Caldera de Bandama

Spacer po ogromnym rezerwacie naturalnym na północnym wschodzie wyspy Gran Canaria

Znajdująca się pomiędzy miejscowościami Santa Brígida, Telde i Las Palmas de Gran Canaria, trasa kalderą Bandama biegnie wąwozami Las Goteras i Guiniguada, w kierunku wybrzeża. Obszar ten o wielkim bogactwie naturalnym, ukształtował się pięć mil lat temu wraz z dawnym wulkanem Pico de Bandama. Kaldera o diametrze tysiąca metrów, ma 216 metrów głębokości i 574 metrów wysokości. Wraz z jego walorami geologicznymi, wyróżnia się stanowisko archeologiczne Cueva de los Canarios, wykorzystywane przez dawnych mieszkańców jako spichlerz do przechowywania zbiorów i żywności.

Trekking między punktami widokowymi i jaskiniami, wśród rodzimych roślin i ptaków

Trasa trekkingowa, mająca niespełna trzy kilometry, szlaku Caldera de Bandama (nazwana tak przez flamandzkiego przedsiębiorcę Van Damme’a) przechodzi przez punkt widokowy Cornical, Casas de Fondo, jaskinię Bodegas, wzdłuż stawu El Culatón i przez skrzyżowanie Tres Piedras. Jest to wymagający szlak o średnim nachyleniu 18%, na którym można poznać różne gatunki roślin, takie jak Żmijowiec biały, Oliwnik europejski, a także gatunki ptaków, jak Pustułka zwyczajna, czy Kapturka. Przed wyprawą, nie należy zapomnieć o ochronie przeciwsłonecznej.

Długość
4,2 km
Public transport
Localidad
Santa Brígida
Downloadable files selection
Archivos
Imagen Archivo
Título Fichero
Caldera de Bandama
pdf

TENERIFE

TENERIFE

GRAN CANARIA

GRAN CANARIA

FUERTEVENTURA

FUERTEVENTURA

LANZAROTE

LANZAROTE

LA GRACIOSA

LA GRACIOSA

LA GOMERA

LA GOMERA

LA PALMA

LA PALMA

EL HIERRO

EL HIERRO
No te lo puedes perder
Imagen
Subtítulo
Bandama, Gran Canaria
Título
Casas de la Caldera

Trasa wyrusza z kompleksu domów, z których niektóre zachowują typowy, tradycyjny charakter, włącznie ze piwnicą winiarską, która sytuuje nas w tematycznym, otaczającym ten obszar krajobrazie, naznaczonym winnicami i światem wina.

Imagen
Subtítulo
Bandama, Gran Canaria
Título
Punkt widokowy Mirador de los cuartos

Ten punkt widokowy ukazuje się naszym oczom zaraz po wejściu na ścieżkę, po lewej stronie niewielkiej równiny. Oferuje nam panoramiczny widok na wnętrze kaldery i jej ściany; jest to fantastyczne obserwatorium, dzięki któremu możemy podziwiać geologiczną różnorodność kaldery. Spośród najbardziej przyciągających uwagę elementów należy wymienić skupisko magmy, usytuowane po lewej stronie stoku wzniesienia Pico de Bandama, po wewnętrznej stronie kaldery. Możemy je rozpoznać za sprawą szeregu poziomo ułożonych warstw w pasie o długości 50 metrów, o trójkątnym i nieregularnym kształcie.

Imagen
Subtítulo
Bandama, Gran Canaria
Título
Punkt widokowy Mirador del Cornical

Ten położony na występie skalnym punkt widokowy usytuowany jest na wysokości 380 metrów i rozciąga się z niego widok na całą kalderę. Możemy się stąd przyjrzeć pierścieniom skalnych warstw stanowiących budulec tworzących depresję ścian. Wyraźnie widać poszczególne strefy dna kaldery: zarówno strefy, gdzie wciąż utrzymują się pozostałości rolnicze, jak i ciepłolubny las, który rozprzestrzenia się na coraz większe obszary, odzyskując utracony teren.

Imagen
Subtítulo
Bandama, Gran Canaria
Título
Las Piedras (Kamienie)

Przechodzimy przez strefę, w której podłoże zmieniło strukturę z zatrzymujących wilgoć pozostałości wulkanicznych pierwszego odcinka do aluwiów na zboczach. Zagłębiamy się w strefę, w której ciepłolubny las z występującymi w nim gatunkami drzewa mastykowego, oliwki europejskiej i palm miesza się z pokaźnych rozmiarów blokami skalnymi, jakie spadły ze skarpy, i od których wywodzi się nazwa tego miejsca.

Imagen
Subtítulo
Bandama, Gran Canaria
Título
Casas del Fondo

Ta dziś na pół podupadła osada przenosi nas w wiek XVI - czasy pierwszego osadnika kaldery, Daniela Van Damme´a, któremu zawdzięcza swoje miano. Kompleks składa się z domu-spiżarni z kondygnacją w kształcie litery L, tłocznią do tłoczenia winogron - jedną z najstarszych z całej wyspy Gran Canaria -, szopą dla zwierząt, klepiskiem i piecem.

Imagen
Subtítulo
Bandama, Gran Canaria
Título
Era del alpendre

Wychodząc z Casas del Fondo wchodzimy na okrężny szlak, który poprowadzi nas przez wszystkie zakątki kaldery; pozostawimy w tyle dom ostatniego mieszkańca kaldery, niejakiego Agustinito, przejdziemy obok jeziorka z obserwatorium ptactwa aż do momentu dojścia do klepiska o nazwie Era del Acebuche, zlokalizowanego naprzeciw Casas del Fondo, na terenie Natero - centralnej strefy kaldery. W skład kaldery wchodzą 3 klepiska, sugerujące nam, jak istotną rolę odgrywała na jej terenie uprawa zboża.

Imagen
Subtítulo
Bandama, Gran Canaria
Título
Przez las

Od południowo-wschodniej strony kaldery przechodzimy przez przepiękny, ciepłolubny las z okazami drzew mastykowych, oliwki europejskiej, palmami i draceną, które pną się zboczami aż do skarpy. W tej strefie znajduje się jedyne na terenie kaldery ujęcie wody w postaci prostego kranu, jaki znajdujemy na terenie Casas del Fondo. W tym miejscu można delektować się panującą na terenie kaldery ciszą i pozwolić się ponieść pięknu przyrody, gdyż imponujących rozmiarów, pionowe ściany izolują nas od zewnętrznego świata. Warto jest tego doświadczyć zanim ruszy się w drogę powrotną po zboczu.

Zrównoważony rozwój
Sostenibilidad
  • Nie pozostawiaj żadnego rodzaju śmieci w środowisku naturalnym, również niedopałków papierosów. Pozostawianie resztek jedzenia sprzyja rozmnażaniu się gryzoni i kotów, stanowiących zagrożenie dla innych gatunków.
  • Nie karm zwierząt ani ich nie płosz. Jeśli zobaczysz zranione zwierzę, prosimy powiadomić służby ratunkowe, dzwoniąc pod numer 112.
  • Nie zabieraj ze sobą kamieni lub innych elementów środowiska naturalnego. Nie wprowadzaj zmian do środowiska, jak np. poprzez układanie stosów z kamieni.
  • Podążaj wyznaczonym szlakiem i nie wchodź do obszarów zabronionych. Wyjście poza szlak powoduje szkody w środowisku naturalnym i może stanowić zagrożenie dla Ciebie i Twoich towarzyszy.
  • Weź psa na smycz. Jest to bezpieczniejsze.
  • Nie hałasuj (głośna muzyka, krzyki, itd.).
2
54784
10 13
262
10045