Osada Temisas

Zabytkowy zespół reprezentujący Tradycyjną Osadę Kanaryjską

Temisas to niewielkie, wiejskie skupisko położone na południowym wschodzie Gran Canarii, niedaleko zabudowań wioski Agüimes. Tę znaną osadę cechuje dobrze zachowana architektura ludowa o niskich zabudowaniach z ręcznie stawianymi murami pobielanymi wapnem lub gipsem oraz dwu- i czterospadowymi dachami pokrytymi dachówką typu mnich-mniszka. Temisas posiada ciekawe, zabytkowe dziedzictwo, któremu zawdzięcza tytuł Tradycyjnej Osady Kanaryjskiej, nadany jej przez Rząd Wysp Kanaryjskich.

Oliwa z oliwek virgen extra Caserío de Temisas

Nie tylko urokliwe, pobielane domy uprzyjemniają wizytę w osadzie Temisas. Równie ciekawy jest otaczający ją krajobraz, w którym wyróżnia się endemiczna palma kanaryjska. Mówiąc o Temisas, nie można nie wspomnieć o jej gajach oliwnych, unikalnych w skali Wysp Kanaryjskich, z których uzyskuje się wyśmienitą oliwę. Osada posiada XVI-wieczne młyny oliwne, a wielu plantatorów oliwek korzysta obecnie z gminnej tłoczni, by pod nazwą Caserío de Temisas wytwarzać wyjątkową oliwę z pierwszego tłoczenia (virgen).

Restoration
Touristic info
Localidad
Agüimes

TENERIFE

TENERIFE

GRAN CANARIA

GRAN CANARIA

FUERTEVENTURA

FUERTEVENTURA

LANZAROTE

LANZAROTE

LA GRACIOSA

LA GRACIOSA

LA GOMERA

LA GOMERA

LA PALMA

LA PALMA

EL HIERRO

EL HIERRO
Zrównoważony rozwój
Sostenibilidad
- Nie pozostawiaj żadnego rodzaju śmieci w środowisku naturalnym, również niedopałków papierosów. Pozostawianie resztek jedzenia sprzyja rozmnażaniu się gryzoni i kotów, stanowiących zagrożenie dla innych gatunków.
- Nie wrzucaj żadnych przedmiotów ani resztek do morza.
- Nie karm zwierząt ani ich nie płosz. Jeśli zobaczysz zranione zwierzę, prosimy powiadomić służby ratunkowe, dzwoniąc pod numer 112.
- Nie zabieraj ze sobą kamieni lub innych elementów środowiska naturalnego. Nie wprowadzaj zmian do środowiska, jak np. poprzez układanie stosów z kamieni.
- Dbaj o dziedzictwo historyczne i kulturowe oraz o elementy przestrzeni publicznej (panele informacyjne, poręcze, siedzenia, lampy itd.).
2
9
262
10045