Wspinaczka na turnię Guaria

Najdłuższe trasy do wspinaczki sportowej na górze Tejina

Jednym z najbardziej widowiskowych rejonów wspinaczkowych na wyspie Teneryfa jest turnia Guaria na górze Tejina, stanowiącej pomnik przyrody oraz obszar chroniony w gminie Guía de Isora, położonej na południowym wschodzie wyspy. Na tych starych ścianach wulkanicznych jest około 90 najdłuższych na wyspie tras do wspinaczki sportowej, chociaż na wielu wyciągach kształt skał umożliwia też wspinaczkę klasyczną, przez co wiele osób uważa ten teren za najlepszy rejon wspinaczkowy na Teneryfie.

Roczne zezwolenie na wspinaczkę na obszarze chronionym

Turnia Guaria daje schronienie kilku zagrożonym gatunkom, takim jak sokół berberyjski, bardzo podobny do sokoła wędrownego, dlatego w okresie zakładania gniazd kilka sektorów pozostaje zamkniętych. Jako, że turnia stoi na obszarze naturalnym znajdującym się pod ochroną, wspinaczkę w tym miejscu regulują stosowne przepisy. Wspinać można się uzyskawszy roczne zezwolenie Wydziału ds. Środowiska Rady Wyspy. Ponieważ miesiące letnie są zazwyczaj dość gorące, jako sezon wspinaczkowy poleca się okres od marca do listopada.

Localidad
Guaria

TENERIFE

TENERIFE

GRAN CANARIA

GRAN CANARIA

FUERTEVENTURA

FUERTEVENTURA

LANZAROTE

LANZAROTE

LA GRACIOSA

LA GRACIOSA

LA GOMERA

LA GOMERA

LA PALMA

LA PALMA

EL HIERRO

EL HIERRO
Zrównoważony rozwój
Sostenibilidad
- Zabierz ze sobą swoje śmieci i niedopałki. Nie pozostawiaj resztek jedzenia, gdyż sprzyjają rozmnażaniu się gryzoni i kotów.
- Nie karm zwierząt ani ich nie płosz. Jeśli zobaczysz zranione zwierzę, prosimy powiadomić służby ratunkowe, dzwoniąc pod numer 112.
- Nie zabieraj ze sobą kamieni lub innych elementów środowiska naturalnego. Nie wprowadzaj zmian do środowiska, jak np. poprzez układanie stosów z kamieni.
- Nie uprawiaj sportu poza wyznaczonymi obszarami.
1
257
13
262
10045