La Gomera: miejsce z największą liczbą gatunków endemicznych

La Gomera może poszczycić się niezwykłą różnorodnością biologiczną fauny i flory lądowej. Na jeden kilometr kwadratowy przypadają tu aż dwa gatunki endemiczne

Contenido

Ogłoszona Rezerwatem Biosfery przez UNESCO, La Gomera jest jedną z najcenniejszych pereł ekologii na świecie ze względu na bogactwo swojej naturalnej bioróżnorodności. Jest to region europejski o najwyższym wskaźniku występowania gatunków endemicznych, gdzie na każdy kilometr kwadratowy przypadają aż dwa z nich. Wchodzące w jej skład 17 obszarów chronionych to spuścizna, która nabiera większej wartości ze względu na wulkaniczny charakter, położenie geograficzne, specyficzną morfologię, wysokość nad poziomem morza i korzyści płynące z klimatu. Niemalże okrągły kształt i zaledwie 370 kilometrów kwadratowych, na których ciągną się przyprawiające o zawrót głowy wąwozy i doliny jak ze snów, które otwierają się wprost na morze. Dzięki wiejącym w tej strefie pasatom przez cały rok dopisuje tu wyśmienita pogoda. Ta izolacja La Gomery okazała się błogosławieństwem dla gatunków flory i fauny, które przetrwały, chronione przez tę naturalną świątynię. Od Pico de Garajonay, którego wysokość wynosi 1487 metrów, aż po wybrzeże można podziwiać ją podczas pieszych wędrówek – szlakami ciągnącymi się przez ponad 600 kilometrów – lub rowerem, po niemal 92-kilometrowych oznakowanych trasach rowerowych.

Contenido

La Gomera to prawdziwy skarbiec bioróżnorodności zwierząt. Daje schronienie 4182 gatunkom lądowym, z których 1021 to gatunki endemiczne. 25 procent, czyli około 264 gatunków, można spotkać wyłącznie na wyspie. Znajdziemy je w trzech dużych ekosystemach lądowych: porośniętych roślinnością wybrzeżach, a także termofilnych i sosnowych lasach. Na poziomie morza zaskoczy nas bogactwo gatunków podczas wędrówki szlakiem przyrodniczym wybrzeża La Gomery (GR-132), który można wcześniej skonsultować w aplikacji Info La Gomera. Szlak Sabinares w gminie Vallehermoso pozwala nam cieszyć się splendorem termofilnych lasów, które ciągną się na terenach pod parasolem utworzonym przez chmury, które napływają przywiane w te rejony przez pasaty. Dzięki nim na wyspie napotkamy gaje palmowe czy janowce oraz ogromne obszary zwane monteverde, porośnięte przez lasy wawrzynolistne, perłę wyspy z okresu trzeciorzędu, chronioną na terenie Parku Narodowego Garajonay. Jest to również jedno z niewielu miejsc na świecie, gdzie naturalne lasy sosnowe występują na wyżej położonych terenach niż monteverde. Rosną w sąsiedztwie skał, np. w rejonie Roque de Agando, w San Sebastián de La Gomera, w Roque de Imada w Alajeró czy w Roque Garabato w Vallehermoso.

Contenido

Park Narodowy Garajonay został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Może on poszczycić się jednym z najwspanialszych przykładów lasu wawrzynolistnego, wilgotnej puszczy, na którą składają się różne gatunki wiecznie zielonych drzew. W trzeciorzędzie porastały one praktycznie całą Europę, ale dziś zachowały się już tylko w nielicznych miejscach, takich jak ta dziewicza wyspa. Wędrówka po parku pozwala docenić piękno lasu wawrzynolistnego z pnącymi się krzewami, mchem i mikroświatem grzybów, który go otacza. Na szlaku Meriga w gminie Agulo możemy podziwiać drzewa osiągające wysokość do 35 metrów oraz smaczliwki indyjskie, które tworzą niesamowite połacie otoczone paprociami. „Imponuje swoim pięknem i mistycyzmem. W tym lesie dociera do nas, dlaczego przyroda jest dziedzictwem, które musimy chronić”, wyjaśnia Amparo Herrera Rodríguez, przewodnik po Parku Narodowym Garajonay.

Contenido

Jaszczurka olbrzymia z La Gomery to jeden z czterech najbardziej zagrożonych wyginięciem gadów na świecie. Odkryto ją na nowo przed kilkoma laty na klifach La Mérica w Valle Gran Rey. Do tego czasu uważano ten gatunek za wymarły, który można było poznać jedynie poprzez badanie znalezionych skamieniałości. Są to okazy osiągające ponad metr długości, które przenoszą nas do czasów sprzed wielu tysięcy lat. Na wyspie żyją jeszcze trzy inne endemiczne gatunki gadów. Zamieszkują obszary przybrzeżne Vallehermoso i San Sebastián de La Gomera.

Pozostałe gatunki endemiczne będące częścią wyspiarskiej fauny są równie imponujące. Bezkręgowce liczy się w tysiącach, zwłaszcza w lasach wawrzynolistnych, w których cyklu życia odgrywają kluczową rolę. Tylko w Parku Narodowym Garajonay występują 153 gatunki endemiczne La Gomery. Wraz z nimi awifauna wyróżnia się obecnością 50 gatunków, z których trzy są endemiczne, jak gołębie laurowe i kanaryjskie, gatunki endemiczne związane z monteverde, słonka i jaszczurka olbrzymia, które są prawdziwymi żywymi reliktami.