Camino de la Virgen

Trekking z panoramą na szczyty wyspy El Hierro

Pieszy szlak Camino de la Virgen biegnie wzdłuż centralnych szczytów wyspy El Hierro, dając wędrowcom możliwość kontemplowania panoramicznych widoków na pastwiska, na stoki El Julan, El Golfo, El Pinar, Nisdafe i region Azofa, w pobliżu Valverde. Szlak biegnie na równinnym terenie, przecinając różne typy lasów wyspy (las jałowcowy, sosnowy i makronezyjski las wawrzynolistny), a następnie pastwiska Nisdafe. Przejście całego szlaku zajmuje cały dzień, więc można go podzielić na etapy.

Dwadzieścia siedem kilometrów o dużych nachyleniach łączą dwa kościoły

Jest to trudny ośmiogodzinny szlak, ze względu na jego 27. kilometrową długość i jego znaczne różnice nachylenia. Na Camino de la Virgen składają się leśne szlaki, drogi i brukowane ścieżki, przechodzące przez miejscowości La Frontera, El Pinar i Valverde. Ten szlak trekkingowy, pomiędzy sanktuarium w La Dehesa a parafią w Valverde, pozwala zwiedzić Pomnik Chłopa (Monumento al Campesino), dzieło stworzone w 1976 przez artystę Tony’ego Gallarda, jako symbol początku demokracji. Wskazana jest odpowiednia odzież i obuwie, a także ochrona przeciwsłoneczna i prowiant.

Długość
26,8 km
Public transport
Localidad
Frontera - El Pinar - Valverde
Downloadable files selection
Archivos
Imagen Archivo
Título Fichero
Camino de la Virgen
pdf

TENERIFE

TENERIFE

GRAN CANARIA

GRAN CANARIA

FUERTEVENTURA

FUERTEVENTURA

LANZAROTE

LANZAROTE

LA GRACIOSA

LA GRACIOSA

LA GOMERA

LA GOMERA

LA PALMA

LA PALMA

EL HIERRO

EL HIERRO
No te lo puedes perder
Imagen
Subtítulo
Camino de la Virgen
Título
Wszyscy razem z Patronką N27 43 643// W018 06 932

Tereny wypasu (la dehesa) są miejscem wyjątkowym. Namacalna jest samotność i dziki krajobraz ujarzmiony wypasem owiec, gdzie dominują lasy jałowca fenickiego i mury wyznaczające bydłu ich pastwiska. Pośród nich znajduje się zaciszne sanktuarium maryjne Virgen de los Reyes, skąd wyrusza droga, po której co cztery lata procesyjnie znosi się figurę Matki Boskiej w dół.

Imagen
Subtítulo
Camino de la Virgen
Título
La Piedra de los Regidores (Kamień Wójtów) N 27 43 881 // W018 07 904

Na kamieniu tym, położonym jedyne sto metrów od sanktuarium, przedstawiciele władz pozostawiali figurę Matki Boskiej, po jej wcześniejszym wyniesieniu z kaplicy na początku procesji (Bajada). Ponieważ dawniej rządzący nazywali się „regidores”, taką właśnie nazwę nosi kamień. W tym miejscu figurę Matki Boskiej przejmują mieszkańcy miejscowości Sabinosa, pierwsi znoszący ją w tej procesji-pielgrzymce.

Imagen
Subtítulo
Camino de la Virgen
Título
Krzyż La Cruz de los Humilladeros N 27 43 770 // W018 05 449

To miejsce ma znaczenie symboliczne, gdyż jest ostatnim punktem na drodze do Valverde, z którego widać sanktuarium na zboczach wzgórz Cres, zanim wkroczy się na drogi Binto. Krzyż został wzniesiony przed podróżnika do Ameryki, który zatrzymał się na wyspie i jako świadectwo swej wdzięczności za uzdrowienie postawił ten krzyż, który służy za miejsce postoju Virgen de los Reyes na jej szlaku.

Imagen
Subtítulo
Camino de la Virgen
Título
Granica Binto i jego źródło N 27 43 535 // W018 04 111

Jest to miejsce, w którym Sabinosa po raz pierwszy przekazuje figurę wioskom zmieniającym się podczas przenoszenia Matki Boskiej i tańczenia dla niej. Przejmuje ją miejscowość El Pinar, która będzie ją nieść przez większą część drogi, z wyjątkiem jednej przerwy, kiedy wręczy ją mieszkańcom El Golfo.

W pobliżu znajduje się jedno z nielicznych źródeł na szczycie wyspy.

Imagen
Subtítulo
Camino de la Virgen
Título
Malpaso, nazwa mówiąca sama za siebie N 27 43 725 // W018 02 451

Malpaso, czyli złe przejście, to najwyżej położony punkt na wyspie, o skąpej roślinności i prawie zawsze smagany wiatrem. Jego nazwa wskazuje na trudności, które towarzyszą jego pokonaniu. Oferuje spektakularne widoki na całą wyspę i jest przykładem krajobrazu wulkanicznego, naznaczonego przez „picón”, jak zwane są lokalnie lapille czy wulkaniczny popiół.

Imagen
Subtítulo
Camino de la Virgen
Título
Miejsce spotkania: Cruz de los Reyes N 27 43 621 // W018 01 501

Na tym zboczu wyspowi święci otrzymują przebaczenie od Świętej Dziewicy i wszystkie grupy z różnych wiosek tańczą razem dla swej patronki w czasie procesji. Rodziny z El Hierro rozkładają obrusy i przygotowują rodzinny posiłek, bo jest to główny odpoczynek podczas pielgrzymki.

Imagen
Subtítulo
Camino de la Virgen
Título
Granica El Cepón N 27 43 674 // W018 01 217

Granica ta służy, aby tancerze z El Golfo przejęli figurę Virgen de los Reyes od mieszkańców El Pilar, którzy nieśli ją do tej pory i ponownie wezmą na swe ramiona w La Llanía. Wszystko to daje wyobrażenie o złożoności organizacyjnej przy La Bajada i ścisłym protokole transportu figury.

Imagen
Subtítulo
Camino de la Virgen
Título
Błogosławieństwo dla doliny N 27 43 950 // W018 00 450

Kamień ten, zwany Dos Hermanas (dwie siostry), stanowi ważny punkt na trasie procesji, gdyż Matka Boska opuszcza na chwilę drogę, aby pobłogosławić El Golfo i wrócić ponownie na szlak wiodący do Valverde.

Imagen
Subtítulo
Camino de la Virgen
Título
Granica La Llanía N 27 44 164 // W017 59 287

Matka Boska ponownie wraca na ramiona mieszkańców El Pinar. Na tym odcinku przejdzie przez las zwany El Brezal, pełną legend polanę El Bailadero de las Brujas i zachwycającą kalderę Fileba, jednym z najbardziej interesujących miejsc na wyspie pod względem geologicznym.

Imagen
Subtítulo
Camino de la Virgen
Título
Granica La Mareta N 27 44 752 // W 017 59 144

Na tym kresie zbiera się wiele ludzi podczas La Bajada, aby uczestniczyć w przekazaniu figury przez El Pinar mieszkańcom miejscowości Isora. Jest to nowa linia graniczna na ziemiach El Jorado, pochodząca z połowy poprzedniego wieku. Tradycyjnie była to zawsze granica zwracająca na siebie uwagę, charakteryzująca się współzawodnictwem między wioskami.

Imagen
Subtítulo
Camino de la Virgen
Título
Granica La Cruz del Niño N 27 45 659 // W 017 58 391

Na płaskowyżu Nisdafe mieszkańcy San Andrés otrzymują figurę Matki Boskiej z rąk wioski Isora. Śluby związane z procesją mówią, że wszyscy mieszkańcy El Hierro powinni towarzyszyć Świętej Dziewicy, chyba że mają uzasadnioną ku temu przeszkodę. Dlatego po drodze jest tyle postojów. Jednym z nich jest postój 4 naroży.

Imagen
Subtítulo
Camino de la Virgen
Título
Granica czterech naroży N 27 46 653 // W 017 57 393

Jest to najkrótsza granica na trasie Matki Boskiej. Jej historia liczy 150 lat, kiedy to mieszkańcy północnych wiosek (Mocanal, Echedo i Erese) wystąpili z prośbą o przenoszenie figury, gdyż, jako że trasa nie przebiegała przez teren ich jurysdykcji, nie mieli możliwości towarzyszenia Świętej Dziewicy.

Imagen
Subtítulo
Camino de la Virgen
Título
Granica Tejeguete N 27 47 086 // W 017 56 537

Ta ostatnia granica służy przejęciu figury przez mieszkańców Valverde. Miejska korporacja wręcza jej laskę, symbol władzy, i na ramionach radnych uczestniczy w ostatnim odcinku drogi.

Zrównoważony rozwój
Sostenibilidad
- Nie pozostawiaj żadnego rodzaju śmieci w środowisku naturalnym, również niedopałków papierosów. Pozostawianie resztek jedzenia sprzyja rozmnażaniu się gryzoni i kotów, stanowiących zagrożenie dla innych gatunków.
- Nie karm zwierząt ani ich nie płosz. Jeśli zobaczysz zranione zwierzę, prosimy powiadomić służby ratunkowe, dzwoniąc pod numer 112.
- Nie zabieraj ze sobą kamieni lub innych elementów środowiska naturalnego. Nie wprowadzaj zmian do środowiska, jak np. poprzez układanie stosów z kamieni.
- Podążaj wyznaczonym szlakiem i nie wchodź do obszarów zabronionych. Wyjście poza szlak powoduje szkody w środowisku naturalnym i może stanowić zagrożenie dla Ciebie i Twoich towarzyszy.
- Weź psa na smycz. Jest to bezpieczniejsze.
- Nie hałasuj (głośna muzyka, krzyki, itd.).
7
54784
10 13
262
10045