Park Wiejski Teno

Wiejski raj na Teneryfie

Spacerować po Teno to tak jakby chodzić po wyspie położonej wewnątrz innej wyspy. Ten masyw górski przekraczający 1.300 metrów wysokości zajmuje cały zachodni kraniec wyspy Teneryfa i jest prawie całkowicie otoczony przez morze. Tak naprawdę, w swoich początkach Teno był osobną wysepką, która później połączyła się z innymi tworząc dzisiejszą Teneryfę. Ta względna izolacja geograficzna spowodowała, że jego wąwozy i wąskie doliny zachowały bioróżnorodność, szczególną architekturę i zwyczaje, które trudno znaleźć w kurortach Teneryfy i turystyce masowej.

Przyroda i tradycje w górach Teno

Park Wiejski Teno oferuje od gęstych lasów wawrzynowych Monte del Agua do wspaniałych gąszczy roślin kaktusowatych monumentalnego wąwozu Masca, przechodząc przez jego pionowe klify pełne życia. Bliski związek między przyrodą a lokalnymi społecznościami masywu stanowi jeden z tematów przedstawionych w centrum dla odwiedzających park w miejscowości El Palmar. Można tam uzyskać informacje na temat 13 doskonale oznaczonych szlaków pieszych parku i najlepszych miejsc do nabycia lokalnych produktów.

Wysokość
780 m
Flora interest
Parking
Trekking routes
Public transport
Wildlife interest
Localidad
Buenavista, Los Silos, Santiago del Teide, El Tanque

TENERIFE

TENERIFE

GRAN CANARIA

GRAN CANARIA

FUERTEVENTURA

FUERTEVENTURA

LANZAROTE

LANZAROTE

LA GRACIOSA

LA GRACIOSA

LA GOMERA

LA GOMERA

LA PALMA

LA PALMA

EL HIERRO

EL HIERRO
No te lo puedes perder
Imagen
Subtítulo
Park Wiejski Teno
Título
Centrum dla Odwiedzających Los Pedregales

Informacje o Parku Wiejskim Teno

Centrum dla Odwiedzających Los Pedregales stanowi doskonałe rozpoczęcie dnia w Parku Wiejskim Teno. Usytuowane w sercu pięknej doliny El Palmar, przy zjeździe z drogi TF-436, centrum to mieści się w pięknym domu krytym dachówką i posiadającym dziedziniec z gankiem. To tu uważny personel parku może przygotować doskonałą trasę na ten dzień. Objaśniające tablice i filmy wideo przygotowują turystę do lepszego zrozumienia całego naturalnego piękna jakie czeka na niego po wyjściu stąd.

Osoby chcące pochodzić mogą wykorzystać wizytę w centrum, aby zarezerwować miejsce na wycieczce prowadzonej przez przewodników parku lub nabyć lokalne produkty takie jak miód lub szafran z Teno. Niecały kilometr od centrum znajduje się strefa rekreacji i kempingowa Los Pedregales, idealne miejsce na piknik lub spędzenie nocy pod namiotem. A jeżeli wizyta w centrum wypadnie w niedzielę, warto przejść się po targu rolnym w sąsiedztwie Centrum dla Odwiedzających.

Imagen
Subtítulo
Park Wiejski Teno
Título
Wioska Masca

Tradycyjne domy na skraju wąwozu w Teno

Masca to bez wątpienia najbardziej znana i najczęściej odwiedzana miejscowość w Parku Wiejskim Teno. Jej nieliczne domy stanowią schronienie dla zaledwie 100 osób i stoją na brzegu, w kształcie litery V, głębokiego wąwozu w górach Teno, w zachodniej części wyspy Teneryfa. Potężne skały o wyzywających wierzchołkach, które otaczają kompleks, wywołują w odwiedzających poczucie, że są oddaleni o lata świetlne od zgiełku zabieganego życia w mieście i jego trosk.

Architektura domów w Masca jest prosta i wyborna: dachy dwu- i czterospadowe z zakrzywionymi dachówkami, grube mury z bazaltu i zaprawy oraz drzwi ze szlachetnego drewna. Warto odwiedzić małą pustelnię z XVIII wieku w dzielnicy La Piedra i miejscowe restauracje oferujące dania kuchni lokalnej. Wioska jest także punktem końcowym trudnej wędrówki przez wąwóz Masca o różnicy wysokości 726 metrów i długości 4,5 kilometra.

Imagen
Subtítulo
Park Wiejski Teno
Título
Wioska Teno Alto

Kamienne domy na szczycie parku wiejskiego

Teno Alto to górska wioska położona na wierzchołku najbardziej wysuniętego na zachód półwyspu Teneryfy, w obrębie Parku Wiejskiego Teno. Po wjechaniu samochodem drogą, która pnie się w górę od miejscowości El Palmar, odwiedzający napotyka wspaniały zespół starych domów krytych dachówką z kamiennymi murami bielonymi wapnem w kolorze białym i musztardowym. Wioska położona jest pomiędzy zielonymi tarasami ziemi uprawnej, gdzie można jeszcze zobaczyć stada kóz i owiec prowadzone przez miejscowych pasterzy.

Doskonałą trasą alternatywną prowadzącą do wioski jest szlak pieszy Callejón de Teno, który rozpoczyna się w pobliżu Centrum dla Odwiedzających Los Pedregales w El Palmar i przez pięć kilometrów pnie się w górę brukowaną drogą. Po dotarciu do dzielnicy Los Bailaderos, odwiedzający może wynagrodzić sobie wysiłek przekąską z wyśmienitego mięsa koziego, sera i miejscowego wina lub kupić torebkę kanaryjskiej mąki z prażonych i mielonych ziaren zbóż: gofio.

Imagen
Subtítulo
Park Wiejski Teno
Título
Przyroda Teno

Flora i fauna gór Teneryfy

Park Wiejski Teno pokryty jest zielonym kobiercem o ogromnym bogactwie biologicznym. Kobierzec ten, rozciągający się od brzegu do wierzchołka tego górzystego półwyspu na zachodzie Teneryfy przedstawia ciekawą kolejność roślinności: zarośla roślin w kształcie kandelabrów dostosowanych do warunków pustynnych, wilgotne lasy wawrzynowe, lasy wrzosów dochodzących do 15 metrów wysokości i pionowe ogrody roślinności, która upodobała sobie skały.

Ta interesująca mozaika roślinna zamieszkana jest przez naprawdę fascynujące, w tym rzadkie gatunki fauny, takie jak rybołów, jaszczurka olbrzymia z Teno i olbrzymią różnorodność bezkręgowców, jak błyszczące i wielobarwne chrząszcze, z których wiele występuje tylko w tym zakątku ziemi. Nie należy też zapominać o tym, że w morzu rozciągającym się naprzeciwko parku żyją populacje figlarnych delfinów i eleganckich grindwali.

Imagen
Subtítulo
Park Wiejski Teno
Título
Monte del Agua

Jeden z najlepszych lasów wawrzynowych Teneryfy

Przed milionami lat, zlodowacenia i inne dramatyczne zmiany klimatyczne zniszczyły większość lasów wawrzynowych, które pokrywały duże połacie naszej planety. Oszczędziły jednak lasy na wyspie Teneryfa. Dlatego Park Wiejski Teno, na zachodzie Teneryfy, dysponuje obecnie wspaniałym wiecznie zielonym lasem z paprociami i lianami, który wydaje się pochodzić z filmu o zwierzętach prehistorycznych. To sławny las Monte del Agua.

Ten gęsty, wilgotny i legendarny las jest wpasowany pomiędzy najwyższymi szczytami masywu górskiego Teno i aby wejść do jego wnętrza trzeba iść pieszo. 2,5 - kilometrowy szlak PR-TF 52, który łączy miejscowości Las Portelas i Erjos, to jedna z najlepszych dróg do jego eksploracji. Mając przy sobie przewodnik po przyrodzie Wysp Kanaryjskich można rozpoznać takie drzewa jak drzewo laurowe lub ostrokrzew kanaryjski, albo odróżniać gołębie laurowe od gołębi kanaryjskich.

Imagen
Subtítulo
Park Wiejski Teno
Título
Aktywności wodne w Los Gigantes

Sporty wodne przy klifach Los Gigantes

Chociaż Park Wiejski Anaga nie obejmuje otaczającego go morza, to obejmuje jeden z najbardziej spektakularnych widoków na wybrzeżu Wysp Kanaryjskich: klify Los Gigantes. Ten nadbrzeżny amfiteatr o średnicy 2,5 kilometra utworzony przez pionowe ściany skały wulkanicznej, które dochodzą do 600 metrów wysokości stanowi południowy kraniec parku, w zachodniej części wyspy Teneryfa. Uprawianie dowolnego sportu wodnego na takim tle jest prawdziwym luksusem.

Z przystani sportowej sąsiedniej miejscowości turystycznej Los Gigantes wyruszają grupy z przewodnikiem na kajaki morskie, paddle board i nurkowanie, które eksplorują błękitne wody naprzeciwko klifów. Przez cały rok żyją tu delfiny butlonose i grindwale i można zobaczyć napływowe orki oraz płetwale błękitne. Z mariny w Los Gigantes wypływają także łodzie żaglowe lub motorowe, które przemierzają wybrzeże i jeżeli morze na to pozwala docierają do odizolowanej i atrakcyjnej plaży Playa de Masca.

Imagen
Subtítulo
Park Wiejski Teno
Título
Tradycje i typowe produkty

Poznawanie kultury wiosek Teno

Góry i doliny Parku Wiejskiego Teno nadal zachowują liczne wiekowe tradycje, które zapewniają utrzymanie, pracę i schronienie mieszkańcom tego wiejskiego obszaru. Przemierzając wsie, zatrzymując się na targowiskach i rozmawiając z miejscową obsługą sklepów spożywczych, odwiedzający mogą lepiej poznać ich prosty styl życia, w kontakcie ze środowiskiem i zakorzeniony w ziemi.

Pod względem gastronomicznym Teno słynie ze swoich ziemniaków i gofio (mąka kanaryjska z prażonych ziaren zbóż). Uznaniem cieszą się także tutejszy szafran, sery kozie i owcze i jakżeby inaczej wyśmienite tradycyjne słodycze. Dwa zaskakujące skarby kultury to technika schodzenia z prawie pionowych skał znana pod nazwą „skok pasterza” oraz posiadający rytm synkopowany - styl muzyczny nazywany Tajaraste de Teno Alto, który tańczą zespoły ubrane w tradycyjne barwne stroje regionalne.

Imagen
Subtítulo
Park Wiejski Teno
Título
Domy wiejskie i schronisko Albergue de Bolico

Gdzie spać w Parku Wiejskim Teno?

Warto poświęcić więcej niż jeden dzień na poznawanie przyrody, krajobrazów i tradycji Parku Wiejskiego Teno. Dwie doskonałe opcje noclegów na tym półwyspie w zachodniej części wyspy Teneryfa to: z jednej strony liczne prywatne domy wiejskie rozrzucone w wielu zakątkach parku, a z drugiej strony wspaniałe schronisko leśne Rządu Wyspy Teneryfa, znane pod nazwą Albergue de Bolico.

Jeżeli pragną Państwo intymności i ciszy dobrą opcją jest rezerwacja domu wiejskiego . Wiele z nich to stare domy z wykończeniem rustykalnym wykorzystującym skałę wulkaniczną, dachówki i drewno szlachetne, położone pośród pól lub w górach. W celu zaspokojenia potrzeb towarzyskich można wybrać schronisko Albergue de Bolico, położone w okolicy miejscowości Las Portelas, przy lesie wawrzynowym. Oferuje pokoje do wyłącznego użytku oraz wspólne, a w recepcji można zamówić zajęcia z przewodnikiem prowadzone na łonie przyrody.

Imagen
Subtítulo
Park Wiejski Teno
Título
Sieć szlaków pieszych

Wycieczki piesze w Parku Wiejskim Teno

Przyjemny klimat oraz piękno krajobrazu Parku Wiejskiego Teno zachęcają do nałożenia butów i plecaka oraz pieszego przejścia tego masywu górskiego w zachodniej części wyspy Teneryfa. Niewiele obszarów przyrodniczych wyspy posiada tak dobrze oznakowaną i zadbaną sieć szlaków pieszych. Dysponuje 10 niezależnymi szlakami, dwoma szlakami samodzielnymi oraz trasą z objaśnieniami. Dobrym miejscem do zasięgnięcia informacji o wszystkich tych szlakach jest Centrum dla Odwiedzających Los Pedregales.

Centralną oś sieci stanowi szlak PR-TF 51, z miejscowości San José de Los Llanos do Punta de Teno (najbardziej wysuniętego na zachód punktu Teneryfy). Ten 14-kilometrowy szlak przemierza park od wschodu do zachodu skrajem Cordillera Dorsal. Innym popularnym szlakiem jest szlak PR-TF 53, który łączy miejscowości Erjos i Los Silos, ze spektakularnym zejściem oferującym widok na północną część Isla Baja, rozległą równinę nadbrzeżną obsadzoną drzewami bananowymi.

 

Zrównoważony rozwój
Sostenibilidad
- Nie pozostawiaj żadnego rodzaju śmieci w środowisku naturalnym, również niedopałków papierosów. Pozostawianie resztek jedzenia sprzyja rozmnażaniu się gryzoni i kotów, stanowiących zagrożenie dla innych gatunków.
- Nie karm zwierząt ani ich nie płosz. Jeśli zobaczysz zranione zwierzę, prosimy powiadomić służby ratunkowe, dzwoniąc pod numer 112.
- Nie zabieraj ze sobą kamieni lub innych elementów środowiska naturalnego. Nie wprowadzaj zmian do środowiska, jak np. poprzez układanie stosów z kamieni.
- Podążaj wyznaczonym szlakiem i nie wchodź do obszarów zabronionych. Wyjście poza szlak powoduje szkody w środowisku naturalnym i może stanowić zagrożenie dla Ciebie i Twoich towarzyszy.
- Nie pal ognisk poza wyznaczonym obszarem i zachowuj szczególną ostrożność w miesiącach letnich.
- Nie hałasuj (głośna muzyka, krzyki, itd.).
1
10
262
10045