Obserwacja gwiazd z latarni Orchilla

Obserwatorium nad brzegiem oceanu, którędy przebiegał południk zerowy

Położona na zachodzie wyspy El Hierro, łatwo dostępna samochodem latarnia Orchilla stanowi naturalny punkt do spokojnego podziwiania nieba nad brzegiem Oceanu Atlantyckiego, w miejscu o niewielkim zanieczyszczeniu świetlnym. Oprócz znaczenia astronomicznego, ta lokalizacja posiada również walor historyczny: w XVII wieku została wybrana jako punkt odniesienia — południk zerowy — przeniesiony w 1885 roku do angielskiej gminy Greenwich.

Zobacz zapowiadający koniec jesieni gwiazdozbiór Byka

W listopadzie, po zmierzchu i kierując wzrok na wschód, mając morze za plecami, a latarnię po lewej stronie, w Orchilla można zobaczyć gwiazdozbiór, który zapowiada koniec jesieni. To Byk, o charakterystycznym łbie z długimi równoległymi rogami. Jedna z gwiazd tworzących tenże łeb w kształcie litery V świeci jaśniej niż pozostałe. To Aldebaran, którego nazwa w języku arabskim oznacza „podążająca”, gdyż zdaje się podążać za wędrującą po niebie gromadą gwiazd Plejad. Gromada ta gołym okiem przypomina małą kometę, ale widziana przez lornetkę lub z pomocą teleskopu o dużym polu widzenia jest widowiskowa.

Altitude
132 m
Protected sky
Obszar dobrej widoczności
Parking
Protected natural space
Localidad
Punta de Orchilla

TENERIFE

TENERIFE

GRAN CANARIA

GRAN CANARIA

FUERTEVENTURA

FUERTEVENTURA

LANZAROTE

LANZAROTE

LA GRACIOSA

LA GRACIOSA

LA GOMERA

LA GOMERA

LA PALMA

LA PALMA

EL HIERRO

EL HIERRO
Zrównoważony rozwój
Sostenibilidad
- Nie pozostawiaj żadnego rodzaju śmieci w środowisku naturalnym, również niedopałków papierosów. Pozostawianie resztek jedzenia sprzyja rozmnażaniu się gryzoni i kotów, stanowiących zagrożenie dla innych gatunków.
- Nie karm zwierząt ani ich nie płosz. Jeśli zobaczysz zranione zwierzę, prosimy powiadomić służby ratunkowe, dzwoniąc pod numer 112.
- Nie zabieraj ze sobą kamieni lub innych elementów środowiska naturalnego. Nie wprowadzaj zmian do środowiska, jak np. poprzez układanie stosów z kamieni.
- Wyłącz światła w pojeździe i korzystaj z latarki. W ten sposób zmniejszysz zanieczyszczenie świetlne.
- Jeśli znajdujesz się w punkcie obserwacji astronomicznej, dbaj o elementy przestrzeni publicznej (panele informacyjne, poręcze, siedzenia, lampy, lornetki i teleskopy itd.).
- Postaraj się być cicho lub nie rozmawiać głośno. To doświadczenie jest przyjemniejsze w ciszy.
7
9
262
10045