Roque de los Muchachos

Wyjątkowy taras do podziwiania gwiazd
Położone na szczycie wyspy La Palma, na wysokości 2396 metrów nad poziomem morza, Roque de los Muchachos to jedno z najlepszych miejsc na świecie do obserwowania gwiazd. W tym łatwo dostępnym samochodem rejonie znajduje się Obserwatorium Astrofizyczne Roque de los Muchachos, które można zwiedzić za dnia po uprzedniej rezerwacji. Podczas wizyty nocnej warto zaopatrzyć się w ciepłe ubranie i prowiant, gdyż najbliższe punkty usługowe są oddalone o godzinę drogi samochodem, choć niebo można również podziwiać z sąsiednich wzgórz.
Przejrzyste niebo dzięki naturalnemu ekranowi z chmur
Roque de los Muchachos szczyci się czystym niebem, jednym z najbardziej przejrzystych na planecie, z uwagi na jakość środowiska i szczególne cechy geofizyczne. Położenie wyspy na Oceanie Atlantyckim i jej szczególny klimat przyczyniają się do formowania się chmur na wysokości od tysiąca do dwóch tysięcy metrów. Te naturalne czynniki sprawiają, że chmury tworzą naturalny ekran, który chroni przed utrudniającym nocną obserwację gwiazd zanieczyszczeniem świetlnym nadbrzeżnych miejscowości.
Altitude
2.426 m
Protected sky
Rezerwat Starlight
Information panels
Observatory
Parking
Protected natural space
Telescopy
Localidad
Garafia, El Paso

TENERIFE

TENERIFE

GRAN CANARIA

GRAN CANARIA

FUERTEVENTURA

FUERTEVENTURA

LANZAROTE

LANZAROTE

LA GRACIOSA

LA GRACIOSA

LA GOMERA

LA GOMERA

LA PALMA

LA PALMA

EL HIERRO

EL HIERRO
Zrównoważony rozwój
Sostenibilidad
- Nie pozostawiaj żadnego rodzaju śmieci w środowisku naturalnym, również niedopałków papierosów. Pozostawianie resztek jedzenia sprzyja rozmnażaniu się gryzoni i kotów, stanowiących zagrożenie dla innych gatunków.
- Nie karm zwierząt ani ich nie płosz. Jeśli zobaczysz zranione zwierzę, prosimy powiadomić służby ratunkowe, dzwoniąc pod numer 112.
- Nie zabieraj ze sobą kamieni lub innych elementów środowiska naturalnego. Nie wprowadzaj zmian do środowiska, jak np. poprzez układanie stosów z kamieni.
- Wyłącz światła w pojeździe i korzystaj z latarki. W ten sposób zmniejszysz zanieczyszczenie świetlne.
- Jeśli znajdujesz się w punkcie obserwacji astronomicznej, dbaj o elementy przestrzeni publicznej (panele informacyjne, poręcze, siedzenia, lampy, lornetki i teleskopy itd.).
- Postaraj się być cicho lub nie rozmawiać głośno. To doświadczenie jest przyjemniejsze w ciszy.
5
10
262
10045