Lokalne pamiątki – co warto zabrać z La Palmy

La Isla Bonita oferuje szeroki wachlarz lokalnych produktów, które po powrocie z wyspy będą nam o niej przypominały.

Przepisy z La Palmy – od deserów, przez potrawy jednogarnkowe i sosy mojo, aż po wina i sery – to połączenie tradycyjnych przepisów i nowoczesnej kuchni. Wybór smaków, które można spakować do walizki, jest nieprzebrany.


Każdy, kto żegna się z „Piękną Wyspą”, najlepiej rozumie słowa popularnej tu piosenki: „Yo quisiera volver a La Palma…” („Pragnę wrócić na La Palmę…”). Być może nie będziesz w stanie wrócić wkrótce lub na długo, ale możesz zabrać ze sobą lokalne pamiątki z krainy, której największym skarbem oprócz dzikiej przyrody – w końcu jest to rezerwat biosfery UNESCO – są smaki i rękodzieło, które pomogą przywołać jej wspomnienia pomimo dużej odległości.

Contenido

Na La Palmie już od dziesięcioleci stosuje się sprzedaż produktów w modelu „kilometr zero”. W ten sposób lokalni rolnicy zbliżyli się do agroekologii, która łączy tradycyjną, wiejską wiedzę ze współczesną nauką w celu stworzenia sektora rolniczego, który będzie opłacalny, zrównoważony i sprawiedliwy pod względem ekonomicznym.

Na targach zwanych tu „Mercado del Agricultor”, szczególnie w Puntagorda i La Recova (Mercado de Abastos) w Santa Cruz de La Palma, poza owocami i warzywami można też nabyć lokalne rękodzieło. Pośród wyspiarskich wyrobów znajdują się jedwabne ubrania uszyte z jedwabiu pochodzącego od jedwabników i utkanego na tradycyjnych krosnach, a także misterne hafty ręczne, wyszukane cygara i kunsztowna ceramika. Targi odbywają się też w El Paso, Puntallana i la Villa de Mazo; warto też wspomnieć pchli targ w Aragual.

W El Paso znajduje się Museo de La Seda (muzeum jedwabiu), w którym można kupić świeżo utkane chusty, torebki, a nawet buty. Jest to miejsce o wielowiekowej tradycji, ponieważ przebiegał tędy Jedwabny Szlak wiodący z Chin do Europy.

Contenido

Sery na La Palmie wyrabia się głównie z mleka koziego, czasem też z mleka owiec pasących się na wolności wśród lasów. Lokalne sery można dostać na całej wyspie, ponieważ jest to tutaj jeden z podstawowych, tradycyjnych produktów. Sery dostępne w sprzedaży mają znak jakości i zostały nagrodzone na wielu konkursach regionalnych, narodowych i międzynarodowych.

Smakowite desery przyrządzane z migdałów – takie jak osławione Bienmesabe almendrados czy queso de almendra – przywołują żywe wspomnienia z La Palmy. Podobnie wina, których tradycja uprawy na ziemiach wulkanicznych sięga XVI wieku. Dziś w sprzedaży są tu dostępne wykwintne wina białe i czerwone z lokalnych winnic. Zarówno sery, jak i wina są objęte Chronioną Nazwą Pochodzenia.

Można tu również dostać sos o nazwie mojo wytwarzany na La Palmie z pikantnej papryki według oryginalnej receptury, która nadaje mu odpowiednią konsystencję. Jest on pakowany próżniowo i podkreśla smak wszelakich potraw, a zwłaszcza tradycyjnych kanaryjskich ziemniaków w mundurkach – papas arrugadas.

La Palma oferuje bogaty wybór lokalnych potraw i napojów, dzięki którym można delektować się w pełni urokami tej wyspy skąpanej w Oceanie Atlantyckim wraz z zielenią jej łąk, lasów i chronionych obszarów naturalnych. Wszystko to składa się na „Saborea La Palma” – symbol tutejszej jakości gastronomicznej.