La Palma – wyspa pełna przygód

Przewodnik po niezapomnianych doświadczeniach na „Pięknej Wyspie”

La Palma zapewnia idealne warunki do przeżycia tysiąca i jednej przygody, dzięki czemu wizyta na wyspie pozostawi wspomnienia na całe życie. Można tu uprawiać kolarstwo górskie, piesze wycieczki, nurkowanie lub biegi górskie między wulkanami, a spokojniejsi goście mogą cieszyć się ciszą lasów lub magią wybrzeży.
Na La Palmie, ogłoszonej przez UNESCO Światowym Rezerwatem Biosfery, odbywają się różne biegi górskie. Niektóre z nich mają wyraźnie międzynarodowy charakter, a elitarni sportowcy spotykają się, aby cieszyć się wyjątkowym krajobrazem, w którym można się rozkoszować ciszą i naturą jak nigdzie indziej na świecie. To krajobraz, w którym czas się zatrzymał, a w każdym zakątku kryje się przygoda.

Contenido

Bardziej żądni przygód znajdą na La Palmie jedne z najbardziej interesujących na świecie wydarzeń sportowych odbywających się pośród natury. 

Transvulcania to bieg górski z różnymi trasami, a najbardziej intensywną jest ultramaraton na dystansie ponad 80 kilometrów. Przez wiele miesięcy mieszkańcy La Palmy i sportowcy z całego świata trenują, aby pokonać wyczerpujące 83 kilometry tras po stromych szczytach i w wulkanicznym terenie z przewyższeniem 8500 metrów. Ponadto prawie cała trasa biegnie ścieżkami oznaczonymi zgodnie z międzynarodowym standardem Europejskiego Stowarzyszenia Turystyki Wędrownej. Trasa biegu, z przepięknymi fragmentami jak np. la Ruta de los Volcanes, przebiega przez 14 gmin. Zawody zwykle odbywają się w maju. Przy każdym punkcie żywieniowym biegacze często spotykają się z ciepłą, dopingującą, pełną energii i entuzjastyczną publiką. 

Kolejnym biegiem jest Reventón Trail odbywający się w El Paso. Jego trasa przebiega przez granice el Parque Nacional de la Caldera de Taburiente i el Parque Natural de Cumbre Vieja, gdzie znajduje się nowy wulkan La Palmy, który wybuchł w 2021 roku. Ten wyścig po pętli o długości 42 200 metrów rozpoczyna się i kończy w El Paso i zwykle odbywa się w kwietniu. Łącznie trasy mają 70,5 km i ponad 8100 m przewyższenia. 

Contenido

Entuzjaści pieszych wędrówek muszą koniecznie odwiedzić el Parque Nacional de la Caldera de Taburiente – zagłębienie o średnicy ośmiu kilometrów i głębokości do półtora kilometra, pokryte gęstymi lasami sosen kanaryjskich i poprzecinane głębokimi wąwozami.

Najbardziej polecaną trasą jest ta, która zaczyna się w Los Brecitos w gminie Los Llanos de Aridane i biegnie przez park oznakowanymi ścieżkami aż do kempingu położonego obok koryta rzeki. Aby opuścić park, można po prostu wrócić tą samą trasą. Ale można też okrążyć cały park narodowy i dotrzeć do la Cascada de Colores – wtedy najlepiej wybrać ścieżkę znaną jako El Reventón, która kończy się u wylotu wąwozu Las Angustias w Tazacorte. 

Jednodniowa wizyta w la Caldera de Taburiente nie wymaga uzyskania pozwolenia. Natomiast aby móc spędzić tu noc, należy uzyskać pozwolenie, które można zdobyć online na witrynie parków narodowych lub osobiście w el Centro de Visitantes de La Caldera de Taburiente w gminie El Paso.

Contenido

Obserwowanie waleni to najlepsze, czego można doświadczyć na Pięknej Wyspie, zwłaszcza na pokładzie jednej z autoryzowanych łodzi wypływających z el Puerto de Tazacorte. Wśród różnych gatunków waleni, które można obserwować przez cały rok, są grindwale krótkopłetwe, delfiny, kaszaloty, rekiny i latające ryby, a nawet żółwie. 

W wodach La Palmy występuje duża różnorodność zwierząt – zidentyfikowano ponad 30 gatunków (7 gatunków fiszbinowców i 23 zębowców) z 89 poznanych do tej pory. Należą one do 7 rodzin, wśród których są delfiny, grindwale krótkopłetwe, wale dziobogłowe, płetwale zwyczajne, kaszaloty czy orki.

Contenido

La Isla Bonita ma szczególne warunki do obserwowania wielorybów, które pływają tu bardzo blisko wybrzeża. Czasami można je zobaczyć nawet z plaży czy portu. Aby jednak jak najlepiej wykorzystać możliwości obserwacji, najlepiej przenieść się dalej od brzegu, aby zobaczyć większe gatunki takie jak płetwale zwyczajne i kaszaloty.

Dopełnieniem tego doświadczenia jest widok na strome, klifowe wybrzeże wyspy z tradycyjnymi Porís, jak przykładowo Candelaria czy Puntagorda. To prawdziwy spektakl.

Tak oto wycieczka na La Palmę może być wspaniałą przygodą pełną sportu, dziewiczej przyrody i bliskości morskiej fauny. Niewątpliwie jest to wyjątkowa okazja do odkrycia nowych doznań, których nie sposób będzie zapomnieć.