Obserwacja gwiazd w Llanos del Jable

Rezerwat Starlight z punktem widokowym w koronie uśpionego wulkanu

Położony w górnej części El Paso, na wysokości 1200 metrów nad poziomem morza, punkt widokowy Llano del Jable oferuje za dnia przepiękny widok na dolinę Aridane z uśpionym wulkanem Montaña Quemada na pierwszym planie. Natomiast nocą, ten rejon La Palma – wyspy ogłoszonej Rezerwatem Starlight, z uwagi na zjawiskowość nieba – stanowi wspaniały, naturalny taras do podziwiania wyjątkowej panoramy nieba. Punkt widokowy posiada tablicę informacyjną oraz obszerny parking, w okolicy brak za to punktów usługowych. Wypada zabrać ze sobą ciepłe ubranie.

Widok na trzy duże gwiazdozbiory

Skierowany na zachód, astronomiczny punkt widokowy Llano del Jable jest idealny do oglądania gwiazdozbiorów w styczniu, po zmierzchu. Wyraźnie odznacza się tu Pegaz naprzeciw Kasjopei. Pomiędzy nimi znajduje się gwiazdozbiór Andromedy, w którym leży największa na całym niebie i najbliższa naszej galaktyce Wielka Galaktyka Andromedy. Wydłużona mgławica, wyraźnie dostrzegalna przez lornetkę podczas bezksiężycowej nocy, jest jednym z najdalszych (oddalonym o ponad 2,2 milionów lat świetlnych od Ziemi) obiektów niebieskich, które człowiek może odróżnić bez pomocy aparatury optycznej.

Altitude
669 m
Protected sky
Rezerwat Starlight
Information panels
Parking
Protected natural space
Localidad
El Paso

TENERIFE

TENERIFE

GRAN CANARIA

GRAN CANARIA

FUERTEVENTURA

FUERTEVENTURA

LANZAROTE

LANZAROTE

LA GRACIOSA

LA GRACIOSA

LA GOMERA

LA GOMERA

LA PALMA

LA PALMA

EL HIERRO

EL HIERRO
Zrównoważony rozwój
Sostenibilidad
- Nie pozostawiaj żadnego rodzaju śmieci w środowisku naturalnym, również niedopałków papierosów. Pozostawianie resztek jedzenia sprzyja rozmnażaniu się gryzoni i kotów, stanowiących zagrożenie dla innych gatunków.
- Nie karm zwierząt ani ich nie płosz. Jeśli zobaczysz zranione zwierzę, prosimy powiadomić służby ratunkowe, dzwoniąc pod numer 112.
- Nie zabieraj ze sobą kamieni lub innych elementów środowiska naturalnego. Nie wprowadzaj zmian do środowiska, jak np. poprzez układanie stosów z kamieni.
- Wyłącz światła w pojeździe i korzystaj z latarki. W ten sposób zmniejszysz zanieczyszczenie świetlne.
- Jeśli znajdujesz się w punkcie obserwacji astronomicznej, dbaj o elementy przestrzeni publicznej (panele informacyjne, poręcze, siedzenia, lampy, lornetki i teleskopy itd.).
- Postaraj się być cicho lub nie rozmawiać głośno. To doświadczenie jest przyjemniejsze w ciszy.
5
10
262
10045