Obserwacja gwiazd w Montaña de Guajara

Widok na gwiazdy z trzeciej co do wysokości góry na wyspie Teneryfa

Położona w Parku Narodowym Teide i wysoka na 2718 metrów góra Guajara stanowi najwyższy punkt parku oraz trzeci co do wysokości szczyt Teneryfy. Do jej podnóża łatwo dojedziemy samochodem. Wspinaczka na szczyt Guajara wymaga więcej wysiłku. Należy się wyposażyć w odpowiednie ubranie i obuwie, prowiant oraz napoje. W okolicy brak punktów usługowych, gdyż narodowy hotel Parador de Turismo jest oddalony o jedyne pięć kilometrów, a El Portillo o czternaście kilometrów.

Gwiezdne widowisko w oczekiwaniu na świt

Świt w Montaña Guajara, gdzie można spać pod gołym niebem, zachwyca pięknym widowiskiem światła i kolorów, gdy Słońce pojawia się nad horyzontem. Nocą, widok na ten fragment nieba pozwala podziwiać gwiazdozbiór Kasjopei, o charakterystycznym kształcie litery W. Po jej lewej stronie widnieje wskazująca Północ Gwiazda Polarna. Na prawo zaś od Kasjopei, patrząc w kierunku wschodnim, wraz z przemijaniem nocy unosi się kwadrat gwiazd. To mitologiczny, skrzydlaty koń Pegaz.

Altitude
2.715 m
Protected sky
Rezerwat Starlight
Protected natural space
Localidad
Granadilla de Abona

TENERIFE

TENERIFE

GRAN CANARIA

GRAN CANARIA

FUERTEVENTURA

FUERTEVENTURA

LANZAROTE

LANZAROTE

LA GRACIOSA

LA GRACIOSA

LA GOMERA

LA GOMERA

LA PALMA

LA PALMA

EL HIERRO

EL HIERRO
Zrównoważony rozwój
Sostenibilidad
- Nie pozostawiaj żadnego rodzaju śmieci w środowisku naturalnym, również niedopałków papierosów. Pozostawianie resztek jedzenia sprzyja rozmnażaniu się gryzoni i kotów, stanowiących zagrożenie dla innych gatunków.
- Nie karm zwierząt ani ich nie płosz. Jeśli zobaczysz zranione zwierzę, prosimy powiadomić służby ratunkowe, dzwoniąc pod numer 112.
- Nie zabieraj ze sobą kamieni lub innych elementów środowiska naturalnego. Nie wprowadzaj zmian do środowiska, jak np. poprzez układanie stosów z kamieni.
- Wyłącz światła w pojeździe i korzystaj z latarki. W ten sposób zmniejszysz zanieczyszczenie świetlne.
- Jeśli znajdujesz się w punkcie obserwacji astronomicznej, dbaj o elementy przestrzeni publicznej (panele informacyjne, poręcze, siedzenia, lampy, lornetki i teleskopy itd.).
- Postaraj się być cicho lub nie rozmawiać głośno. To doświadczenie jest przyjemniejsze w ciszy.
1
10
262
10045