La Caldera de Taburiente

Trekking pośród dzikiej przyrody w sercu wyspy La Palma
Położony w sercu wyspy La Palma Park Narodowy Caldera de Taburiente posiada różne szlaki dla wszystkich miłośników trekkingu. Oprócz wycieczki rozpoczynającej się w punkcie wejścia do parku, a kończącej wyjściem z parku przez wąwóz Las Angustias, okolica oferuje również trasy wędrówkowe do pobliskiej wioski El Pino de la Virgen, przez obszar rekreacyjny La Cumbrecita, a nawet wspinaczkę na szczyt Bejenado, skąd można podziwiać unikalną panoramę na wnętrze kaldery Taburiente.
Szlak turystyczny dla wędrowców w każdym wieku
Szlak prowadzący do kaldery Taburiente jest długi i posiada znaczny poziom trudności. Istnieje jednak możliwość skrócenia drogi, obierając trasę wędrowną z Los Brecitos i obejmując tylko wewnętrzny obszar rekreacyjny z wejściem i wyjściem przez wąwóz Las Angustias. W każdym wypadku należy zadbać o odpowiednie ubranie i obuwie, ochronę przeciwsłoneczną, prowiant oraz napoje chłodzące. Na końcu trasy, przed powrotem do Los Llanos de Aridane można się czegoś napić i coś przekąsić w punkcie widokowym Lomo de los Caballos.
Length
12,5 km
Localidad
El Paso
Downloadable files selection
Archivos
Imagen Archivo
Título Fichero
La Caldera de Taburiente
pdf

TENERIFE

TENERIFE

GRAN CANARIA

GRAN CANARIA

FUERTEVENTURA

FUERTEVENTURA

LANZAROTE

LANZAROTE

LA GRACIOSA

LA GRACIOSA

LA GOMERA

LA GOMERA

LA PALMA

LA PALMA

EL HIERRO

EL HIERRO
No te lo puedes perder
Imagen
Subtítulo
Ruta Caldera de Tabueriente, La Palma
Título
Punkt widokowy Los Brecitos

Ścieżka rozpoczyna się przy zjeździe, do którego można dotrzeć pojazdem, pokonując delikatnymi serpentynami zbocze porośnięte lasem sosnowym z egzemplarzami woskownic, wrzośców i innych krzewów, w tym endemicznego amagante. Trasa przebiega przez serię jarów, z których pierwszy, zawsze wypełniony wodą, nosi nazwę Ciempiés.

Imagen
Subtítulo
Ruta Caldera de Tabueriente, La Palma
Título
Wiejskie wspomnienia w Lomo de Tenerra

Ten grzbiet położony wewnątrz kaldery przypomina nam o rolniczo-hodowlanej przeszłości parku.  W jego ogrodach, nie tak dawno temu, uprawiano tytoń i do dziś jeszcze widzimy ślady tarasów uprawnych. Szczególnie atrakcyjny jest widok na Los Agujeritos, zespół szczytów przypominających swych kształtem zęby piły, które tworzą krajobraz złożony z pionowych ścian.

Imagen
Subtítulo
Ruta Caldera de Tabueriente, La Palma
Título
Skała Traves

Zaraz po opuszczeniu Lomo de Ternera, uwagę naszą przyciąga kolosalnych rozmiarów skała, znajdująca się w wąwozie Barranco de Traves. Spoczywając w korycie rzecznym, mówi nam erozji, w wyniku której powstała kaldera. Jest jednocześnie wizytówką flory, specjalizującej się w pięciu się po skałach i pionowych ścianach, do której należą rośliny z gatunku Aeonium czy Greenovia.

Imagen
Subtítulo
Ruta Caldera de Tabueriente, La Palma
Título
Wąwóz ogromnych kamieni

Procesy erozyjne powodują ciągłe osunięcia w kalderze. Ten wąwóz jest tego przykładem i naocznie możemy przekonać się o pochodzeniu jego nazwy, mówiącej o okrągłych kamieniach. Patrząc w stronę górnych ścian, szybko zdamy sobie sprawę, jak na przestrzeni wieków utworzyło się to zdumiewające koryto rzeczne. W tej strefie pojawiły się też pozostałości archeologiczne, ponieważ rdzenni mieszkańcy wyspy użyli niektórych z tych kolosalnych skał jako miejsc schronienia.

Imagen
Subtítulo
Ruta Caldera de Tabueriente, La Palma
Título
Punkt widokowy Tagasaste

Mamy wspaniały widok na kalderę. Patrząc na lewo, ujrzymy wyróżniający się w krajobrazie zespół skał pochodzenia osadowego, podczas gdy po prawej stronie, plama roślinności zdradza nam źródło Viñátigo, wykorzystywane przed laty przez rolników do uprawy pochrzynu.

Imagen
Subtítulo
Ruta Caldera de Tabueriente, La Palma
Título
Wąwóz Bombas de agua

Wąwóz ten jest typowym wąwozem występującym wewnątrz Parku, będącym próbką procesów erozji. Wraz z kolejnym, Risco Liso, otaczają grzbiet, który do lat 80. ubiegłego wieku był terenem uprawnym, a dziś postępuje tu proces zalesienia. W górnej części tych jarów znajdują się liczne źródła i galerie, z których pochodzą znaczne zasoby wodne parku.

Imagen
Subtítulo
Ruta Caldera de Tabueriente, La Palma
Título
Plaża w interiorze

Ten zbiornik w wąwozie nasi nazwę Plaży Taburiente. Wielu mieszkańców wyspy La Palma przychodziło się tu kąpać i stąd ta nazwa.  Niewielki lasek nad brzegiem koryta rzecznego jest złożony z wierzb i jest najlepszym przedstawicielem tej formacji roślinnej w parku. Lasy wierzbowe zanikają z uwagi na zużycie wody, które spowodowało usunięcie strumieni z koryt rzek. Dlatego też lasy wierzbowe znajdujące się w parku są jeszcze cenniejsze i próbuje się je rozszerzyć.

Przy plaży Tabueriente znajduje się centrum obsługi, pole biwakowe, niewielka wystawa, toalety oraz punkt pierwszej pomocy.

Imagen
Subtítulo
Ruta Caldera de Tabueriente, La Palma
Título
Wielka różnica wysokości El Reventón

Po opuszczeniu Centrum Obsługi, zmieniamy zbocze i schodzimy wąwozem Almendro Amargo. Strefa ta znana jest jako El Reventón: jest to zejście charakteryzujące się dużą różnicą wysokości, rozpoczynające się korytem rzecznym położonym na wysokości ponad stu metrów. Schodząc, zobaczymy skałę Roque Idafe wznoszącą się nad zbiegiem dwóch wąwozów.  Jest to spektakularny monolit, który ma związek ze światem magii i religii rdzennych mieszkańców La Palmy, zwanych Benehoritas.

Imagen
Subtítulo
Ruta Caldera de Tabueriente, La Palma
Título
Żółte wody i wielobarwna kaskada

Poniżej Roque Idafe zbiegają się wąwozy: Almendro Amargo, którym zeszliśmy, oraz El Limonero zwany też Rivaceras. Płynące nim wody zwrócą naszą uwagę ze względu na żółty kolor spowodowany ich żelazistym pochodzeniem. W górę strumienia, w odległości około 10 minut drogi, znajduje się Kolorowa Kaskada, naturalny wodospad, gdzie połączenie żółtawej wody oraz mchu tworzy piękny widok dla oczu.

Imagen
Subtítulo
Ruta Caldera de Tabueriente, La Palma
Título
Dos Aguas

Wąwozy Taburiente i Almendro Amargo łączą tutaj swe wody (stąd nazwa: dwie wody), zmierzając do ujścia z kaldery wąwozem Las Angustias.  Na brzegu wąwozu widzimy betonową strukturę, w rowie odprowadzającym wodę do użytku rolnego. Rów posiada pomysłowy system do przelewania ciał stałych niesionych przez wodę, który zmusza do jego okresowego czyszczenia.

Imagen
Subtítulo
Ruta Caldera de Tabueriente, La Palma
Título
Wąwóz Las Angustias

Ostatnie pięć kilometrów biegnie wąwozem i bocznymi ścieżkami w miejscach bardziej skomplikowanych. Roślinność stopniowo zmienia się, przechodząc od lasu sosnowego do formacji zarośli na ostatnim odcinku, z obecnością wilczomlecza, a my możemy podziwiać piękny geologiczny spektakl na ścianach koryta rzecznego.

Imagen
Subtítulo
Ruta Caldera de Tabueriente, La Palma
Título
Fundamenty La Palmy

Szczególnie interesujące na ostatnim odcinku drogi jest występowanie tak zwanego kompleksu prekambryjskiego. Są to skały powstałe podczas erupcji podwodnych w ramach procesu tworzenia się wyspy, które w środkowym i dolnym biegu wąwozu Las Angustias wychodzą na światło dzienne. Jest to zjawisko geologiczne, które na Wyspach Kanaryjskich może być obserwowane w innym miejscu jedynie na Formenterze. Wyróżniamy te skały ze względu na ich zielonkawe zabarwienie w kształcie pęcherzyków, zazwyczaj oddzielone linią skały w innym kolorze

Zrównoważony rozwój
Sostenibilidad
- Nie pozostawiaj żadnego rodzaju śmieci w środowisku naturalnym, również niedopałków papierosów. Pozostawianie resztek jedzenia sprzyja rozmnażaniu się gryzoni i kotów, stanowiących zagrożenie dla innych gatunków.
- Nie karm zwierząt ani ich nie płosz. Jeśli zobaczysz zranione zwierzę, prosimy powiadomić służby ratunkowe, dzwoniąc pod numer 112.
- Nie zabieraj ze sobą kamieni lub innych elementów środowiska naturalnego. Nie wprowadzaj zmian do środowiska, jak np. poprzez układanie stosów z kamieni.
- Podążaj wyznaczonym szlakiem i nie wchodź do obszarów zabronionych. Wyjście poza szlak powoduje szkody w środowisku naturalnym i może stanowić zagrożenie dla Ciebie i Twoich towarzyszy.
- Weź psa na smycz. Jest to bezpieczniejsze.
- Nie hałasuj (głośna muzyka, krzyki, itd.).
5
54784
10 13
262
10045