking routes
Wildlife interest
Localidad
La Frontera

TENERIFE

TENERIFE

GRAN CANARIA

GRAN CANARIA

FUERTEVENTURA

FUERTEVENTURA

LANZAROTE

LANZAROTE

LA GRACIOSA

LA GRACIOSA

LA GOMERA

LA GOMERA

LA PALMA

LA PALMA

EL HIERRO

EL HIERRO
No te lo puedes perder
Imagen
Subtítulo
Las Jałowcowy El Sabinar
Título
Las Jałowcowy El Sabinar

Słynny pokrzywiany jałowiec z El Hierro

Na zachodnim krańcu wyspy El Hierro mieści się las o stuletnich drzewach, których niesamowita zdolność dostosowania się do żywiołów sprawia, że odwiedzający poczuje się znikomym. Chodzi tutaj o El Sabinar, otwarty las autochtonicznych jałowców o nachylonych i powykrzywianych pniach w związku z atakami wiatru. Ten naturalny klejnot mieści się na wspólnotowych pastwiskach z wolno chodzącymi krowami i owcami, niedaleko sanktuarium N.M.P. los Reyes. Po pozostawieniu samochodu na parkingu odwiedzający przekona się, że konkretnie jedno drzewo zwróci jego szczególną uwagę, to Sabina z El Hierro, wspaniały egzemplarz, który podobny jest do tancerki, która zgina się do tyłu i rozpuszcza swoje włosy po ziemi. Jego nie do pomylenia kształt jest jednym z symboli tej wyspy i zdolności do przystosowania się oraz piękna ludzi zamieszkujących Park Wiejski Frontera i pozostałą część wyspy El Hierro.

Imagen
Subtítulo
Park Wiejski Frontera
Título
Sieć szlaków pieszych

Wędrować tradycyjnymi trasami na El Hierro

Spokój jaki panuje na południowym-wschodzie wyspy EL Hierro, gdzie znajduje się Park Wiejski Frontera, sprawia, że wędrowanie po jego licznych szlakach pieszych jest prawdziwą przyjemnością. Ostre stromizny wielu odcinków są wynagradzane zdumiewającymi widokami i całym czystym powietrzem jakie się pragnie. Niektóre z tych ścieżek nadal są używane w trakcie tradycyjnych świąt jak sławna trasa pielgrzymkowa w celu Zniesienia N.M.P. los Reyes, obecnie zintegrowana w GR-131.

Dla odkrycia tej sieci zalecana się wyruszyć z la Hoya del Morcillo, strefy kempingowej położonej po środku lasu sosny kanaryjskiej i w pobliżu miejscowości El Pinar. Stamtąd można odkryć różne odcinki PR-EH 1: ten, który prowadzi do południowej miejscowości rybackiej La Restinga, ten, który przechodzi orzeźwiającymi lasami wawrzynowymi w Mencáfete na północnym zboczu parku i te, które nas zaprowadzą do robiących wrażenie zatok Las Playas i Frontera.

Imagen
Subtítulo
Park Wiejski Frontera
Título
Latarnia Orchilla

Południk zerowy był na El Hierro

Najbardziej na zachód wysuniętym punktem na Wyspach Kanaryjskich i wyspy El Hierro jest czerwonawe pole lawowe i kraterów wulkanicznych po środku tego, co wydaje się być prostą latarnią na biało-zielonym budynku. To latarnia Orchilla, która wyznaczała południk zerowy naszej planety przez 250 lat przed południkiem Greenwich. Oprócz tego, jej światło było pierwszym znakiem dotarcia do ziem europejskich jakie widzieli konkwistadorzy powracający z Ameryk na Wyspy Kanaryjskie.

W sąsiedztwie latarni widoczne są formacje lawowe o kapryśnych kształtach, korytarze wulkaniczne możliwe do zwiedzania i ogromne wilczomlecze (Euphorbia balsamifera) w formie kandelabra. Najbardziej ciekawscy będą z pewnością chcieli zobaczyć pobliski zabytek poświęcony południkowi zero i zwrócić się o zaświadczenie ich wizyty do Stowarzyszenia Turystycznego tej wyspy. A po dotknięciu stopą dawnego południka można wziąć sąsiednią drogę HI-500 w kierunku Taibique i odwiedzić egzotyczną czerwoną plażę żwirową pochodzenia wulkanicznego El Verodal.

 

Imagen
Subtítulo
Park Wiejski Frontera
Título
El Julán

Centrum dla odwiedzających dot. 'bimbaches'

El Julán to ogromne zbocze lawowe, jakie opada do zatoki Mar de las Calmas, na południu El Hierro i na którym znajdują się najlepsze grawerowania skalne jakie pozostawili 'bimbaches', przedhiszpańskie plemiona jakie zamieszkiwały tę wyspę. W tym miejscu oddalonym od gwaru miejskiego odwiedzający nie jest w stanie dostrzec ani jednego budynku ani żadnej drogi asfaltowej. Przyroda wydaje się wchłonąć aż po ostatni ślad cywilizacji. Niemniej jednak, na jednym z rozgałęzień drogi HI-400 znajduje się zamaskowane centrum objaśniające Park Kulturowy El Julán. W jego salach ekspozycyjnych wyjaśnia się znaczenie ekonomiczne, kulturowe i polityczne, jakie miało to miejsce dla dawnych mieszkańców. Dodatkowo, indywidualny ekspert pokieruje odwiedzających po trasach biegnącymi przez osiem kilometrów, aby dotrzeć do grawerowań Los Letreros i Los Números, czyli do 'tagoror' - dawnej przestrzeni do zgromadzeń 'bimbaches' i do wielu innych interesujących miejsc.

Imagen
Subtítulo
Park Wiejski Frontera
Título
Sanktuarium N.M.P. los Reyes

Świątynia patronki El Hierro w La Dehesa

Figurka, która jest najbardziej siostrzana niewielkiej ludności El Hierro to ta, ich patronki N.M.P. los Reyes (od Króli). To wezwanie maryjne otrzymało swoją nazwę w dniu Trzech Króli czyli Objawienia Pańskiego, 6 stycznia, gdyż tego dnia w 1546 roku mieszkańcy wyspy otrzymali tę niewielką drewnianą rzeźbę Marii Panny. Był to prezent od statku, który się kierował do Ameryki a którego mieszkańcy tej wyspy wyratowali. Figurę Marii Panny przechowuje się w sanktuarium wyspy N.M.P. los Reyes. Ta skromna i surowa świątynia znajduje się pośród łagodnych wzgórz pokrytych wrzosem La Dehesa, strefą wspólnotowych pastwisk na wysokości 600 metrów w części zachodniej wyspy i Parku Wiejskiego Frontera. Postój tutaj w drodze do powykrzywianych jałowców lub punktu widokowego Bascos pokrzepia duszę.

Imagen
Subtítulo
Park Wiejski Frontera
Título
Rezerwat Morski La Restinga

Nurkowanie i świeża ryba na południu El Hierro

Naprzeciwko południowego wybrzeża Parku Wiejskiego Frontera znajduje się skarb morski o zaskakującym bogactwie. Rezerwat Morski La Restinga-Mar de Las Calmas położony jest obok najbardziej wysuniętego na południe punktu wyspy El Hierro, w szerokiej i niezmąconej zatoce znanej jako Morze Spokoju. Jego 750 hektarów intensywnego błękitu to raj dla nurków, fotografów podmorskich i dla miejscowych rybaków łowiących tradycyjnymi metodami. Niewielka flota statków o sieciach rybackich szanujących środowisko naturalne, która łowi w rezerwacie, wypływa z pobliskiego portu La Restinga. Tutaj również cumują jednostki, które zabierają grupy nurków w poszukiwaniu smukłych mant, korpulentnych serioli i skrytych muren. Po południu rybacy, nurkowie i turyści gromadzą się w restauracjach La Restinga przed daniem z vieja (gatunek papugoryby) lub kabryla i szklaneczką wybornego białego wina tej wyspy.

Zrównoważony rozwój
Sostenibilidad
- Nie pozostawiaj żadnego rodzaju śmieci w środowisku naturalnym, również niedopałków papierosów. Pozostawianie resztek jedzenia sprzyja rozmnażaniu się gryzoni i kotów, stanowiących zagrożenie dla innych gatunków.
- Nie karm zwierząt ani ich nie płosz. Jeśli zobaczysz zranione zwierzę, prosimy powiadomić służby ratunkowe, dzwoniąc pod numer 112.
- Nie zabieraj ze sobą kamieni lub innych elementów środowiska naturalnego. Nie wprowadzaj zmian do środowiska, jak np. poprzez układanie stosów z kamieni.
- Podążaj wyznaczonym szlakiem i nie wchodź do obszarów zabronionych. Wyjście poza szlak powoduje szkody w środowisku naturalnym i może stanowić zagrożenie dla Ciebie i Twoich towarzyszy.
- Nie pal ognisk poza wyznaczonym obszarem i zachowuj szczególną ostrożność w miesiącach letnich.
- Nie hałasuj (głośna muzyka, krzyki, itd.).
7
10
262
10045