Park Narodowy Kaldery Taburiente

Park Narodowy z sosną kanaryjską na Pięknej Wyspie

Widowiskowości tej szczeliny o średnicy ośmiu kilometrów i sięgającej nawet do półtorej kilometra głębokości, pokrytej lasami sosny kanaryjskiej i poprzecinanej głębokimi wąwozami, nie można dobrze docenić na zdjęciach – należy zobaczyć ją osobiście. Park Narodowy Kaldery Taburiente, położony w centrum wyspy La Palma, jest największą atrakcją turystyczną tej, tak zwanej „Pięknej Wyspy”, Rezerwatu Biosfery ogłoszonego przez UNESCO. Tutaj przyroda strzeże wartościowego skarbu w postaci różnorodności geograficznej i biologicznej.

Kaldera Taburiente, najlepszy kierunek na La Palma

Wycieczki, aby zobaczyć niebo nocą, szlaki piesze, które przechodzą przez otwarte wnętrzności wyspy, kąpiel pod kolorową kaskadą… Lista dostępnych zajęć jest długa. Ale dla poznania sekretów Taburiente należy nałożyć buty i dotrzeć do parku jednym z jego stromych szlaków pośród wspaniałych sosen, bądź obejść nowoczesne obiekty centrum dla odwiedzających El Paso, a następnie wychylić się z uprzywilejowanego punktu widokowego La Cumbrecita.

Wysokość
669 m
Flora interest
Parking
Perfoming center
Trekking routes
Wildlife interest

TENERIFE

TENERIFE

GRAN CANARIA

GRAN CANARIA

FUERTEVENTURA

FUERTEVENTURA

LANZAROTE

LANZAROTE

LA GRACIOSA

LA GRACIOSA

LA GOMERA

LA GOMERA

LA PALMA

LA PALMA

EL HIERRO

EL HIERRO
No te lo puedes perder
Imagen
Subtítulo
Park Narodowy Kaldery Taburiente
Título
Kolorowa Kaskada w wąwozie Angustias

Kolorowa Kaskada w wąwozie Angustias

Jedną ze wspaniałych atrakcji Park Narodowy Kaldery Taburiente jest cudowna Kolorowa Kaskada – półnaturalny wodospad trochę ukryty na jednym z odchyleń szlaku wąwozu Angustias. Na zakręcie wąwozu Rivanceras pojawia się ta ściana o jakiś sześciu metrach wysokości, pomalowana w naturalny sposób licznymi tonacjami zieleni, żółci i pomarańczy, z której woda sączy się przez cały rok.

Jej żółte i pomarańczowe tony pochodzą z żelaza rozpuszczonego w wodach wąwozu, jednych o największej zawartości żelaza na wyspie La Palma. Natomiast zieleni dostarczają algi i mchy. Wynikiem jest paleta barw która zmienia się wraz z porą roku i natężeniem przepływu wody w wąwozie. Aby podziwiać tę rozkosz dla oczu należy tylko przebyć szlak prowadzący do tego ukrytego zakątka parku.

Imagen
Strefa kempingowa obok Kaldery Taburiente
Subtítulo
Park Narodowy Kaldery Taburiente
Título
Strefa kempingowa obok Kaldery Taburiente

Strefa kempingowa obok Kaldery Taburiente

Strefa kempingowa położona w samym centrum Parku Narodowego Kaldery Taburiente jest jedyną opcją zakwaterowania wewnątrz tego obszaru przyrodniczego i najlepszym sposobem poczucia jego dzikiej istoty. Flora i fauna wyspy La Palma jest praktycznie niegroźna, a zatem spędzenie nocy w namiocie czy obozie w tym miejscu pod gołym niebem i majestatycznymi sosnami Taburiente jest bezpiecznym i pokrzepiającym doświadczeniem.

Pobyt jest bezpłatny ale konieczna jest rezerwacja miejsc z wyprzedzeniem. Dostęp szlakiem o długości pięciu i pół kilometra, który wyrusza z Los Brecitos i wychodzi na strumień Taburiente. Wśród usług tego puntu są drewniane stoły, bieżąca woda, i WC jak również nadzorujący personel. Obok mieści się okrągły budynek centrum usługowego Taburiente oferującego informacje na temat szlaków pieszych i wartości naturalnych tego parku.

Imagen
Subtítulo
Park Narodowy Kaldery Taburiente
Título
Sieć szlaków pieszych Kaldery Taburiente

Sieć szlaków pieszych Kaldery Taburiente

Po wnętrzu Parku Narodowego Kaldery Taburiente można się tylko przemieszczać pieszo. Dlatego posiada on prawdziwie godną pozazdroszczenia sieć szlaków pieszych, optymalnie oznakowanych i doskonale utrzymanych. Są dwa główne punkty dostępu do parku to punkt widokowy La Cumbrecita, w odległości 27 minut jazdy samochodem od centrum dla odwiedzających El Paso i Los Brecitos, w godzinę od miejscowości Los Llanos de Aridane.

W ogólnym zarysie ta sieć składa się z długiej trasy GR-131, która obchodzi kalderę i zdobywa szczyt La Palma, skałę Roque de los Muchachos (o 2426 metrach wysokości) oraz liczne warianty krótkiej trasy PRLP-13, które wędrują pomiędzy wąwozami poprzecinanymi wodą i pokrytymi sosnami. Najbardziej popularna to ta, który schodzi powoli zygzakami z Los Brecitos i przemierza wąwóz Las Angustias.

Imagen
Subtítulo
Park Narodowy Kaldery Taburiente
Título
Plaża Taburiente

Plaża Taburiente

We wnętrzu Parku Narodowego Kaldery Taburiente, daleko do wybrzeża wyspy La Palma, odnajdujemy specjalny typ plaży. To warstwy zaokrąglonych kamieni i żwiru, które wytyczają jeden z nielicznych stałych cieków wodnych na Wyspach Kanaryjskich – strumień Taburiente. Tutaj piechur może rozkoszować się szmerem wody podczas dogłębnej obserwacji stromizn kaldery.

Aby dojść do plaży Taburiente należy zejść szlakiem Los Brecitos do strefy kempingowej. Trasa biegnie przez dwie godziny zboczami pokrytymi sosnami kanaryjskimi, niektórymi z nich wspaniałymi. W końcu ukazują się zimne wody Taburiente, które wiją się pomiędzy kamieniami w kapryśnych kształtach i gęstymi zaroślami brzegu o intensywnie zielonym kolorze. W niewielkiej odległości znajduje się strefa kempingowa i jej centrum usługowe.

Imagen
Subtítulo
Park Narodowy Kaldery Taburiente
Título
Obserwatorium Astrofizyczne Roque de los Muchachos

Obserwatorium Astrofizyczne Roque de los Muchachos

Obserwatorium Astrofizyczne Roque de los Muchachos to zespół ponad10 ogromnych instrumentów do obserwacji słońca i nocnej. Położony blisko na 2400 metrach wysokości w pobliżu północnej granicy Parku Narodowego Kaldery Taburiente, ten kompleks wpisany na Listę światowego dziedzictwa przez UNESCO w zakresie astronomii to wspaniałe miejsce zarówno z zewnątrz jaki podczas zwiedzania z przewodnikiem jego wnętrza.

Obserwatorium mieści się w pobliżu drogi LP-4, w odległości godziny i 20 minut jazdy samochodem od stolicy wyspy, Santa Cruz de La Palma. Jego obiekty, które obejmują największy teleskop optyczny na świecie, Grantecan, można zwiedzać w godzinach dziennych i w grupach po dokonaniu rezerwacji. Również istnieją prywatne przedsiębiorstwa organizujące astronomiczne safari do tego i innych punktów obserwacji astronomicznej na La Palma, wyspy, która posiada wyróżnienie Starlight z uwagi na wyjątkową jakość jej sklepień niebieskich.

Imagen
Subtítulo
Park Narodowy Kaldery Taburiente
Título
Centrum dla odwiedzających El Paso

Centrum dla odwiedzających El Paso

Skarby przyrody Parku Narodowego Kaldery Taburiente najlepiej odkryć z nałożonymi butami i plecakiem. Niemniej jednak centrum dla odwiedzających El Paso oferuje wirtualną wizytę wyjaśniającą po tym parku, której żaden odwiedzający nie powinien przegapić. Począwszy od doskonałej makiety wyspy La Palma po tutejsze projekcie audiowizualne dot. pochodzenia kaldery oraz wszystkie elementy objaśniające są łatwe do zrozumienia i bardzo pouczające.

Centrum wyjaśnia geologię, florę i faunę parku kładąc nacisk na unikatowe walory licznych gatunków endemicznych, których nie można znaleźć w innym miejscu na świecie. Również opowiada się o ważnej roli jaką kaldera odegrała w gospodarce wodnej i w ekonomii tej wyspy, oraz że była kluczowym miejscem podczas podbojów Wysp Kanaryjskich przez Hiszpanów w XV wieku.

Zrównoważony rozwój
Sostenibilidad
  • Nie pozostawiaj żadnego rodzaju śmieci w środowisku naturalnym, również niedopałków papierosów. Pozostawianie resztek jedzenia sprzyja rozmnażaniu się gryzoni i kotów, stanowiących zagrożenie dla innych gatunków.
  • Nie karm zwierząt ani ich nie płosz. Jeśli zobaczysz zranione zwierzę, prosimy powiadomić służby ratunkowe, dzwoniąc pod numer 112.
  • Nie zabieraj ze sobą kamieni lub innych elementów środowiska naturalnego. Nie wprowadzaj zmian do środowiska, jak np. poprzez układanie stosów z kamieni.
  • Podążaj wyznaczonym szlakiem i nie wchodź do obszarów zabronionych. Wyjście poza szlak powoduje szkody w środowisku naturalnym i może stanowić zagrożenie dla Ciebie i Twoich towarzyszy.
  • Nie pal ognisk poza wyznaczonym obszarem i zachowuj szczególną ostrożność w miesiącach letnich.
  • Nie hałasuj (głośna muzyka, krzyki, itd.).
5
10
262
10045