Specjalny Rezerwat Przyrody Wydm Maspalomas

Pustynia z oazą na południu Gran Canaria

Wydmy Maspalomas to wyjątkowy obszar przyrodniczy na Wyspach Kanaryjskich z uwagi na jego piękno i zróżnicowanie ekosystemów jakie w sobie mieści. Chroniony przez Lokalny Rząd Wysp Kanaryjskich jako specjalny rezerwat przyrody, jego 400 hektarów obejmują doskonałą plażę, rejon przemieszczających się wydm z organicznego piasku, zagajnik palmowy i słoną lagunę. Ta mieszanina pustyni z oazą usytuowana jest na wybrzeżu na południowym krańcu Gran Canaria oraz otoczona słynnymi obiektami hotelarskimi wspaniałego kurortu turystycznego w Maspalomas.

Co można robić na Wydmach Maspalomas

Aby lepiej poznać te naturalne okolice wskazane jest odwiedzenie tutejszego centrum informacyjnego i punktu widokowego, obydwa mieszczące się w Hotel Riu Palace, w południowo-wschodniej części Maspalomas znanej jako Playa del Inglés. Stąd wyrusza szlak, którego odnoga numer 3 przechodzi przez różne typy wydmy rezerwatu i następnie dochodzi do rozległej i słonecznej plaży Maspalomas. Z tego miejsca można iść poobserwować bujne, dzikie życie zbiornika Charca, skorzystać z orzeźwiającego cienia zagajnika palmowego Palmeral i odwiedzić park ekologiczny im. Tony Gallardo.

Wysokość
260 m
Flora interest
Catering
Parking
Perfoming center
Trekking routes
Wildlife interest
Localidad
Maspalomas

TENERIFE

TENERIFE

GRAN CANARIA

GRAN CANARIA

FUERTEVENTURA

FUERTEVENTURA

LANZAROTE

LANZAROTE

LA GRACIOSA

LA GRACIOSA

LA GOMERA

LA GOMERA

LA PALMA

LA PALMA

EL HIERRO

EL HIERRO
No te lo puedes perder
Imagen
Subtítulo
Specjalny Rezerwat Przyrody Wydm Maspalomas
Título
Obserwacja ptaków przy Charca de Maspalomas

Turystyka ornitologiczna na południu Gran Canaria

Charca de Maspalomas jest idealnym kierunkiem dla obserwacji ptactwa wodnego. Ta laguna o słonej wodzie porośnięta sitowiem i tamaryszkiem położona jest na południowym-zachodzie Rezerwatu Przyrody Wydm Maspalomas, w odległości 200 metrów od emblematycznej latarni w Maspalomas, na turystycznym południowym krańcu Gran Canaria. Ścieżka znajdująca się po zachodnim brzegu zbiornika pozwala na wyszukanie najlepszego punktu dla wyciągnięcia lornetki i aparatu.

Przy odrobinie szczęścia można zobaczyć nawet do 24 gatunków ptaków migrujących i zamieszkujących tu na stałe w jednym tylko dniu. Przez blisko cały rok eleganckie czaple siwe i czaple nadobne szukają niewielkich rybek i insektów, a piaskowiec bada głębokość tego spokojnego mokradła. Przelatując nad wodami zamieszkiwanymi przez mewy romańskie, derkaczyki i łyski zwyczajne może pojawić się polujący rybołów zwyczajny lub rzadki sokół berberyjski.

Imagen
Subtítulo
Specjalny Rezerwat Przyrody Wydm Maspalomas
Título
Przejażdżka wielbłądem po Wydmach Maspalomas

Przygoda na pustyni na Gran Canaria

Jedną z opcji dla eksploracji Specjalnego Rezerwatu Przyrody Wydm Maspalomas jest zrobienie tego idąc w karawanie dromaderów. Przejażdżka na grzbiecie tych zwierzą o powolnym kroku, dostosowanych do gorącego klimatu Maspalomas, doskonale pokazuje wielokolorową mieszaninę pustyni z oazą tego szczególnego obszaru przyrodniczego. Pozwala ona również dodać pamiętną wyprawę przez pustynię do wspomnień z wakacji na południu Gran Canaria.

Wielbłądy jednogarbne lub dromadery (nazywane “camellos” w tym miejscu) wyruszają w karawanie, aby przez 35 minut przejść część rezerwatu składającą się z pofalowanych wydm i autochtonicznej roślinności pustynnej. Aby przyłączyć się do tej wyprawy należy podejść do namiotów ustawionych po wschodniej stronie wąwozu Fataga, kilkaset metrów w górę od Charca de Maspalomas. Zaleca się zabrać ze sobą ochronny krem przeciwsłoneczny i chęć przeżycia niezapomnianego doświadczenia.

Imagen
Subtítulo
Specjalny Rezerwat Przyrody Wydm Maspalomas
Título
Centrum dla odwiedzających, punkt widokowy i park im. Tony Gallardo

Odkryć przyrodę najwspanialszych wydm na Gran Canaria

W celu zapoznania się z ogromnym bogactwem naturalnym jakie mieszczą w sobie Wydmy Maspalomas poleca się zatrzymać w trzech miejscach: centrum dla odwiedzających tego specjalnego rezerwatu przyrody, w najważniejszy publiczny punkcie widokowym na tych wydmach i zagajniku palmowym z trasą informacyjną w parku im. Tony Gallardo. Rozpoczynając dzień wycieczki odwiedzinami w tych trzech punktach zbliżymy się do pustynnego piękna oraz różnorodności botanicznej i zoologicznej tego obszaru, leżącego na najbardziej na południe wsuniętym krańcu wyspy Gran Canaria.

Centrum dla odwiedzających, w środku Hotel Riu Palace w Playa del Inglés, posiada panele i objaśniające filmy wideo, które pokazują pochodzenie tych wydm i ich znaczenie pod względem ekologicznym. Jego miły personel może nam zarezerwować miejsce w wyprawie z przewodnikiem po parku im. Tony Gallardo w Maspalomas o ładnym zagajniku palm kanaryjskich i z makietami ekosystemów tego rezerwatu. Obok centrum dla odwiedzających mieści się doskonały punkt widokowy na wydmy, który łączy się z romantyczną aleją Costa Canaria w Playa del Inglés.

Zrównoważony rozwój
Sostenibilidad
- Nie pozostawiaj żadnego rodzaju śmieci w środowisku naturalnym, również niedopałków papierosów. Pozostawianie resztek jedzenia sprzyja rozmnażaniu się gryzoni i kotów, stanowiących zagrożenie dla innych gatunków.
- Nie karm zwierząt ani ich nie płosz. Jeśli zobaczysz zranione zwierzę, prosimy powiadomić służby ratunkowe, dzwoniąc pod numer 112.
- Nie zabieraj ze sobą kamieni lub innych elementów środowiska naturalnego. Nie wprowadzaj zmian do środowiska, jak np. poprzez układanie stosów z kamieni.
- Podążaj wyznaczonym szlakiem i nie wchodź do obszarów zabronionych. Wyjście poza szlak powoduje szkody w środowisku naturalnym i może stanowić zagrożenie dla Ciebie i Twoich towarzyszy.
- Nie pal ognisk poza wyznaczonym obszarem i zachowuj szczególną ostrożność w miesiącach letnich.
- Nie hałasuj (głośna muzyka, krzyki, itd.).
2
9
262
10045