Źródła Marcos i Cordero

Trekking w poszukiwaniu źródlanej wody

Położony w północnym regionie wyspy La Palma, równoległy do zbierającego źródlaną wodę kanału szlak turystyczny biegnie przez ogromną kalderę utworzoną przez zbocza wąwozów Marcos i Cordero, które przecina on na swej drodze, prowadząc następnie do wąwozu Barranco del Agua. Ta trasa wędrowna pozwala również podziwiać liczne i wysokie pionowe ściany skalne, typowe dla północnego krajobrazu wyspy, pełnego kanaryjskich sosen i autochtonicznej roślinności, który stanowi przedsmak Parku Narodowego Caldera de Taburiente.

Okrężny szlak wśród sosen i lasów wawrzynowych

Szlak wędrowny przez źródła Marcos i Cordero w gminie San Andrés i Sauces posiada okrężny przebieg o długości siedmiu kilometrów i niewielkie przewyższenia, a do jego przekroczenia potrzeba trzech godzin. Ta trasa trekkingowa, która rozpoczyna się i kończy w Casa del Monte, oferuje unikalny krajobraz roślinny z bujnymi sosnami i prześwitami lasu wawrzynowego. Po jej ukończeniu, można w jednej z miejscowych restauracji skosztować wyśmienitej gęstej potrawy z pszenicy zwanej potaje de trigo.

Długość
7 km
Localidad
San Andres y Sauces
Downloadable files selection
Archivos
Imagen Archivo
Título Fichero
Nacientes Marcos y Cordero
pdf

TENERIFE

TENERIFE

GRAN CANARIA

GRAN CANARIA

FUERTEVENTURA

FUERTEVENTURA

LANZAROTE

LANZAROTE

LA GRACIOSA

LA GRACIOSA

LA GOMERA

LA GOMERA

LA PALMA

LA PALMA

EL HIERRO

EL HIERRO
No te lo puedes perder
Imagen
Subtítulo
Źródła Marcos i Cordero, La Palma
Título
Casa del Monte N 28 29 726 // W 017 50 699

La Casa del Monte to niewielka budowla z gankiem z dachówki i drewna, usytuowana na początku szlaku prowadzącego do źródeł Marcos i Cordero. Została wzniesiona na potrzeby budujących tunele i kanał pracowników. Wyposażona jest w niewielką strefę do odpoczynku i pikniku.

Imagen
Subtítulo
Źródła Marcos i Cordero, La Palma
Título
Od tunelu do tunelu, z biegiem wody N 2846 268 // W017 55 011

Od początku XX wieku rozpoczęto proces kanalizowania wody wypływającej ze źródeł Marcos i Cordero do celów wykorzystania jej potencjału energetycznego. W latach 30 zakończono prace nad drążeniem wszystkich 13 tuneli, przez które poprowadzono wodę ze źródeł i przez które będziemy stopniowo przechodzić. Najdłuższy z nich mierzy 400 metrów. 25 lat później, w 1955 roku, elektrownia wodna Central Hidroeléctrica del Mulato rozpoczęła swoje funkcjonowanie w dolnej strefie wąwozu.

Imagen
Subtítulo
Źródła Marcos i Cordero, La Palma
Título
Grobla wulkaniczna na ścianie N28 37 850 // W 017 42 270

Między czwartym i piątym tunelem napotykamy na szlaku terasę, z której możemy zaobserwować na przeciwległej ścianie groblę pokaźnych rozmiarów. Groble to intruzyjne formacje wulkaniczne, powstające w wyniku szybkiego stygnięcia lawy poprzez wnikanie do wnętrza szczelin w macierzystej skale. Mają one zazwyczaj konstrukcję płytkową, tj. o prostokątnym kształcie.  Wielokrotnie występują wraz z podziemnymi źródłami, gdyż tworzą warstwy o nieprzemakalnych właściwościach. Są to elementy o ogromnym znaczeniu krajobrazowym, gdyż wprowadzają oczywisty element różnorodności, o czym możemy się tu przekonać

Imagen
Subtítulo
Źródła Marcos i Cordero, La Palma
Título
Omijając jar 5 N28 45 712 // W 017 49 316

Przepiękny wodospad w wąwozie o długości około 30 metrów, nad którym przechodzimy malutkim mostkiem z drewnianymi barierkami. Wodospady tego typu są zwane na terenie La Palma mianem „cabocos”, związanym z technologią wodną młynów i wodospadami, których przepływ wody wymuszano z odcinka górnego do dolnego do celów poruszania ich mechanizmem.

Imagen
Subtítulo
Źródła Marcos i Cordero, La Palma
Título
Odgłosy życia N 2845 688 // W017 49 339

Pomiędzy znajdującymi się na trasie tunelami 9 i 10 robimy krótki odpoczynek, aby przysłuchać się dźwiękom płynącego źródła w postaci wodospadu. Jest to pierwsze miejsce, w którym wyraźne słychać dźwięk wody, choć wciąż jeszcze nie możemy zobaczyć jej źródła pomimo faktu, że towarzyszyła nam przez cały czas drogi przez kanał.

Imagen
Subtítulo
Źródła Marcos i Cordero, La Palma
Título
Ograniczając przepływ wody N 28 45 798 // W017 49 629

Niedługo przed dotarciem do źródła Marcos napotykamy niewielkich rozmiarów cementowy zbiornik przeznaczony do kontrolowania natężenia wody przepływającej przez kanał w określonym odcinku czasowym (1 godziny).  Celem tego systemu było przekierowanie wody w razie gdyby źródło podawało więcej wody niż pojemność kanału. Jeśli się bowiem uważniej przyjrzymy, zobaczymy, że dotąd posiadał on większą wysokość niż na dalszym odcinku.

Imagen
Subtítulo
Źródła Marcos i Cordero, La Palma
Título
Naciente de Marcos (Źródło Marcos) N28 45 743 // W017 49 840

Zwróćmy najpierw uwagę na piękno tego zakątka: szemrzący strumień wody po wypłynięciu z ziemi; woda skacząca po ścianie przechodzącej przez ostatni tunel oraz wydrążony w skale kanał zbierający wodę z tejże ściany. Źródło Marcos, o największym natężeniu przepływu z ich obu, pojawia się tutaj, gdyż w to właśnie w tym miejscu następuje wylew wody z podziemnego źródła; to ostatnie zawdzięcza w dużej mierze swoje istnienie ciągłemu napływowi wody z opadów tzw. „deszczu poziomego”, nawiewanego przez pasaty.

Imagen
Subtítulo
Źródła Marcos i Cordero, La Palma
Título
Naciente de Cordero (Źródło Cordero) N 28 45 996 // W017 49985

Źródło Cordero jest znacznie spokojniejsze; jest topodziemne źródło, spadające w formie trzech wodospadów wpływających do kanału. Robi mniejsze wrażenie niż źródło Marcos, zarówno pod względem natężenia przepływającej przez nie wody, jak i samej lokalizacji. Niemniej lepiej się nadaje do odpoczynku przez ruszeniem w drogę powrotną.

Zrównoważony rozwój
Sostenibilidad
- Nie pozostawiaj żadnego rodzaju śmieci w środowisku naturalnym, również niedopałków papierosów. Pozostawianie resztek jedzenia sprzyja rozmnażaniu się gryzoni i kotów, stanowiących zagrożenie dla innych gatunków.
- Nie karm zwierząt ani ich nie płosz. Jeśli zobaczysz zranione zwierzę, prosimy powiadomić służby ratunkowe, dzwoniąc pod numer 112.
- Nie zabieraj ze sobą kamieni lub innych elementów środowiska naturalnego. Nie wprowadzaj zmian do środowiska, jak np. poprzez układanie stosów z kamieni.
- Podążaj wyznaczonym szlakiem i nie wchodź do obszarów zabronionych. Wyjście poza szlak powoduje szkody w środowisku naturalnym i może stanowić zagrożenie dla Ciebie i Twoich towarzyszy.
- Weź psa na smycz. Jest to bezpieczniejsze.
- Nie hałasuj (głośna muzyka, krzyki, itd.).
5
54784
10 13
262
10045