Kanaryjski banan – symbol tożsamości i jakości

Najbardziej kojarzony z Wyspami Kanaryjskimi owoc

Banan kanaryjski to jedyny owoc w Europie odznaczony Indicación Geográfica Protegida, czyli chronionym oznaczeniem geograficznym. Na całym świecie znany jest ze swoich czarnych kropeczek oraz niezwykłego smaku i konsystencji. Można do wyhodować jedynie za sprawą świetnych warunków dojrzewania i kanaryjskiego klimatu. Ponadto kanaryjski banan jest bogaty w potas, magnez i fosfor, co czyni go niezwykle zdrowym smakołykiem.

Contenido

Banan kanaryjski wyróżnia się intensywnym zapachem, jedynymi w swoim rodzaju czarnymi kropkami widocznymi w miejscach dojrzewania owocu oraz wyjątkową słodyczą. Co więcej, dojrzewając w dużej wilgotności, jest dużo bardziej soczysty niż banany innych odmian.

Zgodnie ze słowami doktora Lluisa Serry – uczonego z Uniwersytetu w Las Palmas na Gran Canarii, specjalizującego się w medycynie prewencyjnej i zdrowiu publicznym: „Wiele osób zadaje pytanie o liczbę kalorii w bananie, a prawda jest taka, że ma on ich mniej, niż może nam się wydawać. Banan kanaryjski prawie wcale nie zawiera tłuszczu, pozbawiony jest także cholesterolu”.

Zawartość procentowa cukrów, błonnika i witamin zmienia się w zależności od stopnia dojrzałości owocu. Jak podkreśla dr Serra, z tego powodu spożywanie banana w momencie jego pełnej dojrzałości jest korzystne dla osób z zagrożeniem lub tendencją do otyłości oraz chorych na cukrzycę. Według badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Harvarda jedzenie na wpół dojrzałych bananów może wspomóc profilaktykę chorób.

Imagen
Contenido

Choć pierwsze bananowce dotarły do archipelagu w XV w., Anglicy zaczęli rozwijać ich uprawę dopiero w 1880 r. z myślą o eksporcie do Wielkiej Brytanii na parowcach zawijających do portów w Santa Cruz de Tenerife i Las Palmas. To wtedy wyhodowano odmianę, która najlepiej przystosowała się do klimatu i gleby Wysp Kanaryjskich – „banana karłowego”.

Do najistotniejszych cech, które wyróżniają banany kanaryjskie, należy niska zawartość skrobi i wysoka zawartość cukru. Dodatkowo, ze względu na fakt, że na Wyspach Kanaryjskich owoce dojrzewają przez sześć miesięcy (czyli trzy miesiące dłużej niż inne banany), ich smak i zapach są bardziej wyraziste.

Nie ulega wątpliwości, że kanaryjski banan to znak rozpoznawczy archipelagu Wysp Kanaryjskich – produkt, który jest nie tylko jest smaczny, ale też zdrowy i naturalny.

Contenido

Uprawa bananów kanaryjskich spełnia europejskie standardy w zakresie kontroli sanitarnej i środowiskowej. Choć bananowce są bujnymi drzewami, na każdym z nich wyrasta zaledwie jedna kiść bananów. Po wydaniu owocu roślina obumiera i jest ścinana, by ustąpić miejsca kolejnej. U stóp bananowca wyrastają jego „potomkowie”. Plantator może jednak zachować tylko jedno drzewo – dlatego ścina pozostałe specjalnym zaostrzonym narzędziem wykonanym z żelaza zwanym „barretą”.

Rośliny są obecnie otrzymywane poprzez uprawę in vitro i to w szkółkach plantatorzy pozyskują nowe bananowce, kiedy zachodzi taka potrzeba.
 

Contenido

Bananowce potrzebują dużych ilości dobrej jakości wody oraz nawozu, dlatego czerpią pożywienie z obornika pozyskiwanego od zwierząt hodowlanych. Stosowanie tego naturalnego nawozu przyczyniło się do zachowania zagrożonej wyginięciem miejscowej rasy owiec – pokrytej sierścią owcy kanaryjskiej, zwanej owcą pelibuey.