Obserwacja gwiazd w Peñas del Chache

Widoki bez zanieczyszczenia świetlnego z najwyższego szczytu Lanzarote

Położone na północy od Haría miejsce widokowe Peñas del Chache to główny punkt odniesienia dla miłośników naturalnego, niebieskiego widowiska nad wyspą Lanzarote. Sięgający 670 metrów wysokości szczyt stanowi najwyższy, oddalony od zanieczyszczenia świetlnego punkt króliczej wyspy. Ten punkt widokowy posiada łatwy dostęp samochodem oraz parking.

Widowiskowa panorama na układy gwiazd w Drodze Mlecznej

Wyjątkowo piękne są bezksiężycowe noce latem, kiedy to z Chache, spoglądając na południe, można ujrzeć najbardziej olśniewający fragment Drogi Mlecznej, na którym wyróżniają się dwa typowe dla półkuli północnej o tej porze roku gwiazdozbiory Strzelca i Skorpiona. Antares, główna gwiazda Skorpiona świeci blaskiem o czerwonej barwie. Rozpoznać oba gwiazdozbiory jest bardzo łatwo: Strzelec przypomina imbryk, a Skorpion, pajęczaka o długim odwłoku. Za pomocą lornetki uzyskamy wspaniały widok na układy gwiazd w Drodze Mlecznej.

Altitude
670 m
Protected sky
Obszar dobrej widoczności
Parking
Protected natural space
Localidad
Haría

TENERIFE

TENERIFE

GRAN CANARIA

GRAN CANARIA

FUERTEVENTURA

FUERTEVENTURA

LANZAROTE

LANZAROTE

LA GRACIOSA

LA GRACIOSA

LA GOMERA

LA GOMERA

LA PALMA

LA PALMA

EL HIERRO

EL HIERRO
Zrównoważony rozwój
Sostenibilidad
- Nie pozostawiaj żadnego rodzaju śmieci w środowisku naturalnym, również niedopałków papierosów. Pozostawianie resztek jedzenia sprzyja rozmnażaniu się gryzoni i kotów, stanowiących zagrożenie dla innych gatunków.
- Nie karm zwierząt ani ich nie płosz. Jeśli zobaczysz zranione zwierzę, prosimy powiadomić służby ratunkowe, dzwoniąc pod numer 112.
- Nie zabieraj ze sobą kamieni lub innych elementów środowiska naturalnego. Nie wprowadzaj zmian do środowiska, jak np. poprzez układanie stosów z kamieni.
- Wyłącz światła w pojeździe i korzystaj z latarki. W ten sposób zmniejszysz zanieczyszczenie świetlne.
- Jeśli znajdujesz się w punkcie obserwacji astronomicznej, dbaj o elementy przestrzeni publicznej (panele informacyjne, poręcze, siedzenia, lampy, lornetki i teleskopy itd.).
- Postaraj się być cicho lub nie rozmawiać głośno. To doświadczenie jest przyjemniejsze w ciszy.
3
10
262
10045