Ruta de las Presas

Zapory i lasy sosnowe na trasie wędrownej na wyspie Gran Canaria

W pobliżu Mogán w centrum wyspy Gran Canaria znajduje się trasa wędrowna do turystyki pieszej, która przecina Park Wiejski El Nublo i Rezerwat Przyrody Pilancones. Ta okrężna trasa trekkingowa o długości 12,2 kilometrów, łącząca szlaki turystyczne z drogą polną i asfaltową, zarezerwowana jest dla wędrowców z pewnym doświadczeniem. Rozpoczyna się ona w przełęczy Cruz Grande, z której zagłębiamy się w zachwycający las sosnowy, aby dotrzeć do zapory Soria, największej na wyspie. Przecina ona również kilka robiących wrażenie formacji wulkanicznych w rejonie Cañada del Almácigo.

Odkryj domy-jaskinie, uprawiając pieszą wędrówkę

Na tym szlaku turystycznym wędrowcy będą mogli zobaczyć tradycyjne domy-jaskinie, wciąż obecne na wyspie Gran Canaria. Warto podkreślić, że bardzo blisko zapory Chira znajduje się schronisko dla osób uprawiających turystykę wiejską. Ponieważ trasa wędrowna jest długa, warto zadbać o wodę, aby się stale nawadniać, oraz o prowiant, ciepłe ubranie i ochronę przeciwsłoneczną.

Długość
12,2 km
Public transport
Localidad
San Bartolome de Tirajana
Downloadable files selection
Archivos
Imagen Archivo
Título Fichero
Ruta de las Presas
pdf

TENERIFE

TENERIFE

GRAN CANARIA

GRAN CANARIA

FUERTEVENTURA

FUERTEVENTURA

LANZAROTE

LANZAROTE

LA GRACIOSA

LA GRACIOSA

LA GOMERA

LA GOMERA

LA PALMA

LA PALMA

EL HIERRO

EL HIERRO
No te lo puedes perder
Imagen
Subtítulo
Ruta de la Plata (Srebrny Szlak), Gran Canaria
Título
Przełęcz Cruz Grande

Przełęcz Cruz Grande (Wielkiego Krzyża) stanowi naturalne połączenie między kotliną Cuenca de Tirajana oraz kotlinami położonym w zachodniej części wyspy, wąwozami Chira i Soria. Wchodzimy pod górę szlakiem, który rozpoczyna się przy drodze w niewielkiej odległości przed dotarciem do przełęczy (jeżeli docieramy tu od strony Las Tirajanas), aby znaleźć się na wzgórzu z krzyżami, skąd ścieżka wyrusza w kierunku grzbietu górskiego, który umożliwi nam podziwianie wspaniałych widoków Cuenca de Tirajana oraz wąwozów Chira i Soria i ich wielkich zapór wodnych.

Imagen
Subtítulo
Trasa Ruta de Las Presas, Gran Canaria
Título
Przełęcz Degollada del Dinero

Przełęcz ta jest punktem, w którym schodzimy z leśnej ścieżki, jaką rozpoczęliśmy trasę z La Cruz Grande. Znajdujemy się na początkowym odcinku wąwozu Barranco de Pilancones i możemy spostrzec, że w tej górnej strefie rozpadlina ta jest całkowicie porośnięta wspaniałym, kanaryjskim lasem sosnowym, przez który będziemy przechodzić.

Imagen
Subtítulo
Trasa Ruta de Las Presas, Gran Canaria
Título
Przełęcz Degollada de Cho Benito

Przełęcz ta przenosi nas ze zbocza wąwozu Pilancones do Chira, przy czym możemy zaobserwować, że ten ostatni jest o wiele bardziej zaludniony, a także zauważyć zanik lasu sosnowego oraz obecność domów. Trasa poprowadzi nas później przez grzbiet, abyśmy mogli nieco dalej zobaczyć tylny segment zapory w Chira.

Imagen
Subtítulo
Trasa Ruta de Las Presas, Gran Canaria
Título
Presa de Chira (Zapora w Chira)

Zapora ta pochodzi z 1964 roku i jej wysokość nad korytem wynosi 32 metry, zaś długość ściany - 230 metrów, które przemierzymy w ramach naszej trasy. Zwraca ona uwagę swoją powierzchnią retencji oraz istniejącą tu miejscowością Cercados de Araña, którym zawdzięcza swój wygląd przypominający do złudzenia jezioro, jeśli patrzymy na nią od strony muru oporowego zapory.

Imagen
Subtítulo
Trasa Ruta de Las Presas, Gran Canaria
Título
Tomadero de La Palma

Po przejściu przez zaporę będziemy maszerować brzegiem kanału, który doprowadzi nas do interesującego punktu poboru wody, przed wejściem na grzbiet La Palma, pomiędzy wąwozami Chira i Soria. Ten obiekt hydrauliczny stanowi wyraz pasji, jaką darzy wodę ta wyspa. Umożliwia on bowiem przechwytywanie wody płynącej z ogołoconych grzbietów, przez które przebiega dalej nasza trasa

Imagen
Subtítulo
Trasa Ruta de Las Presas, Gran Canaria
Título
Las Casas

Po przejściu przez grzbiet La Palma rozpoczynamy schodzenie przy niewielkich rozmiarów osadzie, Las Casas, dzięki której możemy zobaczyć, że na wyspie wciąż jeszcze utrzymują się domy w jaskiniach - spuścizna aborygeńskiej przeszłości. Możemy je spotkać na wiejskich i górzystych terenach, takich jak ten. Istnienie niewielkiej zapory wodnej na tym terenie pozwala się nam domyśleć, dlaczego w tak ukrytym, oddalonym od innych miejscu, osiedlili się ludzie

Imagen
Subtítulo
Trasa Ruta de Las Presas, Gran Canaria
Título
Cañada del Almácigo

To jest najciekawsza strefa drugiego odcinka trasy - zejście z Las Casas do zapory w Soria. Towarzyszą nam formacje skalne, w szczególności spektakularna Risco del Agujero, którą omijamy ścieżką o nazwie Cañada del Almácigo, przypominającą nam o dawnym istnieniu ciepłolubnego lasu, obecnie o zaledwie majaczących zarysach - podczas gdy schodzimy po stoku o sporym nachyleniu.

Możemy stąd zobaczyć położoną naprzeciwko zaporę Cueva de la Niñas, umiejscowioną powyżej poziomu, na którym usytuowana jest zapora w Soria, oraz imponujących rozmiarów Caidero de Soria, gdzie w porze deszczowej tworzy się istnie spektakularny wodospad.

Imagen
Subtítulo
Trasa Ruta de Las Presas, Gran Canaria
Título
Wielka zapora w Soria

Jest to największa z zapór na Wyspach Kanaryjskich, stanowiąca własność Comunidad de Aguas La Lumbre, o 120-metrowym murze z betonu wibrowanego i pojemności 32 hektometrów sześciennych. Gwoli porównania, jest ona osiem razy większa od zapory w Chira, przez którą wcześniej przechodziliśmy.  Zapora zlokalizowana jest na wysoko położonym, środkowym odcinku wąwozu Barranco de Arguineguín, który w dalszej strefie nosi nazwę Soria. Kończymy naszą trasę przechodząc przez zaporę w miejscowości Soria.

Zrównoważony rozwój
Sostenibilidad
- Nie pozostawiaj żadnego rodzaju śmieci w środowisku naturalnym, również niedopałków papierosów. Pozostawianie resztek jedzenia sprzyja rozmnażaniu się gryzoni i kotów, stanowiących zagrożenie dla innych gatunków.
- Nie karm zwierząt ani ich nie płosz. Jeśli zobaczysz zranione zwierzę, prosimy powiadomić służby ratunkowe, dzwoniąc pod numer 112.
- Nie zabieraj ze sobą kamieni lub innych elementów środowiska naturalnego. Nie wprowadzaj zmian do środowiska, jak np. poprzez układanie stosów z kamieni.
- Podążaj wyznaczonym szlakiem i nie wchodź do obszarów zabronionych. Wyjście poza szlak powoduje szkody w środowisku naturalnym i może stanowić zagrożenie dla Ciebie i Twoich towarzyszy.
- Weź psa na smycz. Jest to bezpieczniejsze.
- Nie hałasuj (głośna muzyka, krzyki, itd.).
2
54784
10 13
262
10045