Miejsca pełne magii na La Gomerze

Szczyty La Gomery zostały wybrane jako miejsca składania ofiar bóstwom w megalitycznych konstrukcjach, które zachowały się do dziś

Contenido

Licząca 12 milionów lat La Gomera obfituje w bujną roślinność, która ją porasta, wąwozy i gęsty dziewiczy makaronezyjski las wawrzynolistny, zapierające dech w piersiach doliny, dobra pogoda przez cały rok i pełne uroku miasteczka, których magię trudno znaleźć gdzieś indziej na świecie. Na swoich 370 kilometrach kwadratowych osiąga wysokość wynoszącą aż 1487 m n.p.m., na której położone jest Alto de Garajonay, jedno z wielu magicznych miejsc rozsianych po szczytach tej wyspy. Jej pionowe wąwozy stanowią prawdziwy raj dla pieszych wędrówek, podczas których dodatkowo można zobaczyć miejsca i nekropolie, gdzie wciąż można oddychać spokojem dawnych osadników, którzy uważali ten krajobraz za święty. W rzeczywistości to właśnie na tych wyżynach ulokowali swoje twierdze, aby praktykować własne wierzenia i obrzędy, które materializowały się potem na ołtarzach ofiarnych, i które wciąż pozostają nienaruszone na wyspie ogłoszonej przez UNESCO Rezerwatem Biosfery. Przemierzając ponad 600 kilometrów oznakowanych szlaków pośród dziewiczej przyrody, polecamy wspiąć się na te wyżyny i kontemplować piękno w najczystszej postaci. Właśnie tutaj bogowie mogliby uważniej wysłuchać naszych próśb.

Contenido

Znajduje się w dolinie Vallehermoso i jest znana jako symbol oporu rdzennych mieszkańców La Gomery. Ponadto to jedno z najczęściej wymienianych stanowisk archeologicznych uważanych za miejsce kultu wśród dawnych tubylców. Przypomina zamek i był znany już pierwszym osadnikom, takim jak Argodey. Jest to masyw wulkaniczny w kształcie ołtarza, który można dostrzec praktycznie z każdego punktu położonego na dużej wysokości na wyspie. Na szczycie Twierdzy znajdują się 4 grupy suchych konstrukcji kamiennych. Uważa się, że pełniły one funkcję rytualną i stanowiły ołtarze służące do składania ofiar ze zwierząt domowych pochodzących ze stad bydła, które hodowali rdzenni mieszkańcy La Gomery. Podczas składania tej ofiary pierwszoplanową rolę odgrywał ogień. Twierdza jest chronionym dziedzictwem przyrodniczym (Monumento Natural de la Fortaleza) i można do niej dotrzeć szlakiem, który zaczyna się w miejscowości Chipude. Szczegółowe informacje znajdują się na mapie szlaku La Gomera, która jest rozpowszechniana bezpłatnie w biurach informacji turystycznej. Podejście jest bardzo nierówne, 150 metrów wysokości pokonuje się w zaledwie kilka minut. Po zejściu na dół można zregenerować siły, zjadając gęstą zupę z rukwi wodnej, typowe danie z La Gomery.

Contenido

Umiejscowienie ołtarzy ofiarnych na górach, wzgórzach, grzbietach czy innych miejscach, to wynik szeregu wspólnych cech, które stanowiły wymóg i którym kierowali się przy wyborze lokalizacji rdzenni mieszkańcy La Gomery. Poszukiwano wzniesień, miejsc położonych pionowo, dominujących nad krajobrazem i z dobrą widocznością. Chociaż eksperci zauważają, że przy sprzyjającym wietrze język gwizdów, czyli silbo gomero, można usłyszeć w odległości sięgającej aż 10 kilometrów, biorąc pod uwagę echo w tutejszych imponujących wąwozach, najprawdopodobniej w zwykły dzień dociera on na odległość 5 lub 6 kilometrów, która jest wystarczająca, aby powstał system komunikacji, uznany przez UNESCO za niematerialne dziedzictwo kulturowe ludzkości.

Kolejnym z tych świętych miejsc, których nie powinniśmy przegapić, jest góra Montaña del Calvario, ciesząca się szczególnym uznaniem wśród mieszkańców, którzy nazywają ją również Tagaragunche. W jej jaskiniach znaleziono groby ze szczątkami dawnych mieszkańców wyspy. Bardzo blisko stanowisk archeologicznych znajduje się pustelnia Świętego Izydora Oracza, położona w wyjątkowej enklawie, jaką jest szczyt góry Tagaragunche. Z tego miejsca zaczyna się szlak okalający górę El Calvario.

Nic dziwnego, że jest to święte miejsce, widok z płaskowyżu jest spektakularny. Na południu widać długą linię brzegową i Ocean Atlantycki, a na północy, w głębi wyspy, miasto Alajeró. Przy dobrej widoczności można zobaczyć najwyższy szczyt La Gomery: Alto de Garajonay.

Contenido

Twierdza Chipude ma swoje odpowiedniki w enklawach stanowiska archeologicznego, jakim jest kompleks Alojar / Montaña del Adivino i Teguerguenche. Enklawy te uważane są za punkty krajobrazu z bardzo dużą liczbą ołtarzy, ukazujących szczególne warunki wizualne i dobrą widzialność w odniesieniu do znacznej części wyspy. W swoim najbliższym otoczeniu przewodzą obszarom o wyraźnym znaczeniu symbolicznym, z dużymi nekropoliami i manifestacjami sztuki naskalnej i stoją na czele rozległych terenów, w których skoncentrowane są inne zespoły ołtarzy niższej rangi. Trasa jest niezwykle piękna i biegnie szlakiem o długości ponad 16 kilometrów, jeśli punktem wyjścia jest dolina Valle Gran Rey. Zaleca się rozpocząć wędrówkę szlakiem wcześnie rano i zabrać ze sobą duże ilości wody.

Contenido

Na szczycie Parku Narodowego Garajonay, uznanego przez UNESCO za dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze ludzkości, wznosi się Alto de Garajonay niczym sanktuarium, na wysokości 1487 m n.p.m., z dala od jakiejkolwiek osady ludzkiej i prawdopodobnie skrywające liczne ołtarze ofiarne, dzięki którym jego znaczenie na wyspie jest szczególne. Nic dziwnego, że właśnie to miejsce wybrali sobie kochankowie znani z legendy o Garze i Jonayu, aby prosić o łaskę bogów i schronić się przed prześladowaniami, a nie mając możliwości ucieczki, dokonali rytualnego samobójstwa, które uczyniło ich nieśmiertelnymi .

Park Narodowy Garajonay od niepamiętnych czasów uchodzi za najcenniejszy klejnot wśród mieszkańców La Gomery, a dla miłośników przyrody oferuje najlepsze z możliwych doświadczeń, jakim jest zagłębienie się w jego wnętrzu i odkrywanie niewyobrażalnie pięknych krajobrazów, takich jak las El Cedro lub szlaki prowadzące do la Laguna Grande.