Obserwacja gwiazd w Roque Saucillo

Ogólnie dostępny astrograf

Usytuowane w Vega de San Mateo, w odległości 21 kilometrów od Las Palmas de Gran Canaria, obserwatorium astronomiczne Roque Saucillo jest łatwo dostępne samochodem. Ten obiekt, położony w terenie zabudowanym, posiada obszerny parking i okoliczną strefę usługową. Obserwatorium jest wyposażone w astrograf najnowszej generacji do telematycznych szkoleń z zakresu obserwacji gwiazd oraz salę do przeprowadzania zajęć dydaktycznych, warsztatów i wystaw.

Podziwiaj naznaczone mitycznymi gwiazdami niebo

Spoglądając po zmierzchu w kierunku zachodnim, ujrzymy wyróżniający się na niebie kwadrat. Jest to gwiazdozbiór Pegaza, położony na lewo od Drogi Mlecznej i otoczony w linii prostej przez takie gwiazdozbiory jak Kasjopeja, o charakterystycznym kształcie litery W, chowający się za zachodnim horyzontem Łabędź oraz Ryby. Wyjątkowo ciekawe są bezksiężycowe noce w grudniu i styczniu, kiedy to pod kwadratem Pegaza można dostrzec przez lornetkę rozmytą gwiazdę. To gromada kulista M15, której światło podróżuje do Ziemi przez około 33 000 lat.

Altitude
831 m
Protected sky
Obszar dobrej widoczności
Observatory
Parking
Protected natural space
Restauration
Localidad
San Mateo

TENERIFE

TENERIFE

GRAN CANARIA

GRAN CANARIA

FUERTEVENTURA

FUERTEVENTURA

LANZAROTE

LANZAROTE

LA GRACIOSA

LA GRACIOSA

LA GOMERA

LA GOMERA

LA PALMA

LA PALMA

EL HIERRO

EL HIERRO
Zrównoważony rozwój
Sostenibilidad
- Nie pozostawiaj żadnego rodzaju śmieci w środowisku naturalnym, również niedopałków papierosów. Pozostawianie resztek jedzenia sprzyja rozmnażaniu się gryzoni i kotów, stanowiących zagrożenie dla innych gatunków.
- Nie karm zwierząt ani ich nie płosz. Jeśli zobaczysz zranione zwierzę, prosimy powiadomić służby ratunkowe, dzwoniąc pod numer 112.
- Nie zabieraj ze sobą kamieni lub innych elementów środowiska naturalnego. Nie wprowadzaj zmian do środowiska, jak np. poprzez układanie stosów z kamieni.
- Wyłącz światła w pojeździe i korzystaj z latarki. W ten sposób zmniejszysz zanieczyszczenie świetlne.
- Jeśli znajdujesz się w punkcie obserwacji astronomicznej, dbaj o elementy przestrzeni publicznej (panele informacyjne, poręcze, siedzenia, lampy, lornetki i teleskopy itd.).
- Postaraj się być cicho lub nie rozmawiać głośno. To doświadczenie jest przyjemniejsze w ciszy.
2
10
262
10045