Obserwacja gwiazd z punktu widokowego Sicasumbre

Punkt widokowy z mapą gwiazd i zegarem słonecznym
Położony w Pájara na południu wyspy Fuerteventura punkt widokowy Sicasumbre stanowi wyjątkowe miejsce do obserwacji nieba. Wyposażony w parking i tablice informacyjne, posiada również wskazówki ułatwiające zlokalizowanie konstelacji gwiazd, jeden zegar słoneczny i drugi, pionowy. Dla bardziej doświadczonych miłośników astronomii, w punkcie widokowym Sicasumbre umieszczono podpory potrzebne zwiedzającym do zainstalowania własnych teleskopów i aparatów fotograficznych. Należy pamiętać o ciepłym ubraniu.
Nocna panorama trzech gwiazdozbiorów: Panny, Wolarza i Kruka
Z astronomicznego punktu widokowego Sicasumbre, położonego na wysokości około 300 metrów nad poziomem morza, we wczesnych godzinach nocnych można względnie łatwo dostrzec gwiazdę wyróżniającą się na początku wiosny. To Spica czyli Kłos, najjaśniejsza gwiazda w gwiazdozbiorze Panny. Bardzo blisko niej znajduje się gwiazdozbiór Wolarza, z Arkturem jako najjaśniejszą gwiazdą, podczas gdy na prawo od Panny widnieje niewielki gwiazdozbiór Kruka, cechujący się kształtem rombu lub czworoboku.
Altitude
231 m
Protected sky
Obszar dobrej widoczności
Protected natural space
Localidad
Pájara

TENERIFE

TENERIFE

GRAN CANARIA

GRAN CANARIA

FUERTEVENTURA

FUERTEVENTURA

LANZAROTE

LANZAROTE

LA GRACIOSA

LA GRACIOSA

LA GOMERA

LA GOMERA

LA PALMA

LA PALMA

EL HIERRO

EL HIERRO
Zrównoważony rozwój
Sostenibilidad
- Nie pozostawiaj żadnego rodzaju śmieci w środowisku naturalnym, również niedopałków papierosów. Pozostawianie resztek jedzenia sprzyja rozmnażaniu się gryzoni i kotów, stanowiących zagrożenie dla innych gatunków.
- Nie karm zwierząt ani ich nie płosz. Jeśli zobaczysz zranione zwierzę, prosimy powiadomić służby ratunkowe, dzwoniąc pod numer 112.
- Nie zabieraj ze sobą kamieni lub innych elementów środowiska naturalnego. Nie wprowadzaj zmian do środowiska, jak np. poprzez układanie stosów z kamieni.
- Wyłącz światła w pojeździe i korzystaj z latarki. W ten sposób zmniejszysz zanieczyszczenie świetlne.
- Jeśli znajdujesz się w punkcie obserwacji astronomicznej, dbaj o elementy przestrzeni publicznej (panele informacyjne, poręcze, siedzenia, lampy, lornetki i teleskopy itd.).
- Postaraj się być cicho lub nie rozmawiać głośno. To doświadczenie jest przyjemniejsze w ciszy.
4
10
262
10045