Troska o zrównoważoną turystykę to nieodłączny element polityki Wysp Kanaryjskich, a La Gomera, licząca ponad 21 000 mieszkańców, gdzie mieści się dziedzictwo naturalne o wielkiej wartości, nie jest tu wyjątkiem. Przeanalizujmy jej model zrównoważonego rolnictwa i hodowli zwierząt.
La Gomera, uznana przez UNESCO za Rezerwat Biosfery, w ramach tzw. Europejskiej Karty Zrównoważonej Turystyki na Obszarach Chronionych (hiszp. CETS, Carta Europea de Turismo Sostenible en Espacios Naturales Protegidos), inicjatywy Europejskiej Federacji Parków Narodowych i Krajobrazowych (EUROPARC ), promuje rozwój turystyki w myśl założeń zrównoważonego rozwoju, chroniąc obszary naturalne Europy.



Zobowiązanie, które dotyczy wszystkich
Europejska Karta Zrównoważonej Turystyki, znana również jako „CETS La Gomera”, to wspólna inicjatywa obejmująca wszystkie zaangażowane podmioty, mająca wpływ na najróżniejsze sektory: od transportu po energię odnawialną, gospodarkę zarządzania odpadami, ochronę bioróżnorodności i oczywiście rolnictwo. Firmy zrzeszone w ramach CETS La Gomera aktywnie współpracują z Parkiem Narodowym Garajonay i muszą zobowiązać się do promowania zrównoważonej turystyki na wyspie.
Obecnie ponad 40 placówek współpracuje z Parkiem Narodowym Garajonay w celu poprawy jego efektywności środowiskowej, oferty i relacji, a także prowadzenia działań wspierających rozwój lokalny i zachowanie dziedzictwa kulturowego.






Permakultura jako wizja na horyzoncie
Jednym ze sposobów osiągnięcia zamierzonych celów jest zastosowanie tak zwanej permakultury. To system planowania działań rolniczych, społecznych, politycznych i gospodarczych oparty na modelu i cechach charakteryzujących naturalne ekosystemy.
„Permakultura to cel, do którego dążymy; jest techniką, sposobem postrzegania życia i tego, co nas otacza, stawiając na najmniej inwazyjne sposoby działania w ramach naszego otoczenia, na szacunek wobec wszystkiego, co z nami współistnieje” – mówi pochodzący z La Gomery José Manuel Plaza, zapewniając, że „im bardziej ekosystem jest zróżnicowany biologicznie, tym więcej relacji można wytworzyć między jego elementami. Różne ścieżki rozwoju nie zawsze wyczerpują ten sam potencjał na ziemi. Tworzy się mikroklimaty, które pozwalają na to, aby zaopatrzenie w wodę nie było o tyle koniecznością, co przejawem zrównoważonej gospodarki”.
Rolnictwo pełne szacunku
Według samego Plazy permakultura w rolnictwie oznacza „produkcję żywności w sposób pozwalający na poszanowanie środowiska w największym stopniu, z zastosowaniem technik, które nie zanieczyszczają, a gwarantują poszanowanie przyrody. Konieczne jest współistnienie, promowanie bioróżnorodności, a także zapewnienie zrównoważonego rozwoju w miarę upływu czasu”. W tym celu ważne jest, „aby bardzo dobrze dopasować obszar uprawy do gatunków, które mogą współistnieć, między którymi występują korzystne oddziaływania i są one kompatybilne, tak aby były one również odporne na wszelkie szkodniki lub negatywne czynniki powstające w danym środowisku, co można osiągnąć poprzez wybór odpowiednich odmian gatunków lub nasion. Co tak naprawdę robiono od zarania dziejów.”
Nowa forma turystyki
Ale permakultura jest również sposobem na zrozumienie życia i na jego styl, ma odniesienie do innych sektorów, i dlatego na La Gomerze znajdujemy również dużą liczbę zrównoważonych mieszkań i ośrodków, a niektóre z nich każdego dnia działają na rzecz promowania samowystarczalności, często poprzez tworzenie własnych sadów, hodowanie zwierząt gospodarczych oraz poprzez wykorzystanie energii odnawialnej.
Kolejnym bastionem modelu ekologicznego, który możemy znaleźć na La Gomerze, jest pszczelarstwo ekologiczne. To sektor, w którym wyspa jest prawdziwym przodownikiem. Jeśli chodzi o hodowlę zwierząt, na La Gomerze przeważają kozy i owce, które są wykorzystywane głównie do produkcji popularnego lokalnego sera. Hoduje się też bydło, ale w ilościach, które nie starczają nawet na zaspokojenie rynku lokalnego.
Ekspert podkreśla, jak ważne jest zaangażowanie wszystkich warstw sektora publicznego i prywatnego La Gomery, aby skonsolidować zrównoważony model rolnictwa i hodowli zwierząt w sposób taki, który szanuje dziedzictwo naturalne tej wyspy, jej imponujące krajobrazy i doskonały klimat, którym można się cieszyć przez cały rok.
- ja karjanhoitomallin vakiinnuttamiseksi.


