Roque Nublo

Pomnik przyrody o starożytnym znaczeniu

Znajdujący się w centralnej miejscowości Tejeda, na wyspie Gran Canaria, Roque Nublo jest uważany za jeden z największych naturalnych neków świata. Dla wyspiarzy ma on specjalne znaczenie i jest wulkanicznym nekiem o wysokości 80. metrów i wznoszącym się na 1 813 metrów n.p.m. Jest to dawne miejsce kultu dla aborygenów, a jego otaczający naturalny obszar został objęty ochroną w 1987 r., a siedem lat później uznany wiejskim parkiem. Ten majestatyczny nek jest przewyższony wysokością jedynie przez najwyższy punkt wyspy Gran Canaria, szczyt Las Nieves, o 1 949. metrach wysokości.

Trekking z widokami na szczyty wyspy Gran Canaria

Szlak Roque Nublo zaczyna się przy głównej drodze, skąd biegnie 1,5 kilometrów, aby dotrzeć do okolic naturalnego pomnika - Roque Nublo i jego brata - Roque de La Rana. Po drodze znajduje się jeszcze inny pomnik przyrody - nek El Fraile. Ten szlak trekkingowy, mający w sumie pięć kilometrów długości, umożliwia również podziwianie wielkich zapór wodnych - Las Niñas, Chira i Soria, a także miejscowości Artenara i Acusa. Nagrodą za wysiłek włożony w przebycie szlaku, są widoki na kalderę Tejeda, równinny obszar Llanos de la Pez i szczyt Pozo de las Nieves.

Długość
4,5 km
Localidad
Tejeda
Downloadable files selection
Archivos
Imagen Archivo
Título Fichero
Roque Nublo
pdf

TENERIFE

TENERIFE

GRAN CANARIA

GRAN CANARIA

FUERTEVENTURA

FUERTEVENTURA

LANZAROTE

LANZAROTE

LA GRACIOSA

LA GRACIOSA

LA GOMERA

LA GOMERA

LA PALMA

LA PALMA

EL HIERRO

EL HIERRO
No te lo puedes perder
Imagen
Subtítulo
Roque Nublo, Gran Canaria
Título
Punkt widokowy La Goleta

Szlak rozpoczyna się w punkcie widokowym La Goleta. Leży on przy drodze prowadzącej z Llanos de la Pez do Ayacata. Z punktu widokowego mamy wspaniały widok na wąwóz La Culata, rozpoczynający wielką kotlinę Tejeda. Zaraz na początku ścieżki czeka nas botaniczny spacer, który pozwoli nam rozpoznać najbardziej interesujące rośliny autochtoniczne na naszej trasie.

Imagen
Subtítulo
Roque Nublo, Gran Canaria
Título
Roque del Fraile (Mnisia skała)

Monolit ten (określany na Wyspach Kanaryjskich jako „roque”) wznoszący się na wysokości 1713 metrów jest przykładem działania erozji różnicowej i pierwszą tego typu skałą, którą spotykamy na naszej drodze. Jej nazwa wynika z podobieństwa do mnicha, szczególnie, gdy obserwuje się ją z pewnej odległości z profilu przywodzącego na myśl mnisi kaptur.

Imagen
Subtítulo
Roque Nublo, Gran Canaria
Título
Kotlina Alta de Tejeda

Na pierwszym oznakowanym skrzyżowaniu na szlaku skręcamy w prawo, aby obejść Tablón del Nublo u jego podstawy; dalej idziemy przez teren zalesiany lasem sosnowym, otaczającym monolit, aż dotrzemy do przełęczy Degollada Blanca. Po prawej stronie widzimy wieś Tejada i jej tarasy uprawne, które otrzymały dziwną nazwę „bocaos” (kęski).

Imagen
Subtítulo
Roque Nublo, Gran Canaria
Título
Enfilada del Bentayga

Mówimy „enfilada”, używając terminu żeglarskiego (nabieżniki), aby odnieść się do świętego charakteru, jaki dla rdzennej ludności kanaryjskiej miały zarówno monolit Bentayga, jak i Nublo. Oba z nich są głównymi opokami kotliny Tejeda, do tego stopnia, że ma się w zwyczaju łączenie miejsca kultu Bentayga - ponoć miejsce święte - z Nublo, z którym leży w jednej linii, ponieważ miejsce kultu znajduje się po stronie skały Bentayga skierowanej w stronę monolitu Nublo.

Imagen
Subtítulo
Roque Nublo, Gran Canaria
Título
Przełęcz Degollada del Nublo

Jest to miejsce, którym wchodzimy na Tablón del Nublo, kończąc nasze obchodzenie podstawy monolitu. Naszą uwagę zwróci kontrast między lasem sosnowym, który opuszczamy, i nagim krajobrazem, w otoczeniu którego będziemy się wspinać. Od tego miejsca erozja pozostawiła skałę bez żadnej osłony i praktycznie nie ma tu gleby, na której mogłaby rosnąć roślinność.

Imagen
Subtítulo
Roque Nublo, Gran Canaria
Título
Roque Nublo, kolos na szczycie

Naga równina, na której znajdują się monolity Roque Nublo i La Rana, nosi nazwę „tablón” (duża deska), ponieważ jest to obszar podłużny, prawie zupełnie płaski, o słabym nachyleniu i zbliżony kształtem do prostokąta. Jest to platforma odcięta stromymi skarpami bocznymi, co mogliśmy zaobserwować podczas przebiegającej wokół niej wędrówki, na której dominują skały La Rana, a w szczególności Roque Nublo, pozostałość po dawnym kominie ogromnego wulkanu.

Zrównoważony rozwój
Sostenibilidad
- Nie pozostawiaj żadnego rodzaju śmieci w środowisku naturalnym, również niedopałków papierosów. Pozostawianie resztek jedzenia sprzyja rozmnażaniu się gryzoni i kotów, stanowiących zagrożenie dla innych gatunków.
- Nie karm zwierząt ani ich nie płosz. Jeśli zobaczysz zranione zwierzę, prosimy powiadomić służby ratunkowe, dzwoniąc pod numer 112.
- Nie zabieraj ze sobą kamieni lub innych elementów środowiska naturalnego. Nie wprowadzaj zmian do środowiska, jak np. poprzez układanie stosów z kamieni.
- Podążaj wyznaczonym szlakiem i nie wchodź do obszarów zabronionych. Wyjście poza szlak powoduje szkody w środowisku naturalnym i może stanowić zagrożenie dla Ciebie i Twoich towarzyszy.
- Weź psa na smycz. Jest to bezpieczniejsze.
- Nie hałasuj (głośna muzyka, krzyki, itd.).
2
54784
10 13
262
10045