Ayagaures

Osada schowana między zboczami wąwozu

Na południu wyspy Gran Canaria, schowana między zboczami wąwozu, leży osada Ayagaures. Jej ludność mieszka w tradycyjnych domach, zbudowanych z kamienia wydobytego z tutejszej doliny, pośrodku jałowego krajobrazu naznaczonego endemiczną roślinnością. Różnorodność tradycyjnych zawodów wykonywanych w tym przysiółku, jak hodowla bydła czy kamieniarstwo, są żywym odbiciem terenu, w którym małe budynki z kamienia, wydobytego z lokalnego kamieniołomu, zdają się zlewać z krajobrazem.

Jedna z najważniejszych zapór na Gran Canarii

Nazwa Ayagaures jest pochodzenia aborygeńskiego i oznacza „pomiędzy dwoma górami”. Wioska zachwyca pięknem zapory na jednym z najważniejszych zbiorników wodnych na Gran Canaria oraz nieprzeciętną przyrodą: palmy, draceny smocze i sosny obok skromnych, wiejskich domów, które cechują tutejszy krajobraz. Chociaż można tu dojechać samochodem, warto przemierzyć tę piękną trasę pieszo z San Bartolomé de Tirajana. Tamtejsze Biuro Informacji Turystycznej udzieli zainteresowanym szczegółowej informacji.

Archeological sites
Restoration
Touristic info
Localidad
San Bartolome de Tirajana

TENERIFE

TENERIFE

GRAN CANARIA

GRAN CANARIA

FUERTEVENTURA

FUERTEVENTURA

LANZAROTE

LANZAROTE

LA GRACIOSA

LA GRACIOSA

LA GOMERA

LA GOMERA

LA PALMA

LA PALMA

EL HIERRO

EL HIERRO
Zrównoważony rozwój
Sostenibilidad
- Nie pozostawiaj żadnego rodzaju śmieci w środowisku naturalnym, również niedopałków papierosów. Pozostawianie resztek jedzenia sprzyja rozmnażaniu się gryzoni i kotów, stanowiących zagrożenie dla innych gatunków.
- Nie wrzucaj żadnych przedmiotów ani resztek do morza.
- Nie karm zwierząt ani ich nie płosz. Jeśli zobaczysz zranione zwierzę, prosimy powiadomić służby ratunkowe, dzwoniąc pod numer 112.
- Nie zabieraj ze sobą kamieni lub innych elementów środowiska naturalnego. Nie wprowadzaj zmian do środowiska, jak np. poprzez układanie stosów z kamieni.
- Dbaj o dziedzictwo historyczne i kulturowe oraz o elementy przestrzeni publicznej (panele informacyjne, poręcze, siedzenia, lampy itd.).
2
10
262
10045