Obserwacja gwiazd w Tefía

Schronisko z teleskopem dla amatorów

Położone w centrum wyspy Fuerteventura obserwatorium Tefía jest głównym punktem odniesienia dla miłośników podziwiania nieba. W tym rejonie znajduje się schronisko o tej samej nazwie, gdzie można przenocować po uprzednim dokonaniu rezerwacji. W hostalu umieszczono kopułę obserwacyjną i teleskop Towarzystwa Astronomicznego Fuerteventury. To stowarzyszenie odbywa spotkania obserwacyjne w co najmniej jedną piątkową noc w miesiącu.

Panorama najjaśniejszych gwiazd północy

Wyjątkowo piękna panorama nieba rozpościera się z astronomicznego punktu widokowego Tefía, gdy kierujemy wzrok na południe w pierwszych miesiącach roku, kiedy to można zobaczyć dwie najjaśniejsze gwiazdy na sferze niebieskiej. Są to Syriusz, najjaśniejsza gwiazda w gwiazdozbiorze Wielkiego Psa, i Kanopus, druga pod względem jasności gwiazda na firmamencie, położona w gwiazdozbiorze Kila. Nad obiema gwiazdami widnieje tzw. katedra zimowego nieba półkuli północnej, czyli gwiazdozbiór Oriona w kształcie tarczy.

Altitude
3 m
Protected sky
Rezerwat Starlight
Parking
Protected natural space
Restauration
Telescopy
Localidad
Puerto del Rosario

TENERIFE

TENERIFE

GRAN CANARIA

GRAN CANARIA

FUERTEVENTURA

FUERTEVENTURA

LANZAROTE

LANZAROTE

LA GRACIOSA

LA GRACIOSA

LA GOMERA

LA GOMERA

LA PALMA

LA PALMA

EL HIERRO

EL HIERRO
Zrównoważony rozwój
Sostenibilidad
- Nie pozostawiaj żadnego rodzaju śmieci w środowisku naturalnym, również niedopałków papierosów. Pozostawianie resztek jedzenia sprzyja rozmnażaniu się gryzoni i kotów, stanowiących zagrożenie dla innych gatunków.
- Nie karm zwierząt ani ich nie płosz. Jeśli zobaczysz zranione zwierzę, prosimy powiadomić służby ratunkowe, dzwoniąc pod numer 112.
- Nie zabieraj ze sobą kamieni lub innych elementów środowiska naturalnego. Nie wprowadzaj zmian do środowiska, jak np. poprzez układanie stosów z kamieni.
- Wyłącz światła w pojeździe i korzystaj z latarki. W ten sposób zmniejszysz zanieczyszczenie świetlne.
- Jeśli znajdujesz się w punkcie obserwacji astronomicznej, dbaj o elementy przestrzeni publicznej (panele informacyjne, poręcze, siedzenia, lampy, lornetki i teleskopy itd.).
- Postaraj się być cicho lub nie rozmawiać głośno. To doświadczenie jest przyjemniejsze w ciszy.
4
10
262
10045