Obserwacja gwiazd z punktu widokowego Masca

Poszukiwanie gwiazd na kanaryjskim niebie

Rozległy punkt widokowy, położony na szczycie gminy Santiago del Teide na północno-zachodnim krańcu Teneryfy, stanowi wspaniały rejon pośród wąwozów do podziwiania kanaryjskiego nieba. Dostęp do tego naturalnego tarasu położonego na wysokości ponad tysiąca metrów uzyskujemy stromą drogą z niewielką ilością miejsc parkingowych. Z uwagi na brak w okolicy terenów zamieszkałych i punktów usługowych, wypada zabrać zarówno odpowiednie ubranie i obuwie, jak i wystarczający zapas prowiantu i napojów.

Trzy gwiazdozbiory zodiakalne widoczne z Teneryfy

Na zachodnim krańcu Teneryfy, od połowy września do połowy października, spoglądając na południowy wschód zaraz po zachodzie słońca, można odnaleźć jesienne gwiazdozbiory zodiakalne: Ryb, Wodnika i Koziorożca. Choć ich kształt nie jest tak dobrze zarysowany jak kształt gwiazdozbioru Pegaza, na wschodzie, czy Strzelca, na południu, można je rozpoznać po układzie niektórych gwiazd. Nad horyzontem poniżej tych konstelacji świeci odosobniona gwiazda, odległa od Ziemi o jedyne dwadzieścia pięć lat świetlnych. To Fomalhaut, najjaśniejsza gwiazda gwiazdozbioru Ryby Południowej.

Altitude
600 m
Protected sky
Obszar dobrej widoczności
Parking
Protected natural space
Restauration
Localidad
Masca

TENERIFE

TENERIFE

GRAN CANARIA

GRAN CANARIA

FUERTEVENTURA

FUERTEVENTURA

LANZAROTE

LANZAROTE

LA GRACIOSA

LA GRACIOSA

LA GOMERA

LA GOMERA

LA PALMA

LA PALMA

EL HIERRO

EL HIERRO
Zrównoważony rozwój
Sostenibilidad
- Nie pozostawiaj żadnego rodzaju śmieci w środowisku naturalnym, również niedopałków papierosów. Pozostawianie resztek jedzenia sprzyja rozmnażaniu się gryzoni i kotów, stanowiących zagrożenie dla innych gatunków.
- Nie karm zwierząt ani ich nie płosz. Jeśli zobaczysz zranione zwierzę, prosimy powiadomić służby ratunkowe, dzwoniąc pod numer 112.
- Nie zabieraj ze sobą kamieni lub innych elementów środowiska naturalnego. Nie wprowadzaj zmian do środowiska, jak np. poprzez układanie stosów z kamieni.
- Wyłącz światła w pojeździe i korzystaj z latarki. W ten sposób zmniejszysz zanieczyszczenie świetlne.
- Jeśli znajdujesz się w punkcie obserwacji astronomicznej, dbaj o elementy przestrzeni publicznej (panele informacyjne, poręcze, siedzenia, lampy, lornetki i teleskopy itd.).
- Postaraj się być cicho lub nie rozmawiać głośno. To doświadczenie jest przyjemniejsze w ciszy.
1
10
262
10045